Windows

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego

Awarie w systemie po prostu się zdarzają. To naturalna kolej rzeczy i po prostu musimy się do nich przyzwyczaić. Pół biedy, jeżeli w naszym PC szwankuje system – w Windows 10 istnieją wbudowane narzędzia do naprawy tego typu błędów. Gorzej natomiast, jeżeli pada nam dysk twardy. Po prostu może się zdarzyć, że któregoś pięknego ranka nasz dysk po prostu będzie miał problemy z odczytem danych z powodu bad sectorów mnożących się jak króliki.

W tym artykule przedstawię wam prosty i darmowy sposób na odzyskanie danych z uszkodzonego dysku twardego.

Aby odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego wykorzystamy darmową aplikację File Copier którą możecie pobrać stąd, ewentualnie z załącznika poniżej tego artykułu.

Program do poprawnego działania wymaga bibliotek NET Framework.

File Copier nie wymaga zainstalowania – po prostu rozpakujcie go i uruchomcie DSFC_GUI.exe

Aplikacja jest dostępna w języku angielskim, jednak jest banalna w obsłudze:

Bez nazwy 1 2

W Source directory wskazujemy folder (bądź dysk) z którego chcemy odzyskać pliki. Gdy mieliście pecha i bad sectory “zjadają” wasze cenne dane zalecam odzyskiwać dane wyłącznie wam potrzebne. Kopiowanie uszkodzonych plików zajmie wam znacznie mniej czasu, niż “mielenie” całego dysku twardego.

Mask – to maska plików. Możecie ograniczyć się do tylko określonych typów plików (np. .mp3 będzie kopiować jedynie nasze utwory muzyczne w postaci MP3). W moim przykładzie będę próbował odzyskać wszystkie moje pliki z folderu dokumenty, dlatego zostawiam standardowy wpis *. określający wszystkie znajdujące się w nim pliki. Aby próbować odzyskać dane z folderów znajdujących się głębiej, musimy zaznaczyć Include subdirectories.

Destination directory – to miejsce, do którego będziemy odzyskiwać nasze pliki. Najlepiej jak będzie to zupełnie inny dysk twardy.

Zakładkę Filters możecie pominąć. Tak jak wspomniałem, odzyskujemy wszystkie pliki znajdujące się we wspomnianym folderze. 

Trzecią zakładką są ustawienia kopiowania. Nie mamy tutaj wiele do zrobienia.

2019 10 11 13h46 23

Wystarczy się upewnić, że zaznaczona jest pozycja Enable filling of unreadable blocks. Sprawi to, że bloki których File Copier nie będzie w stanie odczytać, zastąpi zerami.

Możecie również rozważyć zwiększenie prób odczytu uszkodzonych bloków (Retries) jednak w przypadku mocno uszkodzonych plików znacząco wydłuży to całą operację.

Po ustawieniu w/w pozycji wystarczy wcisnąć Start aby rozpocząć proces kopiowania i przejść do zakładki Status aby przeglądać się na bieżąco procesowi odzyskiwania danych:

2019 10 11 13h50 29

Niestety, nie ma róży bez kolców. Tak jak wspomniałem ta aplikacja potrafi skopiować dane, jednak gdy jakieś sektory zostaną zastąpione zerami takie pliki mogą się stać bezużyteczne. W czasie moich testów okazało się, że o ile File Copier radzi sobie z odzyskaniem zdjęć i dokumentów to potrafią pojawić się w nich pewne przekłamania:

System Windows nie robi również problemów w przypadku plików multimedialnych i części archiwów, z których udało mi się wypakować część plików. Zapomnijcie jednak o idealnej kopii 1:1 plików binarnych. Najprawdopodobniej będą bezużyteczne.

Tą metodą nie odzyskacie również danych, gdy padła głowica/elektronika dysku. File Copier radzi sobie wyłącznie z błędnymi sektorami.

Jak widzicie, próba odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków twardych nie jest specjalnie trudna i warto spróbować przedstawionej powyżej metody. Za pomocą File Copier odzyskałem kiedyś pracę magisterską pewnej klientce, zarabiając na tym prawie dwie stówki za 15 minut “pracy”…

Mały offtop. Zdjęcie radia wykonałem w Muzeum życia w PRL które znajduje się w naszej stolicy. Całkiem sympatyczne miejsce. Warto je odwiedzić, i zobaczyć jak ludzie żyli sprzed czasu “internetuf”.

To by było na tyle, dziękuję za uwagę i do następnego (przeczytania) !

Pozostaw coś po sobie - oceń ten wpis ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Załączniki

Może cię zainteresować:

Tworzymy wolumin dublowany w Windows 10

Kabson

Sprawdzamy czy HDD posiada błędne sektory (i próbujemy je naprawić)

Kabson

Sześć metod na uporanie się z 100% użycia dysku w systemie Windows

Kabson

Zmieniamy UID dysku twardego w systemie Windows

Kabson

2 komentarze

Avatar
piotr 2020-07-01 at 14:03

wszysko ok ale moj uszkodzony dysk z laptopa wogóle nie pokazuje sie jak go podepne pod pc :(:(:(:(

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2020-07-01 at 15:00

Sprawdź, czy Windows przypisuje temu dyskowi literę dysku. Niby banał, ale może pomóc.
W innym razie… mogła paść elektronika.

Odpowiedz

Zostaw komentarz