Windows

Jak sprawdzić stan płyty CD/DVD ?

Jakieś ćwierć wieku temu (albo i wcześniej…) zaczęliśmy korzystać z nośników CD, które później zostały zastąpione płytami DVD/Blu-ray.  Płyty oferowały znacznie większą pojemność niż standardowe, dostępne wtedy nośniki danych. 

Niestety pomimo tej zalety nośniki optyczne są delikatne i po pewnym czasie może się okazać, że odczytanie zapisanych na nich informacji będzie niemożliwe. Oprócz standardowego zarysowania nośnika należy uważać na wiele innych czynników, które konsekwentnie potrafią skrócić żywotność płyty. Wspomnieć tutaj mogę o nadmiernej ekspozycji na światło czy też wilgotności. Niby nic, a jednak po kilku latach złego przechowywania takie krążki potrafią nadawać się jedynie na śmieci.

Prezentuję wam trzy proste metody na upewnienie się, czy z naszą płytą CD jest wszystko w porządku.

Tworzymy obraz płyty.

Najprostszą metodą, jaka przychodzi mi do głowy jest stworzenie obrazu płyty. Wystarczy wyjść z założenia, że jeżeli napęd nie będzie miał problemów z stworzeniem obrazu to odczyt danych z takiego nośnika również będzie możliwy.

Szperając w “interntach” z pewnością znajdziecie wiele programów umożliwiających zgranie obrazu do *.iso, osobiście polecam darmowy CDBurnerXP.

Bez nazwy 1 1
Jeżeli CDBurnerXP poprawnie stworzy obraz płyty, zobaczymy taki komunikat:

2021 08 11 10h29 36
Weryfikacja plików za pomocą sum kontrolnych.

Drugą metoda z której sam korzystam, jest weryfikacja plików za pomocą sum kontrolnych. Niestety, tą metodą sprawdzicie jedynie płyty dla których zebraliście takie dane wcześniej.

Bez nazwy 4 1

Jeżeli do czynienia mamy z płytą którą sami nagrywamy, dobrym pomysłem jest stworzenie takich sum kontrolnych przed nagraniem nośnika i umieszczenie ich w zawartości płyty. W ten sposób zawsze będą pod ręką, gdy wpadniemy na pomysł weryfikacji stanu płyty. O tym czym są i jak tworzyć sumy kontrolne już kiedyś pisałem, więc zainteresowanych zapraszam do tego wpisu.

Weryfikacja stanu płyty za pomocą programu CDCheck.

Ostatnią metodą, którą polecam jest skorzystanie z aplikacji CDCheck. Proponowana tutaj aplikacja to prawdziwy kombajn do sprawdzania stanu nośników.

2021 08 11 10h52 57
Za pomocą CDCheck możemy sprawdzić stan nośnika wieloma metodami, pozwala również obliczać sumy kontrolne zawartości płyty. Mamy również możliwość odzyskania uszkodzonych. CDCheck jest dostępny w naszym ojczystym języku, więc jego obsługa nie nastręcza żadnych problemów.

Aplikacja jest zupełnie darmowa. Aby zdobyć kod licencji wystarczy zarejestrować się na tej stronie, a następnie wygenerować klucz licencji.

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że wyczerpałem temat w całości.

Wpis popełniony na życzenie użytkownika JustCrash.

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Kabson

TENxPrivacy – sneak peek wersji 0.2

Kabson

Zmianiamy adres MAC karty sieciowej

Kabson

Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Kabson

4 metody na uruchomienie Panelu Sterowania w Windows 11

Kabson

7 porad na start dla użytkowników systemu Windows 10

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.