Windows

Jak usunąć zaokrąglone rogi okienek w Windows 11

Windows 11 posiada nowy styl interfejsu, charakteryzujący się zaokrąglonymi rogami wszystkich okien i menu kontekstowego. Niektórym osobom podoba się ta zmiana, ponieważ nadaje systemowi operacyjnemu nowoczesny i elegancki wygląd, jednak zawsze znajdą się osoby którym takie “wodotryski” tylko przeszkadzają.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy to możesz pozbyć się zaokrąglonych okien w systemie Windows 11.

W tym poradniku pokażę jak to osiągnąć.

Jak usunąć zaokrąglone rogi okienek w Windows 11 ?

Najprostszym sposobem na usunięcie zaokrąglonych rogów w systemie Windows 11 jest użycie darmowego narzędzia o nazwie Win11DisableOrRestoreRoundedCorners. Narzędzie to dokonuje modyfikacji dwóch plików systemowych (uDWM.dll i uDWM.pdb), które to właśnie odpowiadają za rysowanie ramek okien w systemie Windows 11.

Win11DisableOrRestoreRoundedCorners to darmowe i niewielkie narzędzie, które umożliwia włączanie i wyłączanie zaokrąglonych rogów w systemie Windows 11 za pomocą jednego kliknięcia. Aplikacja jest typu portable, więc wystarczy pobrać i uruchomić to narzędzie jako administrator, aby wyłączyć zaokrąglone rogi w systemie operacyjnym.

Twórca zaleca się upewnić, że działa u nas tylko jeden proces dwm.exe. Jednocześnie, aplikacja wymaga aktywnego połączenia internetowego, ponieważ pobiera klucz rejestru.

Aplikacja nie posiada interfejsu użytkownika ani ustawień, jest to po prostu skrypt, który włącza i wyłącza proces odpowiedzialny za ten element wizualny. Jeśli zaokrąglone rogi są włączone, gdy uruchamiasz to narzędzie, zostaną one wyłączone. Ponowne uruchomienie tego samego skryptu pozwoli przywrócić zaokrąglone rogi.

Jak usunąć zaokrąglone rogi okienek w Windows 11

Jednakże, aby to narzędzie działało, konieczne będzie modyfikowanie plików systemowych. Może to spowodować problemy z zgodnością z przyszłymi aktualizacjami lub oprogramowaniem antywirusowym. Ponadto, aby wprowadzić zmiany, narzędzie to wymaga uprawnień administratora.

A oto efekt pracy tego programu. Czyli proste rogi okienek w systemie Windows 11:

2023 06 02 10h04 20 kopia

Jak widzicie program Win11DisableOrRestoreRoundedCorners działa wzorowo, jednak podczas moich testów szybko okazało się, że nie jest w stanie “wyprasować” rogów w menu Start. Nie wiem czy to jest wina aplikacji, czy też modyfikacji zastosowanych w moim systemie. Dlatego prosiłbym o pozostawienie stosownej informacji w sekcji komentarzy.

Dziękuję za uwagę.

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Jak sprawdzić, czy nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe Windows 11

Kabson

Jak wyłączyć zakładki w Eksploratorze plików w Windows 11 ?

Kabson

Upodabniamy pasek zadań Windows 11 do tego z MacOS’a

Kabson

Instalujemy Windows 11 na każdym komputerze

Kabson

Przywracamy klasyczne menu kontekstowe w Windows 11

Kabson

3 proste sposoby na wyłączenie efektu rozmycia podczas logowania do Windows 11

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.