Windows

Jak wymusić wznowienie niekompletnie pobranych plików w Google Chrome ?

W dzisiejszych czasach często przyzwyczailiśmy się do szybkiego i stabilnego dostępu do internetu dzięki światłowodom. Jednak nadal istnieją obszary, gdzie internet dociera głównie poprzez technologię LTE, co może prowadzić do niestabilnego połączenia i ograniczonej przepustowości.

Najgorzej gdy pobieramy pliki za pomocą przeglądarki i te nie dość, że potrafią pobierać się godzinami to… przeglądarka potrafi zerwać połączenie w połowie pobieranego pliku zostawiając nas ze “śmieciem” o rozszerzeniu .crdownload przez co jeżeli jeszcze posiadamy limity w abonamencie, irytujemy się podwójnie.

Ale nie ma co się martwić, istnieje sposób na “naprawę”  nie do końca pobranych plików przez przeglądarkę Chrome.

W tym poradniku zaprezentuję wam prostą metodę, na wymuszenie wznowienia pobierania tego typu plików w przeglądarce Chrome, jednak przedstawiona poniżej metoda będzie działa również na jej klonach tj, Brave, Opera, Vivaldi itd…

Czym jest plik .crdownload ?

Kiedy rozpoczynasz pobieranie w Google Chrome, tworzony jest tymczasowy plik o rozszerzeniu .crdownload. Ten plik służy jako “kontener”, przechowując pobrane dane. W miarę postępu pobierania, plik .crdownload zwiększa swoją wielkość. Po zakończeniu pobierania pomyślnie, Chrome zmienia nazwę pliku, usuwając rozszerzenie .crdownload i zastępując je poprawnym rozszerzeniem pliku.

Jeśli pobieranie zostało przerwane z jakiegoś powodu, niekompletny plik zachowuje rozszerzenie .crdownload. A my mamy kłopot co z nim zrobić 😉

Dlaczego przeglądarka “nawala” w trakcie pobierania pliku ?

Przerwane pobierania nie zawsze są winą samego Chrome. Istnieje kilka powodów, przez które możemy otrzymać błąd pobierania:

  • Serwer z którego pobieramy plik nie zezwala na wznowienie pobierania i zmusza nas do rozpoczęcia od nowa.
  • Jeśli twoje połączenie internetowe jest wolne lub serwer jest przeciążony zbyt dużą liczbą żądań, może wystąpić timeout, co w konsekwencji prowadzi do zaprzestania pobierania pliku.
  • Plik źródłowy jest uszkodzony. W takim przypadku będziesz miał do czynienia z częściowym pobraniem, niezależnie od używanego przeglądarki i ten poradnik Tobie nie pomoże.

Kiedy pobieranie zostanie przerwane, zazwyczaj mamy możliwość wznowienia go z poziomu przeglądarki. Jednak czasami może się zdarzyć, że będziesz musiał pobrać plik od nowa, ponieważ Chrome nie wykrywa  kontenera .crdownload, który jakiś czas temu sam utworzył…

W tym poradniku użyjemy programu wget, który obsługujemy za pomocą wiersza polecenia.

Używamy Wget do pobrania niekompletnych plików w Google Chrome.

Czym jet Wget ?

Wget, dostępny w systemach Unix oraz Windows, jest narzędziem linii poleceń służącym głównie do pobierania plików z sieci za pomocą protokołów HTTP, HTTPS i FTP. Można go używać do pobierania pojedynczych plików lub rekursywnego pobierania całych stron internetowych lub katalogów. Jest to narzędzie o szerokich możliwościach konfiguracyjnych, takich jak kontrola prędkości pobierania, pobieranie w tle, obsługa różnych protokołów autoryzacji, zarządzanie przekierowaniami i inne. Wget jest często wykorzystywany przez administratorów systemów oraz programistów do automatyzacji procesów pobierania plików z internetu.

Instalacja wget.

Najprościej zainstalować Wget za pomocą winget, o którym już kiedyś pisałem. Uruchamiamy zatem wiersz polecenia jako administrator i wklepujemy:

winget install JernejSimoncic.Wget

Aby po chwili cieszyć się zainstalowanym Wget.

Jak użyć wget do wznowienia pobierania pliku ?

Zanim spróbujemy pobrać za pomocą Wget, potrzebujemy dwóch podstawowych informacji: adresu URL pobierania i lokalizacji pliku .crdownload. Adres URL pobierania możemy uzyskać z menedżera pobierania Chrome:

Jak wymusić wznowienie niekompletnie pobranych plików w Google Chrome ?

Menadżera pobierania w Chrome najszybciej wywołamy wciskając Ctrl+J, następnie z menu prawokliku wybieramy pozycję Kopiuj adres linku aby skopiować link pobierania do schowka. Aby ułatwić sobie dalsze kroki, kopiujemy link do np. notatnika.

Następnym krokiem jest zlokalizowania naszego niekompletnie pobranego pliku. Najczęściej znajdziemy do w folderze Pobrane. Tak jak wspomniałem rozszerzenie *.crdownload tworzy Chrome podczas pobierania pliku, więc musimy się jego pozbyć.

2024 04 17 07h44 48 kopia

W moim przypadku zamieniłem nazwę pliku z openSUSE-Leap-15.5-DVD-x86_64-Build491.1-Media.iso.crdownload na openSUSE-Leap-15.5-DVD-x86_64-Build491.1-Media.iso. Nic trudnego, prawda ?

Po usunięciu rozszerzenia *.crdownload klikamy PPM na naszym pliku i z menu wybieramy “kopiuj jako ścieżkę” którą również zapisujemy do notatnika.

Teraz przyszedł czas na clou tego wpisu. Uruchamiamy wiersz polecenia w którym musimy wklepać polecenie o składni:

wget -c -O "ścieżka do pliku" "Link URL do pliku"

Parametr -c instruuje Wget-a, aby akceptował częściowo pobrane pliki, a -O oznacza plik dokumentu wyjściowego.

Jak wszystko wykonaliśmy poprawnie, Wget zacznie pobierać nasz plik:

2024 04 17 07h53 01 kopia

Na zakończenie mogę wam podpowiedzieć, że jeżeli często borykacie się z problemem niekompletnie pobranych plików warto rozważyć możliwość pobierania plików przez zewnętrzny menadżer pobiearnia. Jednym z lepszych (i darmowych) aplikacji wspomaganie pobierania na kiepskich łączach jest Free Download Manager, z którego korzystam osobiście i naprawdę jeszcze się nie zdarzyło, by wpuścił mnie w maliny…

Dziękuję za uwagę.

 

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Odbieramy powiadomienia z Androida na pulpicie Windows

Kabson

Przywracamy klasyczny wygląd Chrome

Kabson

Sprawdzamy jak Google Chrome będzie wyglądać na Androidzie za kilka miesięcy

Kabson

Jak wyłączyć grę Dino Run w Google Chrome

Kabson

Przenosimy cache Chrome do ramdysku

Kabson

Stwórz swój własny motyw dla Chrome w 4 prostych krokach

Kabson

1 komentarz

Jar0
Jar0 2024-04-19 at 07:42

Dlatego ja już do końca życia zostanę na Firefoxie, albo na jego forkach 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.