Windows

Kasujemy plik wymiany podczas zamykania systemu

Swapfile.sys czyli inaczej plik stronicowania to specjalny magazyn który działa jako dodatkowa pamięć RAM gdy naszemu komputerowi zaczyna brakować fizycznej pamięci RAM. To właśnie w pliku stronicowania lądują niepotrzebne (bądź obecnie nieużywane) zasoby, gdy nasz RAM zaczyna się przepełniać.

W obecnych czasach gdzie nawet w laptopie średniej klasy możemy spotkać 16 GB RAM plik wymiany przestał być już tak istotny jak za czasów XP z 256 MB RAM, jednak dalej nasz system jest narażony na fakt, że system może zapisać wrażliwe dane do pliku stronicowania. Windows przy standardowym ustawieniu nie usuwa zawartości pliku wymiany podczas zamykania systemu. Oznacza to, że ktokolwiek (a raczej bardziej zaawansowany użytkownik) może np. uruchomić płytkę z dystrybucją LiveCD i podejrzeć zapisaną zawartość.

Jako, że nie mamy absolutnie żadnego wpływu na to co system wrzuci do swapfile, może się okazać, że zostały w nim umieszczone naprawdę wrażliwe dane. 

Jeżeli jesteście paranoikami (gdyż hipotetycznie “włam” na pagefile.sys bez uzyskania fizycznego dostępu do PC jest praktycznie niemożliwy) i nawet organy ścigania też raczej nic w nim nie szukają, możecie rozważyć możliwość kasowania zawartości pliku wymiany podczas zamykania systemu Windows.

Jak włączyć kasowanie pliku wymiany podczas zamykania systemu Windows:

Aby włączyć tą funkcjonalność w systemie, naciskamy kombinację klawiszy logo win+R i w polecenie uruchamianie wpisujemy regedit:

regedit

Uruchomi to nam edytor rejestru. Teraz musimy przejść pod klucz:

\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

I odnaleźć wartość DWORD o nazwie ClearPageFileAtShutdown

2019 04 17 19h58 17

Zmiana tej wartości na 1 sprawi, że system zacznie usuwać zawartość pliku wymiany podczas zamykania systemu Windows. Zmiany zostaną wprowadzone po ponownym uruchomieniu komputera.

Niestety jak to w życiu bywa, nie ma róży bez kolców. Nadpisywanie pliku wymiany podczas zamykania systemu sprawie, że ta operacja znacznie się wydłuża. W moim przypadku (16 GB RAM/512 MB swap) jest to kwestia kilku sekund, jednak słabsze komputery posiadające 2-4 gigabajtowe pliki wymiany potrafią ociągnąć zamykanie systemu nawet o kilka minut !

Tak jak wspomniałem na początku usuwanie zawartości pliku wymiany podczas zamykania systemu z pewnością zabezpieczy was na próbę odczytu zawartości tego pliku przez osoby trzecie, jednak osobiście nie polecam tego stosować. Naprawdę niewiele znam scenariuszy, w których nasza prywatność byłaby w ten sposób zagrożona…

A może wy macie jakieś pomysły ? Z chęcią się z nimi zapoznam – piszcie w komentarzach 😉

Aby wyłączyć kasowanie zawartości pliku wymiany podczas zamykania systemu wystarczy wartości ClearPageFileAtShutdown przywrócić jej domyślną wartość 0 (zero)

Standardowo “dla leniwych” przygotowałem gotowe wpisy do rejestru włączające oraz wyłączające kasowanie pliku wymiany podczas zamykania systemu.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.4 / 5. Głosów: 5

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Załączniki

Może cię zainteresować:

Jak zapisać zdjęcia z pliku *.pdf

Kabson

Odczytujemy hasła zapisane w KiTTY/PuTTY

Kabson

Odczytujemy klucz produktu systemu Windows

Kabson

Pobieramy za darmo system Windows bezpośrednio ze strony Microsoftu

Kabson

Tworzymy multibootowalny USB z systemami operacyjnymi Windows

Kabson

Najprostsza metoda na sprawdzenie zużycia baterii w laptopie

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.