Windows

Masowa konwersja *.NEF do *.JPEG

Dzisiaj pokażę wam, jak w prosty sposób masowo konwertować obrazy w formacie *.NEF do bardziej popularnego formatu *.JPEG.

Czym jest format NEF ?

Format NEF to skrót od Nikon Electronic Format (bądź Nikon Electronic File) jest to tzw. surowy format zapisu wykorzystywany przez firmę Nikon w aparatach oraz skanerach. Ten format pozwala na zapisanie dokładnie tego, co widzi matryca CCD oraz metadanych takich jak model aparatu, wykorzystany obiektyw oraz ustawienia samego sprzętu.

Pliki NEF cechuje olbrzymia (jak na zdjęcie) waga. Pojedynczy plik w zależności od jego rozdzielczości (a możecie mi wierzyć na słowo, dama mojego serca posiada Nikona D7100) to od kilkunastu, do kilkudziesięciu megabajtów danych !

Oczywiście jest ku temu powód. Surowy format zapisu pozwala na pracę na materiale najwyższej jakości, ponadto NEF potrafi zapisywać zmiany które dokonujemy i powracać do stanu sprzed edycji. Dlatego też jest ceniony przez profesjonalnych fotografów.

Oczywiście, szaremu człowiekowi dla którego zdjęcie służy tylko do wyświetlania zapisane w tym formacie fotki niepotrzebnie tylko okupują miejsce na dysku twardym. Nie wspomnę nawet o trzymaniu tego typu plików np.w pamięci telefonu…

Jeżeli jesteście zainteresowani łatwą, masową konwersją plików *.nef do *.jpeg’ów to ten poradnik jest właśnie dla was, drodzy czytelnicy.

Masowa konwersja *.NEF do *.JPEG

Aby prze konwertować pliki *.nef do *.jpeg skorzystamy z darmowej aplikacji ViewNX-i udostępnionej przez producenta sprzętu. Możecie skorzystać również z mirrorka na naszym forum, jakby z jakichś powodów w przyszłości był problem z pobraniem tego programu.

Sama aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze:

Bez nazwy 1 3 

Za pomocą panelu (1) nawigujemy do folderu w którym przechowujemy zdjęcia w niechcianym formacie, następnie naciskamy kombinację klawiszy Ctrl+A  aby zaznaczyć całą zawartość folderu (ewentualnie, wybieramy zdjęcia które chcemy poddać procedurze konwersji). Następnie wybieramy pozycję Convert Files (2). Pojawi się nam nowe okienko w którym wybieramy format docelowy (domyślnie to JPEG ale możemy wybrać również TIFF). Pozostało nam jedynie kliknąć na Browse i wskazać folder, do którego ViewNX-i będzie zapisywał zdjęcia. 

Celowo tutaj pomijam takie ustawienia jak zmiana rozmiaru docelowego oraz jakości zdjęć. Wychodzę z założenia, że nasze pamiątki powinny być zawsze w najwyższej możliwej jakości 😉

Teraz wystarczy wcisnąć przycisk Convert (4) i cierpliwie poczekać, aż aplikacja zrobi swoją robotę. W przypadku dużej ilości plików ten proces może zająć nawet kilkanaście minut, więc cierpliwości 😉

Ile można zaoszczędzić na konwersji NEF do JPEG ?

Na potrzeby tego poradnika dokonałem konwersji moich zdjęć z wakacyjnego urlopu. 63 pliki *.nef zajmowały u mnie 1,95 gigabajta danych, zaś po konwersji to już tylko 729 megabajtów.

2019 11 13 10h50 11

Daje to prawie 60% oszczędność przestrzeni dyskowej bez zauważalnej utraty jakości naszych zbiorów.

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.