Aby przyśpieszyć obsługę czcionek (fontów) system Windows zapisuje je w pamięci podręcznej. Czasami jednak jakiś element w systemie “psuje” cały ten mechanizm, przez co nasz system zaczyna mieć problemy z poprawną ich obsługą. Zazwyczaj objawia się brakiem niektórych fontów w aplikacjach, bądź po prostu złym ich wyświetlaniem.
Dzisiaj zajmiemy się usunięciem oraz odbudową pamięci podręcznej czcionek w systemie Windows 10. Tradycyjnie dla tego serwisu zrobimy to najprostszą możliwą metodą 😉
W pierwszej kolejności musimy uruchomić wiersz poleceń jako tzw. Trusted Installer – w tym celu pobieramy paczkę:
Mirror#1 https://userscloud.com/jqo3q60x1gh2 Mirror#2 https://mega.nz/#!pfIXzQ4I!pHfQszOjPRWEO-_GDR-8QxgkceGZOjMeV6dWTuaU_1A Mirror#3 https://drive.google.com/file/d/0B7FwY4OMZqH6VXNvaXA2TUwxTTQ/view?usp=sharing
I uruchamiamy RunAsTI zgodny z architekturą naszego systemu (32/64 bit). Uwaga ! program antywirusowy na 95% wykryje w RunAsTI wirusa, ale należy to zignorować.
Uruchomi to nam wiersz poleceń w którym musimy wydać kilka poleceń:
Najpierw musimy zatrzymać usługę buforowania czcionek w systemie:
net stop FontCache
Następnie kasujemy cache wydając polecenia:
del /A /F "%WinDir%\ServiceProfiles\LocalService\AppData\Local\FontCache\*FontCache*" del /A /F "%WinDir%\System32\FNTCACHE.DAT"
I na koniec, ponownie uruchamiamy usługę:
net start FontCache
Aby odbudować cache ponownie uruchamiamy system ! Po tej operacji problem z wyświetlaniem fontów powinien już się nie pojawiać.
Jeżeli jednak problem z wyświetlaniem fontów powróci zalecam skorzystanie z narzędzia System File Checker – prawdopodobnie pliki czcionek znajdujące się w katalogu:
C:\Windows\Fonts\
Zostały uszkodzone i należy je odbudować poleceniem:
sfc /scannow
Analiza plików systemowych trochę zajmie,ale osobiście nie znam innej (szybszej) metody na rozwiązanie problemu brakujących, bądź kłopotliwych czcionek.
Jak widzicie cała operacja jest banalnie prosta – cała operacja odbudowy pamięci podręcznej czcionek nie powinna zająć wam więcej niż pięć minut.
I tak na zakończenie: wiem, że cały czas błędnie używam słów “czcionka” oraz “font” – ale ja już tak mam 😉 Ważne, że wiem jak naprawić problem z wyświetlaniem fontów w systemie Windows 10 😉