Windows

Redukujemy zużycie pamięci RAM przez Google Chrome

Jak z pewnością zauważyliście, przeglądarka Goolge Chrome uwielbia pochłaniać coraz większe ilości pamięci RAM. Naprawdę nie jest ważne, czy w waszym komputerze Chrome znajdzie 4,8 czy więcej pamięci RAM. Przeglądarka przy kilku otwartych kartach z chęcią pochłonie nawet i 2 gigabajty pamięci. Bo kto jej zabroni ? No właśnie my 😉

Ten poradnik napisałem z myślą o użytkownikach Chrome, jednak będzie skuteczny również na wszystkich przeglądarkach opartych o silnik Chromium (Opera, Iron, Vivaldi itp.)

Poniżej macie przykład zużycia pamięci przez moją przeglądarkę:

Zrzut ekranu 86

Vivaldi zjada mi przy 5 otwartych kartach ponad 1 gigabajt pamięci. A pamiętam czasy, gdy Chrome było reklamowane jako lekka alternatywa dla Firefox’a albo innych przeglądarek…

Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę Chrome ?

Wszystko sprowadza się do zainstalowania rozszerzenia Tab Suspender. Zadaniem tego rozszerzenia jest usuwanie z pamięci otwartych, lecz nieużywanych kart przeglądarki. Zamiast nich otrzymujemy screenshot’a danej witryny:

Zrzut ekranu 87

Po najechaniu/kliknięciu na tak wykonany zdjęcie strona odświeży się pokazując nam jej oryginalną zawartość. Po prostu proste i genialne w swojej prostocie…

Celowo pomijam konfigurację tego rozszerzenia. Jest ono niezwykle proste i sprowadza się właściwie do ustalenia po jakim czasie Tab Suspender się aktywuje.

Niestety nie ma róży bez kolców.  Tak jak wspomniałem w uśpionej karcie otrzymujemy zrzut ekranu danej karty co oznacza, że dynamiczna zawartość przestaje być aktywna. A to… może doprowadzić do usunięcia naszego wpisu/postu na FB (czy innym forum), anulowanie przesyłania filmu na serwis społecznościowy i tego typu rzeczy. Na nasze szczęście autorzy rozszerzenia przewidzieli taki bieg wydarzeń i umożliwili nam dodanie wybranych przez nas stron do tzw. białej listy:

Zrzut ekranu 87
Zatem po kilku minutach wstępnej konfiguracji szybko oznaczycie strony, których Tab Suspender nie ma prawa ruszać ;-). Jak to mówią, człowiek przezorny zawsze ubezpieczony. Oprócz tego rozszerzenia zalecam instalację Typio Form Recovery. Uchroni to nas przed utratą “smarowanego” od kilku godzin wpisu 😉

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie: Ile Ram’u możemy zaoszczędzić korzystając z tego rozszerzenia ?

Test wykonany na szybko, uruchomiłem przeglądarkę Vivaldi (to “brat”Chrome, więc cicho!) otworzyłem 5 kart które (zazwyczaj) mam codziennie aktywne w przeglądarce.

Bez rozszerzenia Vivaldi pochłaniał 1623,8 megabajtów pamięci:

przed

 

Przy aktywnym rozszerzeniu i uśpieniu wszystkich kart wynik jest nad wyraz zadowalający:

po
Prawie 450 megabajtów mniej… W przypadku “grania w grę” i zminimalizowania przeglądarki to potrafi zrobić różnicę…

Jak dla mnie – rozszerzenie jest ok. Często tylko minimalizuję przeglądarkę i “idę” w coś grać – wtedy te rozszerzenie pokazuje “pazur” tymczasowo dezaktywując otwarte karty. 

Mam nadzieję, że i również Wam się przyda 😉

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Wyłączamy test połączenia z bramką captive portal w Mozilla Firefox

Kabson

Usuwamy sugestie z nowych kart w Google Chrome na Androidzie

Kabson

Dodajemy obsługę formatu WebP do Adobe Photoshop

Kabson

Wyłączamy opóźnienie ładowania systemu w Windows 10

Kabson

Pobieramy obszary Map Google do trybu offline

Kabson

Pobieramy i instalujemy rozszerzenia Chrome w Firefoxie

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.