Windows Update to naprawdę użyteczne narzędzie, które dba o to by nasz system był ciągle aktualny. Niestety czasem zdarza się, że usługa zaczyna płatać figle i “zawiesza się” podczas pobierania aktualizacji na bardzo długi okres czasu. Dzisiaj pokażę wam naprawdę prostą sztuczkę, która wymusi na systemie ponowne pobieranie aktualizacji.
Ostrzegam, że nie zawsze restart usługi Windows Update jest konieczny. Czasami zdarza się, że nasza sieć/serwery M$ są przeciążone przez co pobieranie aktualizacji potrafi “wisieć” kilka godzin. Korzystajcie z tej metody wyłącznie gdy jesteście pewni na 100%, że usługa pobierania aktualizacji stanęła na amen i bez przysłowiowego “kopa” nie chce ruszyć. No cóż, na upartego sposób zawsze się znajdzie.
Cała operacja sprowadza się jedynie do wydania 3 poleceń. Uruchamiamy zatem wiersz polecenia jako administrator i po kolei wklepujemy :
net stop wuauserv
a następnie
net stop bits
Aby zatrzymać usługę aktualizacji oraz inteligentnego transferu w tle. Teraz musimy przejść do folderu:
C:\Windows\SoftwareDistribution
I usunąć z niego całą zawartość. Jednak skoro już wiersz polecenia mamy otwarty proponuję wklepać:
powershell -Command "Remove-Item 'C:\Windows\SoftwareDistribution\*' -Recurse -Force"
Aby usunąć zawartość folderu SoftwareDistribution za pomocą powershell’a – czyli znacznie szybciej, niż “przeklikując” się w eksploratorze plików do wskazanego folderu.
Może się zdarzyć, że podczas kasowania zawartości Windows powiadomi nas o błędzie operacji. Prawdopodobnie będzie to związane z tym, że któryś z plików wciąż jest otwarty przez system. W takim wypadku wystarczy uruchomić komputer ponownie i jeszcze raz spróbować pozbyć się zawartości folderu SoftwareDistribution.
Gdy to już mamy za sobą wchodzimy w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i klikamy w przycisk sprawdź aktualizacje.
Spowoduje to ponowne uruchomienie usługi aktualizacji która ponowi próbę pobrania danych na których ostatnio dostała “zadyszki”
Jeżeli również i to nie pomoże, polecam skorzystać z drugiej metody na zaktualizowanie systemu Windows a mianowicie za pomocą niewielkiej aplikacji WSUS offline Updater o której już pisałem.
To by było na tyle. Tradycyjnie mam nadzieję, że komuś pomogłem 😉