Windows

Szybki i niezawodny sposób na wyłączenie sprawdzania podpisów cyfrowych sterownika

Począwszy od Windows 8 64 bitowe systemy Windows wymuszają na nas instalacje sterowników podpisanych cyfrowo przez Microsoft. Moim zdaniem jest to bardzo dobra metoda na zachowanie stabilności systemu (Windows ładuje jedynie sterowniki sprawdzone i zaakceptowane przez firmę – matkę). Jednak w kilku(dziesięciu) znanych mi przypadkach ta funkcjonalność potrafi nieźle zamotać nas na wiele godzin – wystarczy, że posiadamy np. zmodyfikowane sterowniki ADB/USB do telefonów z systemem Android, bądź jakiś starszy, nie wspierany już przez producenta sprzęt aby system aktywnie odmawiał instalacji “podejrzanych” sterowników.

Wymuszenie podpisów cyfrowych nie jest kolejnym “złem” wymyślonym przez giganta z Redmond i zostało zaprojektowane w trosce o nasze bezpieczeństwo. Dzięki temu zabezpieczeniu mamy niemal 100% pewność, że żaden malware bądź wirus “nie wgryzie się” bezpośrednio w jądro systemu powodując tym samym znaczne szkody w systemie.

Dzisiaj pokażę Wam bardzo szybki i prosty sposób na chwilowe wyłączenie sprawdzania podpisów cyfrowych. Wystarczy uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora i wpisać w nim polecenie

bcdedit /set testsigning on

2016-11-19_12h20_03

Nie przejmujcie się kolorem mojego wiersza poleceń – zmieniłem go sobie tak aby rozróżniać wiersz poleceń uruchomiony jako admin i zwykłego użytkownika. Jeżeli również chcielibyście u siebie tak zrobić, polecam ten poradnik w którym przedstawiłem kilka prostych sztuczek usprawniających pracę z wierszem poleceń.

Wracając do poradnika, restartujemy komputer i po ponownym logowaniu w prawym dolnym rogu pulpitu powina pojawić się informacja o tym, że system pracuje w trybie testu.

tryb_testu

W tym trybie możemy instalować dowolne sterowniki, aby opuścić ten tryb ponownie uruchamiamy wiersz poleceń i wydajemy polecenie:

bcdedit /set testsigning off

Po kolejnym uruchomieniu systemu Tryb testu zostanie zdezaktywowany.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Najprostsza metoda na instalację sterowników w Windows

Kabson

De-instalujemy sterowniki USB urządzeń przenośnych.

Kabson

Tworzymy kopię zapasową sterowników w Windows

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.