Windows

Tworzymy wolumin dublowany w Windows 10

Bądźmy szczerzy – każdy z Nas przeżył w życiu mniej, lub bardziej poważną awarię partycji czy też całego dysku twardego. W większości takich przypadków, jeżeli nie zrobiliśmy wcześniej kopii zapasowej naszych danych cała nasza praca leciała “w kosmos”. Kajam się, bo osobiście zdarzyło mi się stracić wiele osobistych zdjęć oraz filmów z 3 lat życia spowodowaną całkowitym spaleniem HDD, ale tak zazwyczaj kończy się backup odkładany w czasie na “później”.

W czasach ogólnie dostępnych chmurek rozsądnie jest trzymać w nich nasze dokumenty, jednak takie rozwiązanie ma co najmniej dwie istotne wady: pierwszą z nich jest pojemność chmury, która w darmowej wersji zazwyczaj nie przekracza 20 GB zaś druga- synchronizacja danych na wolnym łączu potrafi zająć wieki.

Systemy z rodziny Windows umożliwiają stworzenie tzw. wolumenu dublowanego – i to jest właśnie idealne i niemal w 100% bezpieczne rozwiązanie naszych problemów, gdyż chyba tylko wylanie większej ilości piwa bezpośrednio na elektronikę PC jest w stanie rozwalić tak przygotowaną “partycję bezpieczeństwa”.

Najprościej rzecz ujmując wolumin dublowany to nic innego jak “kalka” wolumenu dynamicznego. Jeżeli zmienimy dane na partycji  system Windows automatycznie zapisuje dane na “bracie bliźniaku” zatem dopóki jeden z naszych dysków jest sprawny fizycznie jesteśmy w stanie bezproblemowo odtworzyć zawartość tak zabezpieczonej partycji. Przypomina to trochę pracę dysków w trybie RAID 1 i sprawdza się wyśmienicie w zastosowaniach domowych.

Nie ma jednak róży bez kolców, aby te rozwiązanie działało w naszej konfiguracji muszą zagościć co najmniej 2 fizyczne dyski twarde, ponadto miejsce zajęte przez wolumin dublowany jest dla nas niedostępne co potrafi znacząco ograniczyć miejsce zapisu innych “bzdetów” ciągniętych z sieci. Dobrym pomysłem jest zatem wydzielenie sobie jednej partycji na dokumenty i pliki osobiste którą zdublujemy na inny dysk. Oczywistym faktem jest to, że z poniżej przedstawionej metody nie skorzystają właściciele laptopów czy też innych urządzeń przenośnych pracujących pod okienkami.

Zarządzanie dyskami najszybciej uruchomimy wpisując w poleceniu uruchom

diskmgmt.msc

disk_

Jak widzicie, w mojej przykładowej konfiguracji istnieją 3 fizyczne dyski – na Dysk 0 mam postawiony system , na Dysk 1 mam partycję na której trzymam dokumenty (oraz nieprzydzieloną przestrzeń za nią) oraz Dysk 2 na którym stworzymy wolumen zdublowany.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na wolumenie, który chcemy zdublować i wybieramy Dodaj dublowanie.

dodaj_dublowanie

W tym momencie wyskoczy nam okienko, z którego wybieramy miejsce docelowe naszego brata bliźniaka:

dublowanie

Po zatwierdzeniu operacji system rozpocznie procedurę tworzenia nowej partycji oraz jej synchronizowanie. Po zakończeniu operacji (która może potrwać nawet kilkanaście minut, w zależności od rozmiaru oraz zawartości partycji dublowanej)  menadżer zarządzania dyskami wyświetli nam nasze partycje nowym kolorem:

zdublowany

Mój przykład oparty jest o maszynę “żyjącą” sobie na Virtualboxie, więc niech Was nie zdziwią pojemności w/w dysków 😉

I to właściwie wszystko, co należy zrobić aby cieszyć się niemal stuprocentowym bezpieczeństwem naszych danych. Zabezpieczone w ten sposób partycje raczej nigdy nie sprawią nam problemów – w każdej chwili możecie usunąć dublowanie i korzystać z partycji “backupowej” wybierając z jej menu kontekstowego “Podziel wolumin dublowany” pamiętajcie jednak, że jest to operacja nieodwracalna i będziecie musieli ponownie stworzyć wolumin dublowany by korzystać z tego “fejczeru”.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Sprawdzamy stan zdrowia dysków twardych

Kabson

Usuwamy pozycję “Udostępnij” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Używamy polecenia robocopy do wykonania backupu danych.

Kabson

Aktywujemy klasyczną przeglądarkę zdjęć w systemie Windows 10

Kabson

TENxPrivacy – sneak peek wersji 0.2

Kabson

Jak zmierzyć czas reakcji (lag) myszki w Windows ?

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.