Oś czasu to nowe udogodnienie w systemie Windows 10 które umożliwia na wymianę informacji pomiędzy kilkoma naszymi systemami na których jesteśmy zalogowani na kontcie MSN. W założeniach jest to dość wygodna funkcjonalność umożliwiająca np. otwarcie na naszym “dużym” PC przeglądanych wcześniej stron na tablecie/telefonie bądź po prostu szybkie otworzenie wcześniej edytowanych dokumentów. Dosłownie jest to taka historia użytkowania systemu – naciskając +TAB zobaczycie ostatnio otwierane pliki, strony internetowe etc.
Tak wiem, jest to totalna zrzynka z Applowskiego Hand Off które w podobny sposób funkcjonuje już od kilku lat, ale kto zabroni wzorować się na lepszych ? 😉
Część użytkowników najnowszej aktualizacji z pewnością zacznie narzekać “na co mnie to”, “kiedyś było lepiej” itd… Więc dzisiaj zajmiemy się wyłączeniem osi czasu w systemie Windows 10.
A możemy to zrobić aż na trzy sposoby 😉
Sposób#1 Wyłączamy Oś czasu w Windows 10 za pomocą Edytora Lokalnych Zasad Grupy
Pierwszy sposób jest najmniej inwazyjny – po prostu uruchomcie Edytor Lokalnych Zasad Grupy (gpedit.msc) a następnie przejdźcie pod Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > System > Zasady systemu operacyjnego. Po prawej stronie odnajdźcie wpis Włącz kanał aktywności dwukrotnie w niego kliknijcie i wybierzcie Wyłączony.
Warto wspomnieć, że przystawka gpedit jest dostępna jedynie dla użytkowników systemu Windows 10 Pro. Aby aktywować oś czasu musicie ustawić Włącz kanał aktywności na Nie skonfigurowano, bądź Włączone.
Sposób#2 Wyłączamy Oś czasu w Windows 10 za pomocą Edytora Rejestru
Drugi sposób wymaga od nas użycia Edytora rejestru (regedit.exe) w którym musimy nawigować pod klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System
W którym musimy utworzyć aż trzy klucze DWORD (32-bitowe) nazywające się
- EnableActivityFeed
- PublishUserActivities
- UploadUserActivities
Z zerowymi wartościami:
Aby przywrócić oś czasu należy usunąć te wpisy.
Sposób#3 Wyłączamy Oś Czasu Windows za pomocą naszego skryptu
Na zakończenie zostawiłem opcję “dla leniwych” i przygotowałem specjalny plik wsadowy którym możecie aktywować bądź dezaktywować oś czasu:
Wystarczy pobrać plik z załącznika, wypakować go i uruchomić plik Wyłącznik_Osi_Czasu.bat jako administrator.
Nasz skrypt to tak właściwie sposób#2 tego poradnika, jednak wykonany trochę inną metodą.
To by było na tyle w kwestii wyłączenia osi czasu w systemie Windows 10. Mam nadzieję, że komuś pomogłem.
3 komentarze
Dzięki! Wiem, że narzekanie na nowe funkcjonalności w systemie to często malkontenctwo, ale ten timeline zawalony śmieciami naprawdę drażnił moje OCD i cieszę się, że się go pozbyłem.
Nie tylko Ciebie, podobno po kolejnym “dużym” update ten system wcale nie będzie startował 😉
Dzięki za pomoc 🙂