Dzisiaj pokażę wam prostą metodę na dezaktywację usługi Windows Update. Osobiście nie polecam tego robić (tracimy na bezpieczeństwie systemu) jednak ostatnie kilka problemów po auto aktualizacji trochę bardziej “leciwych” sprzętów spowodowały, że napiszę dzisiaj właśnie o tym.
Microsoft oczywiście wie o problemach z aktualizacją i czasami serwuje nam rollbacki no ale… jeżeli obawiamy się, że nasz system nie uciągnie kolejnej “poprawki” serwowanej nam przez giganta z Redmond i zacznie pracować znacznie wolniej (albo też w ogóle nie wstanie…) Oczywiście problemy po aktualizacji nie muszą być jedynym powodem do wyłączenia usługi Windows Update.
Osobiście o problemach spowodowanych aktualizacją systemu (bądź automatyczną aktualizacją sterowników, bo tym również zajmuje się ta usługa) spotkałem się kilka razy. Zazwyczaj następują one podczas większych aktualizacji wprowadzających niedopracowane “nowości”. Czasami też okazuje się, że starsze sterowniki do karty graficznej są znacznie bardziej wydajne od tych proponowanych przez M$.
Czytając ten tekst możesz również być zainteresowany jedynie wyłączeniem automatycznej aktualizacji sterowników w Windows 10.
Jeżeli nie chcesz aby usługa Windows Update przestała pracować w tle i pobierać/ aktualizować system to zaczynamy 🙂
Co musimy zrobić, aby wyłączyć usługę Windows Update ?
Tradycyjnie posłużymy się wierszem polecenia uruchomionym z uprawnieniami administratora. Aby wyłączyć usługę aktualizacji musimy wklepać kilka poleceń, gdyż procesem aktualizacji systemu nie zarządza jedna usługa.
Pamiętajcie, że system aktualizacji wyposażony jest również w klienta p2p który odciąża serwery M$ i po części “przerzuca” ciężar hostowania plików aktualizacji na nasze barki. Tutaj zaprezentowałem wam, jak uniemożliwić wysyłanie aktualizacji Windows 10 z naszego PC, a poniższy poradnik również rozwiązuje ten “problem”. Chociaż w nieco inny sposób 😉
Dezaktywacja Windows Update Medic Service
sc stop WaaSMedicSvc sc config WaaSMedicSvc start= disabled
Dezaktywacja Update Orchestrator Service.
sc stop UsoSvc sc config UsoSvc start= disabled
Wyłączamy Windows Update na stałe
sc stop wuauserv sc config wuauserv start= disabled
Dezaktywacja Optymalizacji Dostarczania
sc stop dosvc sc config dosvc start= disabled
Wyłączamy usługę Inteligentnego transferu w tle
sc stop bits sc config bits start= disabled
Po czym uruchamiamy komputer ponownie.
Aby przywrócić ustawienia uruchamiania usług związanych z aktualizacją systemu Windows 10 musimy wydać polecenia:
sc config WaaSMedicSvc start= auto sc config wuauserv start= auto sc config UsoSvc start= auto sc config dosvc start= auto sc config bits start= auto
I również wykonać restart PC.
To by było na tyle, dziękuję za uwagę 🙂
Pamiętajcie, że pomimo wyłączenia automatyczniej aktualizacji systemu nadal możecie go aktualizować ręcznie. Najlepszą metodą na to jest skorzystanie z niewielkiej aplikacji WSUS Offline Updater.
Przepraszam za grafikę tego wpisu. Naprawdę nie miałem pomysłu na nią i mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem 😉
2 komentarze
Cześć,
przydatny artykuł. Trochę ode mnie:
żeby sprawdzić efekt kliknij
1.windows+r, 2.wpisz services.msc, 3.kliknij enter,
4.wyszukaj potrzebne usługi, np. “windows update”, PPM właściwości.
Tam widać w polu “Tryb uruchamiania”, powinno być “wyłączone”
Nie mniej jeżeli to nie zadziała, to alternatywnie można zmienić tą wartość ręcznie w rejestrze. Zamieszczam link, u mnie działało. Żeby dostać się do edytora rejestru: 1.windows+r 2. wpisz regedit.exe 3. kliknij enter. 4. Analogicznie w folderze HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\
wyszukuj usługi do wyłączenia wpisując w pole “start” wartość “4” – “wyłącz”
na podstawie: https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/8706fda2-f7cd-4dab-814b-72283b17c423/how-to-disable-windows-update-medic-service?forum=win10itprogeneral
pzdr Aron
Dzięki za linka, bo tak to bełkotliwe napisałeś, że bez źródła byłoby ciężko.