Windows

Zwiększamy głośność w pliku wideo

Dzisiaj nauczę Was jak w prosty sposób zwiększyć (bądź zmniejszyć) głośność w pliku wideo. Czasem zdarza się, że pobrany przez nas film posiada zbyt wyciszoną ścieżkę audio i nawet ustawienie głośników na maksimum niewiele nam pomaga. W takim przypadku musimy dobrać się do kontenera filmu i prze-konwertować audio nie naruszając struktury wideo. Jak zwykle wszystko sprowadza się do dość prostego tricku – wystarczy wiedzieć, jaki program użyć i w co klikać 😉

Podana metoda działa na plikach w formatach MP4, MKV oraz AVI.

Pobieramy bezpłatną aplikację Avidemux. Program jest darmowy, jednak nie działa z systemami Windows XP – już czas najwyższy na upgrade, chłopaki 😉

avidemux_1

Avidemux to prawdziwy kombajn do edycji plików multimedialnych, dzięki niemu możemy konwertować filmy pomiędzy różnymi formatami, zmniejszać bitrate oraz np. przyciąć film do określonego przez nas momentu. W skrócie – Avidemux to taki trochę bardziej rozbudowany VirtualDub z gui programu dostosowanym dla mało doświadczonych użytkowników. Interfejs aplikacji jest częściowo spolszczony więc mamy tu typowy miszmasz naszego rodowitego języka z językiem angielskim.

Uruchamiamy zatem aplikację, a następnie klikamy w File > Open i wybieramy nasz film, który chcemy edytować.

avidemux_options

Jako, że nie zmieniamy formatu pliku video w  opcjach Video Output zostawiamy Kopiuj, aby zwiększyć głośność ścieżki dźwiękowej w pozycji Audio Output wybieramy kodek AAC (lav) a następnie klikamy w przycisk Filtry – otworzy się nam nowe okno:

avidemux_filtry_2

W pozycji Gain zmieniamy tryb normalizacji na Manual (dB) następnie w pozycji niżej wybieramy wartość normalizacji. I tu jest właśnie mały haczyk. Wartość ustawiamy jako wartość logarytmiczną (swoją drogą autorzy tego programu mogliby to poprawić wprowadzając standardową procentową wartość…) Dla przykładu, gdy zwiększymy normalizację o 3 dB de facto pod głośni nam to ścieżkę dwukrotnie (czyli 0 200%), dodanie 6 dB sprawi, że audio będzie czterokrotnie głośniejsze niż plik źródłowy itd.

Aby za bardzo Was nie zamęczać podpowiem, że najbardziej optymalną opcją jest wybranie wartości pośredniej pomiędzy 1 a 3 dB – zazwyczaj to wystarczy, aby poprawić dźwięk. Zbyt wysoki wybór tej pozycji sprawi, że głośniki po prostu zaczną nam  “trzeszczeć”. W tym polu możecie również podać wartość ujemną, aby zmniejszyć głośność filmu. Ważne jest, by podczas wyboru plik docelowego (Output Format) użyć dokładnie kontenera tego samego typu, co plik źródłowy unikniemy w ten sposób niepotrzebnych niespodzianek.

Gdy wszystko już ustawiliśmy, wystarczy wybrać File > Save i rozpocząć proces konwersji który powinien zająć kilka minut (pod warunkiem, że  nie mamy przedpotowego sprzętu…)

convert_progrss_avidemux

Po zakończeniu konwersji sprawdzamy jakość zmodyfikowanego pliku i jeżeli nam odpowiada idziemy na piwo 😉 Jeżeli z jakichś powodów nie będziecie zadowoleni z konwersji proponuję również wyjść na piwo i po powrocie spróbować jeszcze raz.

Piwo jest dobre na wszystko 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak podzielić plik mkv na części o określonym rozmiarze

Kabson

Dodajemy dodatkową ścieżkę dźwiękową do filmu *.mkv

Kabson

Jak dodać loginy/hasła do menadżera haseł w Firefox.

Kabson

2 komentarze

Avatar
Michał 2018-10-24 at 23:52

dziękuje dobry program pomógł mi ?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2018-10-25 at 04:48

Cieszę się, że mogłem pomóc ?

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.