RETRO

Contra (1989)

Prowadzenie działu retro na tym blogu nie jest łatwe. W sieci znajdziecie naprawdę multum recenzji retro gier, więc abym ja przykuł was do kolejnego artykułu o podobnej tematyce muszę naprawdę się wysilić i napisać coś innego, niż inni blogerzy.

Dlatego też pisząc np. krótką recenzję Jackal‘a nie wziąłem na tapet znanej wszystkim retro maniakom gry z NES’a (Pegasusa), a jego wersję arcade.

To samo zamierzam zrobić z grą Contra, którą każdy posiadacz Pegasus’a zna niemal na pamięć. W tym wpisie zajmiemy się wersją na komputery MSX, a dokładniej jego drugą rewizję – MSX2.

Prezentowana dzisiaj Contra została przeniesiona na komputer osobisty MSX2 w 1989 roku. Jest to platformowa gra akcji typu run’n’gun, stworzona i opublikowana przez firmę Konami jednak w tej wersji różni się naprawdę wieloma aspektami od znanego nam wszystkim klasyka.

Z uwagi na ograniczenia sprzętowe MSX2, w grze nie ma funkcji przewijania planszy, lecz zamiast tego stosowane są flip-screeny, co jest typowe dla innych gier na tym systemie. Działa to w naprawdę prosty sposób, po prostu dochodząc do prawej strony ekranu ten się na chwilę przyciemnia i pojawiamy się na nowej planszy z jej lewej strony.

W stosunku do wersji znanej z NES’a w tej grze “znajdźki” podzielono na dwa rodzaje. Jedna z nich zwiększa naszą prędkość poruszania się i strzelania, drugie zaś pozwala na zmianę aktualnie posiadanej broni. Z gry wyleciał Spread Gun, który został zastąpiony możliwością jednoczesnego strzelania do przodu i do tyłu.

To co odróżnia Contrę na MSX2 od innych wersji jest fakt posiadania przez naszego herosa paska zdrowia. Zamiast tracić życie (jak to w tej grze mamy w zwyczaju) tracimy najpierw energię. Niestety nie jestem w stanie wam odpowiedzieć, za co tak de facto tę energię uzupełniamy.

Galeria: Contra (MSX2)

Gra składa się z 19 poziomów. Pierwsze dziewięć poziomów opiera się na wersji arcade, natomiast pozostałe dziesięć poziomów jest zupełnie nowe i rozgrywa się całkowicie pod ziemią. Dodatkowe etapy to jedna z głównych atrakcji wersji MSX. Fakt, że możesz przetestować swoje umiejętności na nowych planszach jest niewątpliwą zachętą do ukończenia gry.

W przeciwieństwie do wersji arcade i NES, wersja na MSX2 obsługuje tylko tryb jednoosobowy i nie posiada możliwości kontynuacji. Jeśli gracz straci wszystkie życia, gra wyświetli nam napis Game Over i już nic z tym nie zrobimy.

Contra z systemu MSX2 jest znacznie trudniejsza od wersji NES/Arcade. Wydłużona długość poziomów, brak przewijania planszy, brak kontynuacji, zastąpienie niektórych broni, oraz mniejsze hitboxy na przeciwnikach skutecznie utrudniają nam rozgrywkę.

Mój kiepski gameplay: Contra (MSX2)

Contra (MSX2)

Ta wersja Contry z pewnością przykuje do ekranu graczy, którzy w młodości zagrywali się w tę grę na Pegsusie. Contra wydana na komputery MSX jest znacznie gorzej wykonana, posiada wiele “wykastrowanych” elementów rozgrywki, ale z pewnością warto się nią zaznajomić.

Grę bez problemu uruchomicie na emulatorze blueMSX.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Terminator 2: Judgement Day (1991)

Kabson

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Kabson

10 najlepszych emulatorów konsoli NES (Pegasus)

Kabson

20 gier które ryły psychę (NES)

Kabson

Antarctic Adventure (1983)

Kabson

The Last Ninja (1991)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.