RETRO

Polacy nie gęsi: Amprod TVG-10 (1978)

Dzisiaj w serii “Polacy nie gęsi” zamiast kolejnej gry, chciałbym zaprezentować wam TVG-10, czyli obecnie zapomnianą już polską konsolę do gier.

Konsola TVG-10 to projekt zrealizowany w wrocławskiej firmie Elwro na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. W roku 1978 pojawiła się pierwsza, eksperymentalna seria obejmująca zaledwie 200 egzemplarzy, co stanowiło swoiste preludium do rozpoczęcia pełnej produkcji rok później. W 1979 roku zainicjowano seryjne wytwarzanie tego nowatorskiego urządzenia. Dynamiczny rozwój konsoli TVG-10 doprowadził do przeniesienia procesu produkcji do firmy Ameprod w 1981 roku, gdzie wyprodukowano ich około sto tysięcy egzemplarzy.

Niestety dzisiaj nie idzie się dokopać do informacji, kto był pomysłodawcą oraz konstruktorem “naszej” konsoli. Wiadomo jednak, że zadania tego podjęli się inżynierowie ze Zjednoczenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej “Mera”, a konkretnie z wrocławskich zakładów Mera-Elwro. W tych zakładach powstawały słynne komputery “Odra’. Zatem TVG-10 nie mógł po prostu trafić na kiepskich konstruktorów.

Amprod TVG-10

Konsola TVG-10 generowała natywny obraz w formie czarno-białej. Jej wyposażenie obejmowało dwa manipulatory oraz zestaw sześciu gier, a właściwie wariacji na temat klasycznego “Ponga”. Gry te to m.in. tenis, hokej, squash, pelota, strzelanie do ruchomego celu oraz strzelanie do znikającego celu. Co istotne, gracze mieli możliwość dostosowania różnych parametrów gier, takich jak szybkość ruchu piłki czy wielkość piłki, do swoich umiejętności i preferencji. Dodatkowo, konsola TVG-10 oferowała opcję podłączenia pistoletu świetlnego o nazwie “Videotraf”, który był używany tylko do dwóch gier w zestawie.

Technologicznie konsola TVG-10 korzystała z układu scalonego AY-3-8500, opracowanego przez firmę General Instrument. W tamtych czasach, tj. na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, ten konkretny układ scalony był uważany za zaawansowane rozwiązanie technologiczne i był wykorzystywany w konkurencyjnych konsolach takich jak:

  • Coleco Telstar
  • Magnavox Odyssey (300, 2000 i 3000)
  • Radio Shack TV ScoreBoard

Konsolę produkowano prawdopodobnie do 1984, po czym zaprzestano produkcji, gdyż na naszym rynku pojawiły się prawdziwe komputery oferujące znacznie większe moce obliczeniowe. Cuda techniki w postaci podróbek Atari 2600 czy NES-a zaczęły skutecznie wypierać z rynku starsze urządzenia, w tym również tę polską konsolę.

TVG-10 dzisiaj.

Pomimo upływu lat, pojedyncze egzemplarze tego unikalnego sprzętu czasem pojawiają się na Allegro, oferując chętnym okazję do odświeżenia wspomnień z tamtego okresu. Niestety, liczba złotówek jakie musimy przeznaczyć na zakup tej konsoli może naprawdę przyprawić o zawrót głowy:

2024 02 19 09h24 50 kopia

Pomimo tej “wady” moim zdaniem TVG-10 stanowi łakomy kąsek dla kolekcjonerów konsol.

Sam z TVG-10 miałem styczność gdzieś na początku lat 90, gdzie poznałem ten cud techniki przypadkiem u kuzyna. Niestety, za małolata nie wiedziałem z czym miałem do czynienia, więc szybko o niej zapomniałem.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.7 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Polacy nie gęsi: Eksperyment Delfin (1995)

Kabson

Spin Master (1993)

Kabson

Doom Troopers (1995)

Kabson

Jazz Jackrabbit 2 (1998)

Kabson

The Punisher (1993)

Kabson

Alien Resurrection (2000)

Kabson

1 komentarz

Emumaniak
Emumaniak 2024-03-05 at 10:30

Jakiś emulator do tego ?
Żartuje, sam szukam tej konsolki do kolekcji. Ale nie dam za nią więcej niż 5 stów. Nie jest tego warta. Nawet sprawna i w ori pudełku.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.