InternetPoradniki

Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Nostalgia wśród graczy to naprawdę dziwna rzecz. Z jednej strony narzekamy na nowe gry i z łezką w oku wspominamy, że „kiedyś to było lepiej…” a patrząc na te starocie z innej perspektywy…

Większość gier z naszego dzieciństwa w chwili obecnej jest dla nas niegrywalna. I to nie tylko z powodu kompatybilności z Windows 10 którą można poratować np. DosBOX’em, stare gry po prostu nie wyglądają już atrakcyjnie i tylko zapaleńcy/hardcorowcy są w stanie w nie grać.

Jeżeli lubicie grać w stare gry, to dzisiaj mam coś ciekawego dla was.

Przedstawiam wam 5 najlepszych stron w sieci z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Co to jest abandonware i czy pobieranie jego jest legalne ?

Pojęcie abandonware pojawiło się w 1996 roku, gdy Peter Ringering założył (i prowadził) stronę poświęconą starym grom. Jego działalność została szybko zawieszona głównie z powodów prawnych, jednak pojęcie „porzuconego oprogramowania” na stałe zagościło w internecie. Abandonware w skrócie to jest oprogramowanie porzucone przez twórców bądź już nie rozwijane i nie są w stosunku niego dochodzone autorskie prawa majątkowe. Z prawnego punktu widzenia abandonware jest totalnym cyrkiem i właściwie nie wiadomo czy jest legalne, czy nie. W świetle polskiego prawa każda forma rozpowszechniania oprogramowania bez stosownej licencji stanowi naruszenie praw autorskich i grozi za to zbicie 4 liter, jednak problemem jest fakt, że nie wiadomo czy ktoś posiada jeszcze prawa do danego tytułu i jest w stanie się o nie upomnieć.

Z tego też powodu nie należy klasyfikować wszystkich starych gier jako abandonware. Niektóre z nich (np. produkcje nieistniejącego LucasArts, czy Bioware) wciąż objęte są prawami autorskimi.

Ustalmy zatem, że abandonware to umowne określenie starych gier, nam to powinno wystarczyć 😉 Dla dociekliwych polecam ten artykuł który powinien rozwiać wasze wątpliwości co do legalności porzuconego oprogramowania.

Lecimy zatem z tematem, oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo. Kolejność losowa 😉

Abandonware DOS

Abandonware DOS Download old PC games for DOS and Windows Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to strona na której znajdziecie gry pod DOS’a, chociaż można „dokopać się” nawet do gier z Windows’a XP. Witryna posiada własną bazę poradników i solucji zatem przejście nawet najtrudniejszych tytułów nie powinno stanowić problemu. Warto zaznaczyć, że Abandonware DOS współpracuje z GOG.com i większość gier, które nie posiadają statusu abandonware możecie kupić właśnie w tym sklepie.

RGB Classic Games

classicrgb Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

RGB Classic Games jest archiwum starych gier DOS jednak możemy znaleźć tu tytuły nawet na zapomniane CP/M-86. Pomimo ubogiej szaty graficznej, strona oferuje naprawdę olbrzymią bibliotekę gier a nawet umożliwia uruchomienie części z nich w emulatorze online.

My Abandonware

myabandonia Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.
Bardzo aktywnie rozwijana strona na której znajdziecie ponad 15 tysięcy starych gier. Większość z nich możecie uruchomić bez żadnych problemów w przeglądarce.

GamesNostalgia

gamesnostalgia Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.Serwis skupia się na grach wydanych pomiędzy 1985 – 1955. Gamesnostalgia nie oferuje jedynie „starych gier”. Wszystkie udostępnione tutaj archiwa dostarczane są wraz z emulatorem. Aby zagrać w tytuł wystarczy pobrać i rozpakować archiwum, a następnie uruchomić przygotowany plik wsadowy (*.bat). Sprawia to, że ogranie starych tytułów jest niezwykle łatwe.

Polish Abandonware

polishabandonware Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Polacy nie gęsi… chciałoby się rzec i swoją stronę mają 😉 Polish Abandonware jest prostym katalogiem gier, z którego możemy pobrać gry z naszego dzieciństwa i to na dodatek w polskich wersjach językowych.

Na koniec krótka lista podobnych stron, które można odwiedzić w poszukiwaniu starych gier do pobrania:

Oczywiście stron z abandonware jest w sieci znacznie więcej. Ja tylko przedstawiłem te, z których sam korzystam.

A wy drodzy czytelnicy, macie jakieś swoje witryny poświęcone temu zagadnieniu ?

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 3.8 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)

Kabson

Gramy w Super Mario 64 w widoku FPP

Kabson

Emulujemy Xbox Classic na PC (Xemu)

Kabson

Odblokowujemy osiągnięcia w grach retro ;-)

Kabson

Gramy w gry z Segi Genesis na Androidzie/iOS bez emulatorów !

Kabson

Emulujemy gry z Symbiana na Androidzie (EKA2L1)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej