Internet

Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Nostalgia wśród graczy to naprawdę dziwna rzecz. Z jednej strony narzekamy na nowe gry i z łezką w oku wspominamy, że “kiedyś to było lepiej…” a patrząc na te starocie z innej perspektywy…

Większość gier z naszego dzieciństwa w chwili obecnej jest dla nas niegrywalna. I to nie tylko z powodu kompatybilności z Windows 10 którą można poratować np. DosBOX’em, stare gry po prostu nie wyglądają już atrakcyjnie i tylko zapaleńcy/hardcorowcy są w stanie w nie grać.

Jeżeli lubicie grać w stare gry, to dzisiaj mam coś ciekawego dla was.

Przedstawiam wam 5 najlepszych stron w sieci z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Co to jest abandonware i czy pobieranie jego jest legalne ?

Pojęcie abandonware pojawiło się w 1996 roku, gdy Peter Ringering założył (i prowadził) stronę poświęconą starym grom. Jego działalność została szybko zawieszona głównie z powodów prawnych, jednak pojęcie “porzuconego oprogramowania” na stałe zagościło w internecie. Abandonware w skrócie to jest oprogramowanie porzucone przez twórców bądź już nie rozwijane i nie są w stosunku niego dochodzone autorskie prawa majątkowe. Z prawnego punktu widzenia abandonware jest totalnym cyrkiem i właściwie nie wiadomo czy jest legalne, czy nie. W świetle polskiego prawa każda forma rozpowszechniania oprogramowania bez stosownej licencji stanowi naruszenie praw autorskich i grozi za to zbicie 4 liter, jednak problemem jest fakt, że nie wiadomo czy ktoś posiada jeszcze prawa do danego tytułu i jest w stanie się o nie upomnieć.

Z tego też powodu nie należy klasyfikować wszystkich starych gier jako abandonware. Niektóre z nich (np. produkcje nieistniejącego LucasArts, czy Bioware) wciąż objęte są prawami autorskimi.

Ustalmy zatem, że abandonware to umowne określenie starych gier, nam to powinno wystarczyć 😉 Dla dociekliwych polecam ten artykuł który powinien rozwiać wasze wątpliwości co do legalności porzuconego oprogramowania.

Lecimy zatem z tematem, oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo. Kolejność losowa 😉

Abandonware DOS

Abandonware DOS Download old PC games for DOS and Windows

Jak sama nazwa wskazuje, jest to strona na której znajdziecie gry pod DOS’a, chociaż można “dokopać się” nawet do gier z Windows’a XP. Witryna posiada własną bazę poradników i solucji zatem przejście nawet najtrudniejszych tytułów nie powinno stanowić problemu. Warto zaznaczyć, że Abandonware DOS współpracuje z GOG.com i większość gier, które nie posiadają statusu abandonware możecie kupić właśnie w tym sklepie.

RGB Classic Games

classicrgb

RGB Classic Games jest archiwum starych gier DOS jednak możemy znaleźć tu tytuły nawet na zapomniane CP/M-86. Pomimo ubogiej szaty graficznej, strona oferuje naprawdę olbrzymią bibliotekę gier a nawet umożliwia uruchomienie części z nich w emulatorze online.

My Abandonware

myabandonia
Bardzo aktywnie rozwijana strona na której znajdziecie ponad 15 tysięcy starych gier. Większość z nich możecie uruchomić bez żadnych problemów w przeglądarce.

GamesNostalgia

gamesnostalgiaSerwis skupia się na grach wydanych pomiędzy 1985 – 1955. Gamesnostalgia nie oferuje jedynie “starych gier”. Wszystkie udostępnione tutaj archiwa dostarczane są wraz z emulatorem. Aby zagrać w tytuł wystarczy pobrać i rozpakować archiwum, a następnie uruchomić przygotowany plik wsadowy (*.bat). Sprawia to, że ogranie starych tytułów jest niezwykle łatwe.

Polish Abandonware

stare gry za darmo

Polacy nie gęsi… chciałoby się rzec i swoją stronę mają 😉 Polish Abandonware jest prostym katalogiem gier, z którego możemy pobrać gry z naszego dzieciństwa i to na dodatek w polskich wersjach językowych.

Na koniec krótka lista podobnych stron, które można odwiedzić w poszukiwaniu starych gier do pobrania:

Oczywiście stron z abandonware jest w sieci znacznie więcej. Ja tylko przedstawiłem te, z których sam korzystam.

A wy drodzy czytelnicy, macie jakieś swoje witryny poświęcone temu zagadnieniu ?

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 12

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox-X

Kabson

Uruchamiamy Redneck Rampage na BulidGDX

Kabson

Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Kabson

Polacy nie gęsi: Sołtys (1995)

Kabson

Quarantine II: Road Warrior (1996)

Kabson

Odblokowujemy osiągnięcia w grach retro ;-)

Kabson

2 komentarze

Avatar
w300i 2020-04-30 at 16:59

Osobiście najczęściej korzystam z emuparadise, ale nie jestem pewien czy można ją zaklasyfikować do tej samej grupy co stronki podane w artykule 😉
PS: bardzo fajna strona, dopiero ją odkryłem i to przypadkowo. Mam nadzieję, że będziecie ją dalej rozwijać 🙂

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2020-04-30 at 22:27

Gdy tworzyłem tę listę na Emuparadise posiadało w swoich zbiorach romy i obrazy iso 😉
Właściwie powinienem stworzyć nową listę z aktualnymi stronami, jak czas pozwoli to się tym zajmę.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.