Na łamach tego bloga przedstawiłem już wam naprawdę wiele metod na uruchomienia starych systemów operacyjnych na nowych komputerach. Ich emulacja wymaga od nas zazwyczaj spędzenia kilku(nastu) minut nad konfiguracją emulatora, bądź aplikacji do wirtualizacji. W tym wpisie zapoznam was z czterema systemami OS, które możemy uruchomić bezpośrednio w przeglądarce.
Spis treści
PC DOS 5
Odwiedzając tę stronę uruchomimy wirtualny komputer kompatybilny z IBM PC 286, działający z systemem PC DOS 5.
IBM tej klasy miał procesor o taktowaniu 6 MHz, 640 KB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 20 MB. Myślenie o czasach, kiedy komputery miały zaledwie 640 KB pamięci RAM, jest dość nieprawdopodobne w porównaniu do dzisiejszych standardów.
W emulatorze możemy uruchomić kilka gier, chyba najciekawszą propozycją autora który “poskładał” tę stronę jest Wolfenstein 3D.
Windows 1.01
Trudno uwierzyć, że pierwsza wersja systemu Windows ma już ponad 30 lat. Chociaż często uważany jest za jedynie graficzny interfejs dla MS-DOS, to właśnie w nim pojawiły się wczesne wersje programów, takich jak MS Paint czy Notatnik. Może to być zaskakujące, ale oficjalne wsparcie dla tego systemu zakończono dopiero 31 grudnia 2001 roku.
O możliwości uruchomienia Windows 1.01 już tutaj wspominałem, więc zapraszam do artykułu.
Windows 3.1
Windows 3.1 to następca Windows 3.0 który poprawił kilka niedociągnięć pierwowzoru.
Prawdopodobnie największym dodatkiem było wprowadzenie systemu czcionek znanych jako TrueType. Ten system czcionek przekształcił Windowsa w potężne narzędzie do publikacji, jakim jest dzisiaj.
Trzy czcionki dostępne standardowo w tamtym czasie to Arial, Courier New i Times New Roman. Microsoft nie tylko dostarczył nowe czcionki, ale również wykorzystał Windows 3.1, aby podkreślić funkcje przeciągnij i upuść ikony, obsługę myszy w aplikacjach powiązanych z MS-DOS oraz dodanie menedżera programów.
Co więcej, ta wersja Windowsa obsługiwała aż do 4 GB pamięci RAM, co w tamtym czasie było po prostu absurdalne…
Jak wyglądał Windows 3.1 możecie zobaczyć odwiedzając ten link.
Apple Macintosh
Pierwszy komputer Apple Macintosh został wydany w 1984 roku i był to pierwszy komputer na masową skalę oferujący w pełni funkcjonalny interfejs graficzny. Dzięki emulatorowi, użytkownicy mogą korzystać z programów takich jak MacPaint, MacDraw i Kid Pix.
Klasyczne jabłuszko możemy emulować w przeglądarce klikając w ten link.
Jak widzicie, korzystając wyłącznie z przeglądarki możemy emulować kilka systemów operacyjnych. Niestety, ta metoda ma swoje ograniczenia i może służyć jedynie do zaznajomienia się z interfejsem.
Emulatory w przeglądarkach pozwalają na symulację działania systemów operacyjnych bez konieczności instalacji na fizycznym sprzęcie. To wygodne narzędzie do eksploracji starych lub rzadkich systemów, ale warto zauważyć pewne ograniczenie, które nam fanom emulacji raczej utrudnia obcowanie tego typu emulacją. Mianowicie brakuje w nich dostępu do pełnych funkcji systemu, takich jak instalacja oprogramowania czy dostęp do wszystkich ustawień.
Dlatego też ten sposób emulacji możemy traktować raczej jako ciekawostkę, a nie pełnoprawny emulator.
Jeśli znacie jeszcze tego typu strony to zapraszam do podzielenia się swoją wiedzą w sekcji komentarzy.
Dziękuję za uwagę.
3 komentarze
Kabson może dasz artykuł na temat Linuxa w windows WSL2 do czego to i po co, komu może się przydać.
Sam nie wiem do czego on się może przydać, musiałbym pomyśleć😅 Moim zdaniem postawienie Linuxa ma np. VirtualBox ma więcej sensu. Ale dzięki, za pomysł 👍
Ja próbowałem Firebirda ver 3 zainstalować na WSL2 bo na win mam ver 2.5 . W końcu poddałem się bo w win można już mieć dwie “instancje” Firebirda, ver 3 oraz ver 2.5 tylko jedna działa na innym porcie, ale nie ma z tym problemu. Zaczeli mieszać z tym WSL, później WSL2 i tak jak piszesz raczej nie jest przydatny.
Z innej beczki będą jakieś poradniki odnośnie maszyn wirtualnych G Cloud lub Azure?