RETRO

Mr. Bones (1996)

Mr. Bones to oryginalna platformówka wydana na Segę Saturn, której wyjątkowość tkwi w kreatywnym połączeniu rozgrywki z klimatem na pograniczu komedii i horroru. Główny bohater, tytułowy Mr. Bones, jest sympatycznym szkieletem o intensywnie niebieskich oczach, który wyróżnia się na tle innych nieumarłych, stanowiących armię złego czarownika DaGouliana. DaGoulian, wyznawca „czystej zła”, dzięki pradawnej mocy próbuje stworzyć niepowstrzymaną armię zombie, by wprowadzić chaos na świecie. Mr. Bones, nie skażony „złą energią”, odmawia podporządkowania się i wyrusza w surrealistyczną podróż, by stawić czoła złowrogim siłom.

Rozgrywka w Mr. Bones zachwyca różnorodnością, a każdy poziom to odmienna perspektywa i unikalne wyzwanie, przez co gra stale zaskakuje. Na początku zmierzymy się z klasycznym etapem platformowym, gdzie Mr. Bones ucieka przed innymi szkieletami, unikając przeszkód. Następnie wchodzimy w muzyczną sekwencję – grając na gitarze lub perkusji, uspokajamy nieumarłych rytmami bluesa. Kolejne poziomy to np. lot przez gotycką katedrę, ratowanie elfów w stylu Defender, a nawet bitwa na żarty, w której musimy rozśmieszyć publiczność, aby przejść dalej.

Warto podkreślić, że Mr. Bones był ambitnym projektem, pełnym innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które wyróżniały go na tle ówczesnych gier. Rozbudowana oprawa i efekty 3D nadawały grze wyjątkowego charakteru. Choć dzisiaj grafika może wydawać się przestarzała, zachowała pewien nostalgiczny urok, szczególnie dzięki animacjom utraty części ciała przez głównego bohatera. Mechanika „skeletismu” stanowi istotny element gry – to magiczna energia podtrzymująca Mr. Bonesa, a gdy jej poziom spada, bohater traci kończyny, co ogranicza jego mobilność i zdolności bojowe. Gracz jest więc zmuszony zbierać niebieskie przedmioty, aby przywrócić energię i funkcjonalność postaci.

Galeria: Mr. Bones

Ścieżka dźwiękowa, którą stworzył Ronnie Montrose, to jeden z kluczowych elementów budujących unikalny klimat Mr. Bones. Zdominowana przez blues-rockowe brzmienia, doskonale współgra z osobowością tytułowego bohatera – muzyka o buntowniczym duchu, który mimo swojego wyglądu przejawia głębię i charyzmę. Muzyka nie tylko podkreśla klimat balansujący między horrorem a groteskowym humorem, ale też dodaje każdemu etapowi zabarwienia, czyniąc przygodę bardziej angażującą i zapadającą w pamięć.

Pomimo swojej oryginalności, Mr. Bones spotkał się z mieszanymi opiniami wśród krytyków i graczy. Niektórzy z nich narzekali na chaotyczną konstrukcję gry oraz wysoką trudność, szczególnie w etapach platformowych, gdzie brak punktów kontrolnych i trudni przeciwnicy mogą być frustrujący. Z drugiej strony, wielu doceniało twórczą wizję, unikalny humor oraz specyficzny urok tej produkcji, dostrzegając w niej dzieło, które wyróżnia się na tle innych gier z tamtej epoki.

Mr. Bones dzisiaj.

Podsumowując, Mr. Bones to gra, która z pewnością nie przypadnie do gustu każdemu, jednak dla miłośników nietypowych retro produkcji stanowi interesującą propozycję. Jej unikalna mieszanka humoru i mrocznego klimatu sprawia, że jest idealnym wyborem na Halloween. Dla tych, którzy szukają czegoś innego, ta pełna surrealistycznych przygód gra może być fascynującą podróżą w świat, gdzie humor i groza przenikają się nawzajem, oferując niezapomniane wrażenia z rozgrywki.

Grę możecie uruchomić na jednym z tych emulatorów: Yaba Sanshiro 2, yabause.

Tak jak wciąż wspominam w moich wpisach, granie na emulatorach za pomocą klawiatury mija się z celem. Dlatego też polecam Wam te dwa modele padów:
  • 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych (dostępny na Allegro, X-kom)
  • 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych. (dostępny na Allegro, X-kom)
Sam używam 8Bitdo Ultimate C niemal od roku i nie mam z nim żadnych problemów. 

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Pozostaw coś po sobie - oceń ten wpis ! Zmotywujesz nas tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Podoba ci się ten wpis? Możesz mnie wspomóc:

Postaw kawę za:

Każda ofiarowana mi filiżanka tego trunku sprawia, że będę w stanie częściej pisać na moim blogu 😉
Z góry dzięki!

Może cię zainteresować:

Uaktywniamy ukryty easter egg w Notepad++

Kabson

Wasteland (1988)

Emumaniak

Gramy w Witchaven 2 na BulidGDX

Kabson

Heart of the Alien (1994)

Kabson

Outlaws (1997)

Kabson

Big Fight: Big Trouble In The Atlantic Ocean (1992)

Kabson

Zostaw komentarz