Android

Jak stworzyć zaszyfrowany folder na Androidzie

W dzisiejszej erze cyfrowej, gdy smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia, ochrona prywatności i bezpieczeństwo danych staje się coraz ważniejsze. Wielu z nas przechowuje na swoich telefonach prywatne rozmowy, zdjęcia i filmy. Dlatego też  szukamy czasami aplikacji, która zaszyfruje te dane, aby nikt niepowołany nie był w stanie się do nich dobrać.

Szyfrowanie danych to proces przekształcania czytelnych informacji na nieczytelny format, który jest niemożliwy do odczytania bez odpowiedniego klucza którym może być wzór, kod bądź biometryczny odcisk palca.

Szyfrowanie danych może zapewnić, że nawet jeśli ktoś zdobędzie fizyczny dostęp do naszego telefonu, nie będzie w stanie odczytać przechowywanych na nim poufnych informacji.

W sklepie Google istnieje naprawdę wiele aplikacji, dzięki którym możemy zaszyfrować nasze galerie, bądź inne dane jednak mają one jedną wadę. Zazwyczaj autorzy tego typu programów ograniczają funkcjonalność tych aplikacji udostępniając wszystkie możliwości wyłącznie po wykupieniu wersji premium, VIP, bądź jak ją tam sobie nazwą 😉

Na potrzeby tego wpisu przetestowałem kilkanaście aplikacji do szyfrowania danych dostępnych w sklepie Play i… nie znalazłem niczego, co mogłoby mi posłużyć do szyfrowania danych  na telefonie a Androidem. Dopiero skorzystanie z innego repozytorium sprawiło, że znalazłem idealną aplikację. I to całkowicie za darmo 😉

DroidFS

DroidFS bo o niej tutaj mowa, nie jest dostępna w sklepie Google, jednak bez problemu pobierzecie ją z za pomocą F-Droid. Jest to darmowa platforma dystrybucji oprogramowania dla systemu operacyjnego Android. F-Droid skupia się na dostarczaniu otwartego oprogramowania, czyli aplikacji, których kod źródłowy jest dostępny publicznie i może być modyfikowany przez społeczność. Znajdziecie tam naprawdę wiele aplikacji, niedostępnych w Google Play i co najważniejsze, udostępnionych całkowicie za darmoszkę.

DroidFS używa własnego wewnętrznego eksploratora plików zamiast montowania woluminów. Pozwala to przechowywać pliki w zaszyfrowanych “sejfach”, których inne aplikacje nie mogą odszyfrować.

Obecnie DroidFS obsługuje następujące metody szyfrowania:

  • gocryptfs (https://github.com/rfjakob/gocryptfs): szyfruje zawartość plików i nazwy plików, ale nie ukrywa struktury katalogów ani rozmiarów plików.
  • CryFS (https://github.com/cryfs/cryfs): wolniejszy, ale szyfruje również strukturę folderów i maskuje rozmiary plików.

Niestety ze wzglądów bezpieczeństwa DroidFS nie pozwala mi na zrobienie screenshotów z aplikacji, przez co nie mogę napisać pełnego poradnika jak korzystać z DroidFS. Na szczęście stworzenie zaszyfrowanego folderu i zaimportowanie do niego plików jest dziecinne łatwe i nawet brak tłumaczenia nie powinien sprawić, że gdzieś utkniemy. Osobiście polecam wykorzystanie algorytmu CryFS, który jest znacznie bezpieczniejszy od gocryptfs.

Moim zdaniem DroidFS jest najlepszą aplikacją do trzymania zaszyfrowanych danych na naszym telefonie bez obaw, że ktoś niepowołany dostanie się do naszych plików.

Jeżeli szukacie podobnego rozwiązania na komputerze, to polecam przeczytać ten poradnik, w którym wyjaśniłem jak zaszyfrować dyski aby uniknąć problemów podczas kontroli policji 😉

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 7

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Uniemożliwiamy uruchomienie wiersza poleceń oraz polecenia uruchom.

Kabson

Blokujemy dostęp do stron internetowych za pomocą pliku hosts

Kabson

Najprostsza metoda na uruchomienie Androida 11 na Windows 10

Kabson

Uruchamiamy aplikacje z Androida na naszym PC

Kabson

Przenosimy aplikacje na zewnętrzną kartę pamięci.

Kabson

Uruchamiamy klasyczne gry Fallout na telefonie z Androidem

Kabson

2 komentarze

Avatar
Nick_jest_zaszyfrowany 2023-07-04 at 13:18

Dzięki za sposób, ale jak odszyfrować?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2023-07-04 at 13:46

Musisz odblokować możliwość eksportu plików w opcjach.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.