Jakieś pięć lat temu pokazałem wam w jaki sposób uruchomić serwer FTP na androidzie w celu przesyłania plików po WiFi. Jako, że sam poradnik się mocno zestarzał dzisiaj chciałbym wam zaprezentować znacznie prostszą i lepszą metodę na udostępnianie plików przez WiFi na telefonie z androidem.
Jak udostępnić pliki przez WiFi na androidzie ?
W tym celu wykorzystamy aplikację X-plore File Manager. Moim zdaniem jest to najlepszy menadżer plików jaki możecie zainstalować na telefonie z androidem. Tego menadżera plików używałem jeszcze za czasów systemu Symbian na mojej Noki 6630 więc co jak co, ale programiści z Lonely Cat Games mieli naprawdę sporo czasu na dopieszczenie tej perełki.
X-plore File Manager nie jest prostym, dwu panelowym menadżerem plików jakich w sklepie Play jest pełno. To prawdziwy kombajn umożliwiający połączenie się z serwerami FTP, SFTP, naszymi chmurkami (obsługuje coś ponad 10 serwisów), umożliwia stworzenie zaszyfrowanego folderu… naprawdę długo by wymieniać jego możliwości.
Niestety nie ma róży bez kolców część jego funkcjonalności jest ograniczona do wersji donate, w tym udostępnianie plików przez WiFi. Naprawdę nikt mi nie zapłacił za reklamę tego programu, jednak polecam wykonanie dotacji. X-plore File Manager swoją funkcjonalnością zostawia w tyle każdy znany mi menadżer plików, a przerobiłem ich naprawdę wiele.
Ok to by było na tyle wstępniaka, czas przejść do dania głównego.
Po zebraniu wszystkich Kamieni Nieskończoności, tfu odblokowaniu wersji donate wystarczy w prawym panelu uruchomić Udostępnianie plików przez Wifi
X-plore File Manager sam odwali resztę roboty… To naprawdę jest takie proste 😉 Teraz na naszym PC (albo innym telefonie z androidem) w pole adresu dowolnej wyszukiwarki wpisujemy adres http wyświetlany w menadżerze plików (zaznaczyłem go na czerwono, ale w waszym przypadku może być zupełnie inny).
Tak wygląda screenshot z mojej przeglądarki Brave, którą jak zwykle polecam zamiast Chrome:
Jak widzicie udostępniony nam menadżer plików umożliwia podstawowe operacje na plikach a także kopiowanie plików z i do naszego telefonu. Najwyższy transfer jaki udało mi się uzyskać podczas przenoszenia plików wyniósł jakieś 10 megabajtów na sekundę, więc ta metoda sprawdzi się w większości przypadków. Do kopiowania większej ilości danych dalej jest lepiej wykorzystać czytnik MicroSD/ kabelek do podpięcia się pod komputer.
Jeżeli chcecie to możecie zabezpieczyć dostęp do udostępniania plików hasłem. Nadaje się je w opcjach konfiguracji X-plore File Manager.
Na dzisiaj to tyle, dziękuję za uwagę.