Android

Prosty sposób na ukrycie folderów zdjęć z widoku galerii na Androidzie

Dzisiaj przedstawię Wam kolejny banalny trick, a mianowicie jak w prosty sposób ukryć przed galerią pliki multimedialne znajdujące się w wybranych przez nas folderach. Warto to zrobić, gdyż zazwyczaj standardowo dostarczane przez producentów aplikacje zazwyczaj nie umożliwiają takiej funkcjonalności przez co nasze galerie zaśmiecone są zawartością pochodzącą z folderów z muzyką (okładki folderów), folderu pobieranie (download) i innych których nie chcemy mieć indeksowanych w galerii.

Tradycyjnie dla naszych poradników jest to proste jak drut.

Aby ukryć zawartość dowolnego folderu przed skanowaniem galerii wystarczy stworzyć w nim pusty plik o wymownej nazwie .nomedia 

nomediaPowyżej umieściłem screenshot w jaki sposób zrobić to pod ES File Explorer. Generalnie nie uważam czytelników tego bloga za debili, więc każdy nie powinien mieć problemów ze stworzeniem takiego pliku w dowolnym menadżerze plików 😉

Alternatywną metodą jest postawienie kropki przed nazwą katalogu jednak w ten sposób ukryjemy wszystkie pliki znajdujące się w danym miejscu i np. odtwarzacz mp3 dłużej nie będzie w stanie odnaleźć naszych utworów.

No dobrze, ale o co chodzi z tą kropką na początku nazwy katalogu/pliku ? Sprawa jest naprawdę banalna – w ten sposób ukrywa się pliki w systemach bazujących na “pingwinku”. 

Powyższa metoda działa chyba na wszystkich wersjach Andka (testowałem od Lolipop do góry) więc jest dobrą metodą na ukrycie niepożądanych treści przed galerią.

Drugą, znacznie prostszą metodą na stworzenie plików .nomedia jest skorzystanie z aplikacji o takiej samej nazwie:

nomedia appJest to banalna w obsłudze apka w której za pomocą jednego tapnięcia stworzycie wyżej wspomniany plik blokujący skanowanie w każdym folderze zawierającym pliki graficzne:

Screenshot 20170721 143816

Niestety, nie wiem czy to z powodu mojego smartfona (Lenovo Phab 2 Pro) czy też z powodu błędu w aplikacji nie byłem w stanie w ten sposób stworzyć plików .nomedia na zewnętrznej karcie pamięci. Mam nadzieję, że ten problem dotknął tylko mnie

To tyle na dzisiaj ode mnie. Dziękuję za wytrwanie do końca 😉

 

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Emulatory konsol na androida (lista)

Kabson

Przerabiamy telefon na retro konsolę.

Kabson

Jak uruchomić Linux’a na Androidzie

Kabson

Uruchamiamy gry z Windows na telefonie z Androidem

Kabson

Odblokowujemy Androida za pomocą gestu

Kabson

Gramy w Heroes of Might and Magic III na Androidzie

Kabson

2 komentarze

Avatar
Marek 2017-07-22 at 12:51

To nie jest wina Twojego smartphone, to bardzo stara apka i nie uzyskuje praw do zapisu na /sdcard/ na nowszych Androidach.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2017-07-22 at 15:07

Dzięki za info, chyba muszę sobie zorganizować kilka starszych smartphone do testów ;]

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.