Emulacja

10 najlepszych emulatorów konsoli NES (Pegasus)

Emulacja konsol retro na PC od lat jest sposobem na uruchomienie klasycznych gier.  W tym artykule przedstawiam wam 10 najlepszych emulatorów NES na PC, które pomogą Ci zanurzyć się w nostalgii i cieszyć się ulubionymi grami z przeszłości.

Kolejność jest zupełnie przypadkowa 😉

Nestopia UE (Undead Edition) 

nestopia ue

Jeden z najlepszych emulatorów NES na PC, który oferuje doskonałą emulację i obsługę wielu kontrolerów. Zawiera zaawansowane funkcje, takie jak zapisywanie stanu gry i tryb pełnoekranowy. Dodatkowymi atutami jest jego całkowite spolszczenie, co może pomóc osobom nie ogarniającym języka angielskiego.

FCEUX

Kolejny popularny emulator NES na PC, który zapewnia wysoką jakość emulacji oraz obsługę wielu kontrolerów. Posiada również zaawansowane funkcje, takie jak debugowanie i nagrywanie gier. Niestety, z powodu braku spolszczenia jego konfiguracja jest mniej intuicyjna, niż poprzednika.

Mesen

mesen

Nowoczesny emulator NES na PC, który oferuje wysoką jakość emulacji i obsługę wielu kontrolerów bezprzewodowych. Posiada również wiele funkcji, takich jak filtrowanie grafiki, automatyczne zapisywanie stanu gry i multiplayer przez internet. Oprócz gier z NES potrafi emulować również gry ze SNES, Game Boy, oraz PC – Engine. Co ciekawe, dzięki Mesen można w prosty sposób tworzyć “HD Packi” zawierające poprawione sprite do naszych gier.

Wstawiam go tutaj jako ciekawostkę, gdyż do wyboru mamy lepsze “kombajny”.

puNES

punes

Z tego emulatora sam korzystam. Niezwykle prosty w konfiguracji, kompatybilny z większością mapperów i raczej nie stwarza problemów. Tutaj się o nim trochę więcej rozpisałem.

JNes

jnes

Niezwykle prosty emulator konsoli Nintendo Entertaiment System. Posiada takie funkcje jak filtrowanie grafiki, zapisywanie stanu gry i opcję wibracji kontrolera. Emulator dostępny jest w języku polskim.

VirtuaNES

virtualnes

Jeden z pierwszych bardziej zaawansowanych emulatorów konsoli NES, na jaki trafiłem w sieci. Niestety, nie jest już rozwijany.

Nintendulator

nintendoulator

Emulator NES na PC z wysoką jakością emulacji. Posiada również funkcje takie jak filtrowanie grafiki i zapisywanie stanu gry. Niestety, na chwilę obecną nie obsługuje skompresowanych do *.zip, co jak dla mnie przekreśla ten emulator.

RockNES X

rocknes

Kolejny “staruszek” w moim zestawieniu. RockNES to emulator NES na PC, który był jednym z najpopularniejszych emulatorów w latach 90-tych i na początku XXI wieku. Niestety, RockNES nie jest już rozwijany, a jego ostatnia wersja została wydana bodajże w 2007 roku. 

My NES

mynbes

My NES to rozbudowany i niezwykle funkcjonalny emulator NES na PC, który oferuje wiele opcji konfiguracji i wysoką jakość emulacji gier. Posiada również wiele zaawansowanych funkcji, takich jak debugowanie i obsługę wielu rodzajów plików. Niestety, projekt nie jest już rozwijany.

Yanese

yanese

Yanese to prosty i funkcjonalny emulator NES na PC, który oferuje użytkownikom możliwość odtwarzania klasyk z NES na swoim komputerze. Niestety, jego brak obsługi archiwów ROM może być utrudnieniem dla niektórych użytkowników, jednakże wciąż jest to dobry wybór dla tych, którzy szukają prostego i łatwego w obsłudze emulatora NES.

Który z emulatorów NES jest najlepszy ?

Każdy z tych emulatorów NES na PC oferuje wysoką jakość emulacji  i większość z nich posiada również zaawansowane funkcje, takie jak zapisywanie stanu gry i filtrowanie grafiki.  Moim faworytem w tym zestawieniu jest puNES, jednak warto sprawdzić również inne możliwości emulowania tej leciwej konsoli.

Celowo w tym poradniku nie wspominałem o RetroArch, gdyż moim zdaniem nie jest to emulator 😉

Dziękuję za uwagę. 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.2 / 5. Głosów: 6

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak używać zmodyfikowanych tekstur w emulatorze Dolphin.

Kabson

Konfiguracja yabause (Emulator Segi Saturn)

Kabson

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Kabson

Teenage Mutant Ninja Turtles III : The Manhattan Project (1991)

Kabson

Jak używać kodów w emulatorze PCSX2

Kabson

Uruchamiamy gry z Windows na telefonie z Androidem

Kabson

2 komentarze

Avatar
Patryk M 2023-04-08 at 19:24

Nie rozumiem, po co ich tyle…
Ale który najlepszy ? Ja używam RockNES’a od lat i z powodu wielu zapisanych stanów gry nie wyobrażam już sobie przesiadki na coś nowszego.

Odpowiedz
Avatar
Yoshi 2023-04-12 at 17:14

Ja używałem Yanse, teraz gram na Mesen.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.