Sega Titan Video (ST-V) to platforma arcade stworzona przez firmę Sega. Był to rodzaj platformy do gier wideo, która wykorzystywała podobną technologię co Sega Saturn, ale była przeznaczona do używania w salonach gier.
Spis treści
ST-V debiutował w latach dziewięćdziesiątych i oferował szereg popularnych gier arcade, takich jak “Virtua Fighter Kids” czy “Radiant Silvergun”.
Parametry techniczne ST-V:
- CPU: Hitachi SH-2 32-bit RISC
- Grafika: VDP1 i VDP2 .Dzięki zastosowanemu systemowi graficznemu VDP1 i VDP2, gry na ST-V oferowały imponującą jakość grafiki, co z pewnością miało odzwierciedlenie w ilości wrzucanych w automaty drobniaków.
- Pamięć RAM: 2 MB
- Dźwięk: SCSP (Sega Custom Sound Processor) Specjalnie zaprojektowany dla Segi procesor dźwięku wykorzystywany również w konsoli Sega Saturn. Sega SCSP zapewniał znakomitą jakość dźwięku w grach na platformach, na których był wykorzystywany.
- Rozdzielczość: Standardowo 320×224 pikseli
- Kolor: Paleta 16,7 miliona kolorów
- Nośnik danych: Kartridż.
Tak ogólnie mówiąc, to ST-V to prawie to samo co Sega Saturn. Różnią się tylko zastosowanym nośnikiem danych.
Co będzie nam potrzebne do emulacji Segi ST-V ?
- Kronos – Emulator umożliwia emulację konsoli Sega Saturn na komputerze. Jest to projekt open-source i kontynuacja emulatora Yabause (teraz Yaba Sanshiro 2) , który był przez nas wcześniej używany do emulacji konsoli Sega Saturn.
- Bios ST-V Koniecznie musi nazywać się stvbios.zip. Pamiętajcie, że ten plik musi znajdować się w tym samym folderze, co reszta naszych gier.
- Romy gier – z tym wam nie pomogę. Przypominam, że na naszym forum istnieje post z którego możecie się naprawdę sporo dowiedzieć.
- Pad (opcjonalnie) Tutaj ponownie muszę stwierdzić, że próba przypisania sterowania pod klawiaturę mija się z celem. Po prostu większość gier nie da się w ten sposób grać.
Dlatego też polecam Wam dwa pady:
- 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych
- 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych.
Dzięki którym bez problemu będziecie w stanie grać na każdym emulatorze.
Kronos – podstawowa konfiguracja (pod obsługę romów ST-V)
Podstawowa konfiguracja tego emulatora nie powinna przysporzyć wam większych problemów. Naciskając kombinację klawiszy Ctrl+S, bądź wybierając z menu File -> Settings przechodzimy do okienka konfiguracji emulatora Kronos. Interesują nas w nim właściwie dwie rzeczy.
Zakładka Video:
Ustawiamy ją wg. tego co widzicie na screenie poniżej:
Powyższe ustawienia są OK dla większości gier na ST-V nie powodując żadnych problemów.
Zakładka Input:
Tutaj musimy wybrać w Port 1 ST-V Cabinet a następnie skonfigurować klawisze:
Pamiętajcie o konieczności ustawienia przycisków pod Coin i Start. Bez zbindowania tych klawiszy nie uruchomicie żadnej gry !
Jak odpalić rom z grą Sega ST-V na Kronos ?
Przechodzimy do meritum, czyli muszę wam podać sposób na załadowanie romu gry ST-V w emulatorze Kronos. Jak okazało się na naszym forum, nie jest to aż tak proste zadanie. Czeka nas trochę klikania, jednak musicie mi mierzyć na słowo, większość tytułów dostępnych na tym systemie jest tego warta.
Ponownie wchodzimy do Settings, wybieramy zakładkę Cart/Memory. Z listy rozwijanej wybieramy STV Rom Game:
Otworzy to nam okno eksploratora plików, w którym wskazujemy folder z naszymi romami konsoli ST-V.
Po przeskanowaniu folderu, w ustawieniach pojawi się nam nowa lista rozwijania z której wybieramy interesujący nas tytuł:
Po czym klikamy na OK, aby zatwierdzić nasz wybór.
Grę uruchamiamy klikając na przycisk Play znajdujący się w lewym górnym rogu aplikacji:
Co warto zobaczyć na Sega Titan Video ?
Na ST-V wydano naprawdę sporo ciekawych tytułów. Większość z nich jesteśmy w stanie ukonczyć w czasie krótszym od godziny, więc te gry mogą stać się dla Was naprawdę przyjemnym zabijaczem czasu.
Radiant Silvergun:
To jedna z najbardziej znanych gier na ST-V, oferująca intensywną strzelankę typu shoot ’em up z wciągającą rozgrywką i piękną grafiką.
Virtua Fighter Kids
Spin-off znanej wszystkim serii bijatyk. Tym razem gra strasznie zdziecinniała, oferując nam postacie w stylu super-deformed. Nie można tej grze odmówić swojego uroku…
Die Hard Arcade
Gra oparta na filmie “Die Hard”, w której gracze wcielają się w Johna McClane’a i walczy z przeciwnikami. Więcej o tym tytule i jego wersji na PlayStation 2 pisałem tutaj, więc nie będę się ponownie rozpisywał.
Cotton 2
To klasyczna gra typu shoot ’em up z uroczą główną bohaterką i bardzo dynamiczną rozgrywką, która ze względu na swój styl wykonania przyciągała pod automat naprawdę masę osób.
Final Fight Revenge
“Final Fight Revenge” to gra wideo typu bijatyka oparta na popularnej serii gier “Final Fight” stworzonej przez firmę Capcom. Jest to nietypowa produkcja w serii, ponieważ jest to bijatyka “jeden na jednego” wykonana w pełnym 3D, podczas gdy wcześniejsze części “Final Fight” były chodzonymi bijatykami 2D.
Oczywiście to nie wszystkie tytuły, w które warto zagrać na systemie ST-V. Przecież muszę wam coś zostawić do odkrycia 😉
W komentarzach możecie śmiało przedstawić swoje top 5 gier na ten system. Być może, zrobimy kiedyś jakąś listę najfajniejszych tytułów na Segę ST-V.
Na zakończenie tego artykułu w załączniku umieszczam sumy kontrolne mojej kolekcji gier na Sega ST-V. Być może komuś się przydadzą 😉
Życzę miłego grania !