Emulacja

Instalujemy MS-DOS na PCem

Jakiś czas temu zaprezentowałem wam prostą metodę, w jaki sposób zainstalować Windows 95 na tym emulatorze. Przy dłuższym obcowaniu z tym emulatorem okazało się, że znacznie wygodniej (i wydajniej) jest stworzenie dodatkowej maszyny, na której “hula” czysty MS-DOS. 

Tak stworzona maszyna jest świetną alternatywą dla DOSBox, a nawet dla DOSBox-X o których już tutaj wspominałem.

Co będzie nam potrzebne do instalacji MS-DOS na PCem ?

  • PCem – program pobieramy ze strony głównej projektu.
  • MS-DOS 6.22 with CD-ROM Driver – obraz płyty możemy pobrać stąd, ewentualnie skorzystać ze swoich oryginalnych dyskietek.
  • PCem Extras – Aby maksymalnie uprościć czekające nas zadanie postanowiłem przygotować gotową paczkę zawierającą potrzebne nam sterowniki, biosy systemów i obraz dyskietki. Możecie je pobrać z naszego forum.

Instalujemy MS-DOS na PCem.

Instalacja systemu MS-DOS jest niezwykle prosta i powinna zająć nam nie więcej niż 10 minut czasu. Aby nie przedłużać, uruchamiamy PCem i tworzymy nową maszynę. Nazywamy ją MS-DOS. Aby nie dublować poradników konfigurację PCem pod MS-DOS przedstawię wam w skrócie. Jeżeli gdzieś się zgubicie, to zapraszam do tego poradnika w którym przedstawiłem ten proces znacznie szerzej.

Jako procesor ustawiamy [Socket 7] Epox P55-VA,  przydzielamy 128 MB pamięci ram (jest to maksimum) i odznaczamy Synchronize time to host clock.

ms dos pcem 1

Jako kartę graficzną wybieramy ATI Graphics Pro Turbo (Mach64 GX). Zaznaczamy Voodoo Graphics.

pcem

W ustawieniach dźwięku wybieramy Sound Blaster 16.

ms dos pcem 2
Pozostało nam stworzyć nowy dysk twardy. Proponuję ustawić jego wielkość na (8GB) wybierając 16383 cylindry. Większy dysk nie będzie nam raczej potrzebny.

ms dos pcem3
Gdy już podstawową konfigurację mamy za sobą, uruchamiamy naszą maszynę i ładujemy pierwszą dyskietkę z systemem za pomocą Disc -> Change Drive A:… i wskazujemy lokalizację pliku Disk 1 – Setup – 1.44mb.img. Z górnej belki wybieramy System -> Hard reset, aby ponownie uruchomić maszynę wirtualną.

Sama instalacja systemu MS-DOS jest niezwykle banalna i wymaga od nas jedynie “przeklikania” się za pomocą klawisza Enter. Od czasu do czasu system poprosi nas o zmianę dyskietki (łącznie dwa takie monity).

Galeria: Instalacja MS-DOS na PCem

Gdy instalację systemu MS-DOS będziemy mieli za sobą musimy jeszcze zainstalować sterowniki do służące do obsługi napędu CD-ROM. W tym celu ładujemy obraz dyskietki nazwany cdrom.img, i w wierszu poleceń wpisujemy kolejno zatwierdzając za pomocą klawisza Enter:

A:
setup.bat

Instalujemy MS-DOS na PCem

Po czym po raz kolejny uruchamiamy nasz emulator ponownie.

To by było na tyle. Nasz emulator jest już gotowy do pracy z systemem MS-DOS.

Na zakończenie tego poradnika proponuję od razu zainstalować legendarny menadżer plików, Norton Commander który ułatwi wam nawigację po plikach.

nc pcem

Możecie go bez problemu pobrać ze strony archive.org.

Teraz już wiecie jak zainstalować system MS-DOS na emulatorze PCem. od teraz możecie śmiało instalować i grać w stare hity, których nie uruchomicie już na nowych systemach operacyjnych. 

Przypominam, że na łamach mojego bloga przedstawiłem wam 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Ugh! (1992)

Kabson

Home Alone (1991)

Kabson

Outlaws (1997)

Kabson

Polacy nie gęsi: Tajemnica Statuetki (1993)

Kabson

Uruchamiamy Redneck Rampage na BulidGDX

Kabson

Uruchamiamy stare przygodówki na ScummVM

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.