WordPress to dość rozbudowana platforma CMS której funkcjonalność możemy rozszerzać instalując wiele użytecznych wtyczek. Problemem dla wielu początkujących użytkowników jest fakt, że obecnie mamy ich dostępnych prawie 50 tysięcy i wciąż wychodzą nowe, zatem dobranie odpowiedniej konfiguracji pod swój portal jest dość kłopotliwe. Zainstalowanie zbyt wielu wtyczek może sprawić, że nasz stabilny WordPress zamieni się w dziurawe “sito” pożerające ograniczone zasoby serwera. W tym artykule przedstawiam Wam moją konfigurację – zdaję sobie sprawę, że większość z Was bynajmniej na starcie przygody z tym CMS’em nie będzie potrzebować aż tylu dodatków, jednak mogę Was zapewnić – lepiej wzorować się na kimś, kto już “przerobił” trochę tego “towaru” zamiast testować wszystko jak leci.
Adblock Notify
Jest to chyba najbardziej znienawidzona przez czytelników wtyczka na Variatkowie. Odpowiada ona za detekcję rozszerzeń blokujących reklamy. Gdy Adblock Notify wykryje po stronie użytkownika moduł blokujący wyświetlanie reklam, zaczyna wyświetlać upierdliwy monit z prośbą o wyłączenie adblocka. Dzięki tej wtyczce Wasze przychody z reklam nieznacznie wzrosną – w moim skromnym przypadku na tyle, że mogłem przenieść cały serwis na bardziej wydajny serwer zatem jest o co walczyć.
Akismet
Akismet to wtyczka odpowiedzialna za początkową moderację komentarzy na naszym blogu. W sieci krąży wiele botów, które są w stanie wypisywać jakieś głupoty (zazwyczaj reklamy) w komentarzach. Dzięki tej wtyczce nie tracę czasu na moderowanie wpisów typu “jak powiększyć wacka w 5 dni” czy też “dostał iPhone 8 za darmo – zobacz jak !”.
All in One SEO Pack
Jest to jeden z najbardziej użytecznych pluginów do WordPress’a “ever”. Odpowiada za optymalizację SEO, czyli w skrócie – jak wyszukiwarki widzą nas w sieci. Wtyczka jest bardzo rozbudowana, umożliwia dodanie własnych atrybutów do wpisów, tworzy sitemap strony oraz potrafi naprawdę wiele więcej. Początkowi blogerzy z pewnością będą przytłoczeni pozycjonowaniem, jednak radzę znaleźć w sieci jakiś poradnik jak poprawnie to robić, gdyż odpowiednie pozycjonowanie to już połowa sukcesu całej witryny.
BBpress
Wtyczka dodaje forum do WordPressa. BBpress zapewnia prostą funkcjonalność, którą można rozszerzać za pomocą wtyczek. Pomimo, że nasze forum leży i kwiczy to mam nadzieję, że kiedyś znajdą się chętni do pisania na nim 😉
BBSpoiler
Wtyczka umożliwia wykorzystanie tagu spoiler który ukrywa część zawartości strony w bardzo ładnym i efektownym kontenerze.
Cache Enabler
Wcześniej czy później każdy z portali potrzebuje wtyczki cachującej, aby odciążyć procesor serwera. Moim wyborem jest wtyczka prosta jak konstrukcja cepa (wystarczy ją zainstalować i włączyć). Cache Enabler nie jest tak rozbudowany jak w3 Total Cache bądź WP Super Cache ale w moim przypadku sprawdza się znakomicie.
Cookie Law Bar
Bardzo prosta wtyczka dodająca nieszczęsny pasek informujący użytkowników o ciasteczkach na stronie.
Galeria NextGEN
Jak sama nazwa wskazuje, dzięki tej wtyczce dodamy do naszego portalu galerię zdjęć. Do wyboru mamy ich kilka typów, w trakcie dodawania galerii do artykułu możemy określić co i w jakiej kolejności chcemy wyświetlić etc. Jeżeli szukacie darmowego rozszerzenia do szybkiego wstawiania tego typów elementów do wpisów to NextGEN Gallery jest właśnie dla Ciebie.
Tabbed Login Widget
Wtyczka oddaje do naszej dyspozycji widget logowania – widzicie go zazwyczaj po prawej stronie naszego serwisu.
Tags all in one
Jest to bardziej zaawansowany widget do zarządzania chmurką tagów na naszym blogu. Możemy wybrać ilość oraz źródło z którego zostaną pobrane.
Jetpack by WordPress.com
Kolejny “kombajn” który znacząco podnosi bezpieczeństwo, jak i rozszerza funkcjonalność bloga. Wtyczka posiada wiele modułów konfigurowanych osobno więc zbytnio nie mam się tutaj o czym rozpisywać. Jeżeli szukasz prostego sposobu na zbieranie statystyk witryny, dodanie “podobnych” postów czy też bardziej rozbudowaną funkcję komentarzy na blogu – to ta wtyczka jest właśnie dla Ciebie. Warto ją pobrać i przetestować, gdyż dzięki niej zrezygnowałem z kilku innych rozszerzeń.
TinyMCE Advanced
Plugin rozszerzający możliwości edytora tekstowego. Umożliwia szybsze pisanie i edycję artykułów a jak wiadomo, czas to pieniądz.
WP Attachments
Kolejna niewielka wtyczka doskonale robiąca to, po co została stworzona. Dzięki niej możemy dodawać załączniki do wpisów.
WP User Avatar
Jak sama nazwa wskazuje, dzięki temu rozszerzeniu możemy wysłać własny avatar na serwer. Nic dodać, nic ująć.
WP Smush
Wtyczka optymalizująca przesyłane przez nas zdjęcia dzięki czemu zajmują one trochę mniej miejsca. Wszytko to WP Smush robi we własnej chmurze więc nie dociążamy naszego serwera zbędnymi procesami. Wtyczka jest bardzo prosta w obsłudze – po prostu instalujemy ją, włączamy i… gotowe.
Youtube Channel
Wtyczka do zarządzania naszymi filmami na YT, umożliwia dodanie widgetu z filmami z naszego kanału, sposobu ich wyświetlania czy też ustawieniu kilku innych opcji takich jak akcja po zakończeniu wyświetlania, odtwarzanie filmów w lightbox’ie czy też pełna responsywność dzięki której filmy nigdy nie “rozjeżdżają” strony.
Disable Comments on Post Categories
Wtyczka dzięki której zablokujemy komentowanie w określonych przez nas kategoriach bloga.
Dzięki temu pluginowi mamy możliwość ukrycia części artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników.
Doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy w przyjazny sposób dodać reklamy do swojego serwisu. WP Advertize It umożliwia umieszczenie reklam w różnych rejonach witryny, wyłączenie ich dla określonych użytkowników (bądź grupy) zatem jest to dość rozbudowane narzędzie dostępne zupełnie za darmo.
Jak już widzicie,jest tego trochę jednak wydaje mi się, że ktoś z mojej listy z pewnością skorzysta. W moim przypadku dążę do mniejszej ilości aktywnych wtyczek i często szukam “lżejszych” alternatyw i tak np. wtyczkę wyświetlającą Likebox’a zastąpiłem edycją szablonu, zrezygnowałem z bardzo rozbudowanego Slim Stat Analytics na rzecz prostszego rozwiązania itp.
2 komentarze
Ale też każda wtyczka spowalnia znowu stronę, szczególnie chyba jetpack jest bardzo bardzo mocno hamujący ładowanie strony. Przynajmniej mi się tak wdaje.
Każda dodatkowa linia kodu będzie spowalniać cały skrypt podczas jego wykonywania. A nawet najprostsza wtyczka do wordpressa to kilkadziesiąt linijek dodatkowego kodu;-)
Co do skracania czasów ładowania strony – wtyczki cachujące sobie doskonale z tym radzą 😉
Do czasu, aż natrafią na źle napisaną wtyczkę…