Internet

Blokujemy przeglądarkowe koparki kryptowalut

Trudno się dziwić, że po ogromnym sukcesie Bitcoin każdy chce kopać kryptowaluty. Zarabianie właściwie na “niczym” kusi nie tylko przysłowiowych Januszy biznesu. Zazwyczaj do tego celu wykorzystywane są specjalne maszyny (koparki) których wartość wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak wciąż rosnącym trendem jest wykorzystywanie komputerów niczego nie podejrzewających “szarych” użytkowników internetu.

Jak to działa ?

Otóż na stronach WWW umieszcza się skrypty, które uruchamiają koparki po stronie przeglądarki internetowej. Owocuje to tym, że nasz PC zaczyna pracować znacznie głośniej i przez ciągłe obciążenie CPU mniej wydajnie niż powinien. Ten proceder jest dość powszechny na przeróżnych warezach czy stronach oferujących darmowe oglądanie filmów online. Wydawać by się mogło, że zwykły średniej klasy PC nie nadaje się do kopania kryptowalut, jednak nic bardziej mylnego ! Umieszczenie skryptu kopiącego na popularnej stronie z filmami online spowoduje, że właściciel witryny zwerbuje do kopania nawet kilka tysięcy komputerów dziennie co jest już dość dobrym wynikiem. Niestety, oprócz zwiększonego hałasu wydobywającego się z obudowy komputera te ukryte “koparki”  powodują, że baterie laptopów wyczerpują się znacznie szybciej, a stacjonarne jednostki pożerają nieporównywalnie większe ilości energii elektrycznej.

Czyli zarabianie zarabianiem, jednak to nieświadomy użytkownik “dorzuca” się do konta takiego delikwenta.

Jak wspomniałem wcześniej ten proceder jest już dobrze znany więc nic dziwnego, że tylko kwestią czasu było pojawienie się dodatków do najpopularniejszych przeglądarek internetowych (np. No Coin bądź NoMiner) i te rozwiązanie sprawdza się dość dobrze, jednak dzisiaj przedstawię wam moje (trochę lepsze) rozwiązanie czyli dodanie dodatkowej listy blokującej te skrypty do rozszerzenia blokującego reklamy z których i tak każdy korzysta.

Jest to uniwersalne rozwiązanie dla posiadaczy Chrome (wraz z portami) oraz Firefox’a. Zarówno pod Firefox’a z którego korzystam jak i na produkt Google dostępne są bardzo popularne dodatki służące do blokowania reklam np. AdBlock, Adblock Plus czy też uBlock Orgin. O ile AdBlock oraz uBlock Orgin posiadają wbudowaną i domyślnie włączoną listę do blokowania koparek:

Która w zupełności powinna wystarczyć do pozbycia się intruzów z przeglądarki tak Adblock Plus obecnie nie posiada takiej funkcjonalności. Nie oznacza to jednak, że przez to musicie zmienić swoją ulubioną wtyczkę do blokowania reklam.

Aby zabezpieczyć przeglądarkę przed koparkami wystarczy dodać następującą listę do adblocka:

https://raw.githubusercontent.com/hoshsadiq/adblock-nocoin-list/master/nocoin.txt

Ta lista jest aktualizowana średnio co dwa dni, więc raczej nie jesteśmy w stanie “nadziać” się na koparkę o której hoshsadiq jeszcze nie został poinformowany.

Celowo pomijam metodę dodania w/w listy do blokerów bo uważam, że jeżeli nie jesteście w stanie odnaleźć tego w ustawieniach wtyczki to właściciel takiej szemranej witryny powinien na was zarabiać 😉

W/w  listę warto również dodać do wspomnianych blokerów które tę opcję już posiadają. Kilka zdublowanych wpisów nie wpłynie na wydajność przeglądarki a my zawsze będziemy mieli większe szanse na to, że nikt na nas nie zarabia “po cichu”

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Pozbywamy się reklam w Samsungu Galaxy S8/S8+ bez ROOT’a

Kabson

Instalujemy zmodyfikowany Youtube bez reklam !

Kabson

Jak pozbyć się reklam w Playstation 4

Kabson

Blokujemy reklamy w Microsoft Edge

Kabson

Blokujemy dostęp do stron z materiałami dla dorosłych

Kabson

Blokujemy reklamy na Androidzie za pomocą Adguard DNS

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.