Nie da się ukryć, że PlayStation 4 to nadal dość ciekawy sprzęt do grania. Sam przesiedziałem nad tą konsolą (zarówno w wersji FAT i PRO) dobre kilka tysięcy godzin, niesamowicie się przy niej bawiąc.
Od jakiegoś czasu mamy możliwość emulowania gier i programów z PlayStation 4 na PC. W tym poradniku napiszę pokrótce jak to zrobić.
Co będzie nam potrzebne do emulowania PlayStation 4 na PC ?
- Emulator fpPS4 – w chwili obecnej jest to naprawdę prosta aplikacja, obsługiwana jedynie z wiersza poleceń.
- fpPS4 -Temmie’s Launcher – Jest to frontend do emulatorka fpPS4.
- Gry/Homebrew dla PS4 – większość gier jakie znajdziecie w sieci są udostępnianie w archiwum *.PKG. Musicie je rozpakować. W tym celu możecie posłużyć się PKGEditor. Piszcie w komentarzach, jeżeli będziecie mieli problem z wypakowaniem tego typu archiwów. Napiszemy kolejny poradnik 😉
Wymagania sprzętowe emulatora fpPS4:
Wymagania sprzętowe nie są szczególnie wygórowane. Wystarczy, by nasz CPU obsługiwał AVX2, zaś GPU potrafił korzystać z interfejsu Vulkan.
Podstawowa konfiguracja fpPS4.
Na dzień dzisiejszy mamy naprawdę niewiele możliwości konfiguracji tego emulatora Sony PlayStation 4. Wszystko co musimy zrobić to rozpakować fpPS4 -Temmie’s Launcher, zaś w pokatalogu /EMU/
umieścić emulator fpPS4.
Emulator uruchamiamy za pomocą aplikacji Launcher.exe
.
Po uruchomieniu wystarczy jedynie wskazać lokalizację folderu, w którym przechowujemy gry na PlayStation 4.
Emulator automatycznie odświeży listę dostępnych gier:
Emulator bez problemu obsługuje kontrolery kompatybilne z Xinput, klawisze możemy sobie ustawić wciskając klawisz Esc. w trakcie emulacji.
To (na razie) naprawdę tyle, jednak w przyszłości z całą pewnością doczekamy się czegoś więcej…
Gramy w gry !
Niestety, mam naprawdę złą wiadomość dla osób które myślały, że teraz bez problemu pograją w takie tytuły jak inFamous: Second Son, Bloodborne czy też The Last Guardian. Niestety (na razie) emulator fpPS4 dobrze sobie radzi z aplikacjami homebrew i małymi grami ze sklepu PSN.
Traktujcie fpPS4 jako przedsmak tego, co czeka nas w sferze emulacji tejże konsoli za 2 -5 lat. Pamiętajcie, że emulator PlayStation 3 – (RPCS3) również zaczynał od powolnej emulacji gier garażowych.
Dziękuję za uwagę.