Jakiś czas temu napisałem krótki poradnik o tym, jak zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox do pliku. Metoda ta wykorzystywała rozszerzenie Password Exporter która niestety, nie jest już kompatybilna z Firefox Quantum. Uwagę na ten fakt zwrócił mi czytelnik ukrywający się pod pseudonimem Skorpionik, a ja obiecałem znaleźć nowy sposób na eksport haseł do pliku w nowym lisku.
Zatem do dzieła !
Aby zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox Quantum w pierwszej kolejności musimy przejść pod stronę zaawansowanych ustawień przeglądarki:
about:config
i przestawić wpis devtools.chrome.enabled na wartość true:
Teraz musimy włączyć konsolę przeglądarki – najprościej zrobicie to za pomocą kombinacji klawiszy: Ctrl+Shift+J.
W pole zaznaczone czerwoną strzałką musicie skopiować poniższy kod:
/* eksport loginów i haseł do pliku firefox-loginy.txt */ var tokendb = Cc["@mozilla.org/security/pk11tokendb;1"].createInstance(Ci.nsIPK11TokenDB); var token = tokendb.getInternalKeyToken(); try {token.login(true)} catch(e) {Cu.reportError(e)} if (!token.needsLogin() || token.isLoggedIn()) { var passwordmanager = Cc["@mozilla.org/login-manager;1"] .getService(Ci.nsILoginManager); var signons = passwordmanager.getAllLogins({}); var json = JSON.stringify(signons, null, 1); var ps = Services.prompt; var txt = 'Liczba wpisów: ' + signons.length; var obj = new Object; obj.value = json; if (ps.prompt(null, 'Znalezione loginy - JSON', txt, obj, null, {})){ var fp=Cc["@mozilla.org/filepicker;1"].createInstance(Ci.nsIFilePicker); fp.init(window,"",Ci.nsIFilePicker.modeSave); fp.defaultString = "firefox-loginy.txt"; fp.open((rv) => { if (rv == Ci.nsIFilePicker.returnOK || rv == Ci.nsIFilePicker.returnReplace) { var fos = Cc['@mozilla.org/network/file-output-stream;1'].createInstance(Ci.nsIFileOutputStream); fos.init(fp.file, 0x02 | 0x08 | 0x20, 0666, 0); var converter = Cc['@mozilla.org/intl/converter-output-stream;1'].createInstance(Ci.nsIConverterOutputStream); converter.init(fos, 'UTF-8', 0, 0); converter.writeString(json); converter.close(); }}) }}
Po zatwierdzeniu klawiszem Enter wyskoczy nam nowe okienko:
Zaś po kliknięciu w OK przeglądarka wyświetli nam monit z prośbą o wskazanie lokalizacji zapisu pliku z wyeksportowanymi hasłami.
Teraz wystarczy otworzyć plik firefox-loginy.txt za pomocą np. notatnika i naszym oczom pokażą się nasze loginy i hasła:
Jak widzicie, eksport danych logowania w FF Quantum nie jest już tak prosty jak w poprzednich wersjach przeglądarki, jednak dalej da się to zrobić. Tak jak w poprzednim poradniku również i teraz uczulam na fakt, że tak zapisane dane nie są niczym chronione i łatwo dostępne dla niepowołanych osób.
Na zakończenie tego poradnika chciałbym przypomnieć, że do większości popularnych przeglądarek istnieje wtyczka LastPass która zastępuje wbudowany w nie menadżer haseł zupełnie za darmo rozszerzając ich funkcjonalność o m.in. autologowanie i synchronizację pomiędzy wieloma przeglądarkami.
3 komentarze
W Operze jest to znacznie prostsze 🙂
Jak dla mnie Opera skończyła się po przejściu na silnik Chromium 😉
Ale muszę przyznać Tobie racje – w “chromopodobnych” przeglądarkach jest to banalne.
Potwierdzam, metoda działa na wersji 75, ale trzeba uważać bo jeśli oryginalne hasło zawiera znaki specjalne np ” lub \
to wówczas skrypt dodaje dodatkowy \ w haśle, co można przeoczyć.