Z pewnością wiecie, że instalkę systemu Windows 11 można przerobić tak, że będziemy go w stanie uruchomić na starszym komputerze. W tym poradniku pójdziemy o krok dalej, czyli stworzymy sobie obraz *.iso systemu Windows 11, który został “wykastrowany” z komponentów, których de facto 90% z nas nie korzysta.
Spowoduje to, że W11 stanie się bardziej responsywna i zacznie zużywać mniej drogocennych zasobów.
Sama operacja nie jest niestety prosta i wymaga od nas trochę główkowania, ale postaram się wam wytłumaczyć krok po kroku, jak tego dokonać.
Pobieramy obraz systemu Windows 11
W pierwszej kolejności musimy zdobyć materiał, nad którym będziemy pracować. W tym celu najlepiej odwiedzić stronę UUP dump, i w pierwszej kolejności klikamy na x64 przy ” Latest Public Release build” :
Następnie wybieramy wersję instalacyjną systemu:
W kolejnym kroku wybieramy język:
I w końcu wybieramy wersję Professional:
Po kliknięciu na Next witryna przeniesie nas do podsumowania, w którym zaznaczamy Run component cleanup…, a następnie klikamy na Create download package.
Po pobraniu paczki, rozpakowujemy ją w dowolne miejsce i klikamy na uup_download_windows.cmd
aby rozpocząć pobieranie pliku *.iso.
Tworzymy wersję Lite systemu Windows 11
W tym celu użyjemy MSMG Toolkit. Jest to narzędzie, które umożliwia dostosowanie obrazów ISO systemu Windows do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Z pomocą tego programu możliwe jest dodawanie określonych sterowników, aktualizowanie systemu oraz usuwanie niepotrzebnych komponentów, na czym się dzisiaj skupimy.
W pierwszej kolejności pobieramy MSMG Toolkit. Po zakończeniu pobierania rozpakowujemy ją do dowolnego folderu w naszym systemie. Na potrzeby tego poradnika umieściłem wszystko w lokalizacji:
D:\Toolkit_v13.3
Teraz, musimy wypakować zawartość obrazu *.iso, który pobraliśmy wcześniej w tym celu możemy go zamontować do wirtualnego napędu, bądź po prostu użyć jakiegoś archiwizatora (np. darowego 7-Zip), aby wypakować pliki.
W każdym bądź razie zawartość obrazu nośnika musimy skopiować do folderu /DVD/
.
Teraz możemy uruchomić skrypt, dwukrotnie klikając na start.cmd.
Pierwszy screen to EULA. Po przeczytaniu (bądź nie…) naciskamy A na klawiaturze i przechodzimy dalej:
W pierwszej kolejności musimy ustawić sobie pliki źródłowe, z których będziemy korzystać naciskamy 1:
I wybieramy Select Source from <DVD> folder ponownie naciskając klawisz 1.
Na kolejnym screenie ponownie naciskamy klawisz 1, aby wybrać intersującą nas wersję systemu W11:
Teraz MSMG Toolkit powinien zasypać nas pytaniami, na wszystkie się nie zgadzamy naciskając na N:
Następnie z głównego menu MSMG Toolkit wybieramy 3 pozycję (Remove). Klikamy na 1 i jeszcze raz wybieramy 1 aby zacząć “kastrację” naszego systemu.
I właśnie w tym momencie przechodzimy do clou tego poradnika, z którym niestety niewiele jestem w stanie wam pomóc. Musicie sami zdecydować co chcecie usunąć z systemu, zaś wybór pozycji mamy naprawdę ogromny. Ja osobiście wywalam cały ekosystem sklepu oraz bloatware, można pokusić się nawet o usunięcie Microsoft Edge, większości usług typu Cortana, News itd.
MSMG Toolkit pozwala na naprawdę głęboką modyfikację systemu, jednak tutaj musicie trochę poeksperymentować. Nie ma “złotej ścieżki”, przecież każdy z nas korzysta z systemu trochę inaczej, prawda ?
Po dokonaniu wyboru musicie jeszcze wrócić “poziom wyżej” i wybrać Start Removing Windows Component s naciskając tym razem klawisz 2.Po wszystkim wracamy do głównego menu skryptu i naciskamy 5 (Apply) , a następnie klawisze 1 i 2. Na pytanie “Do you want cleanup…” odpowiadamy twierdząco naciskając Y.
Jeżeli dotrwaliście ze mną do tego momentu, powinniście mieć wszystko przygotowane do stworzenia swojej własnej wersji systemu. Jedynie co nam pozostało do zrobienia, to stworzenie właśnie takiego obrazu *.iso. W tym celu z menu głównego wybieramy Target, naciskając na 6:A następnie wybieramy pierwszą pozycję, czyli Make a DVD ISO Image. Gdy MSMG Toolkit zapyta nas o volume label musimy podać E:, a następnie wprowadzić jak nasz obraz będzie się nazywał.
Gdy skrypt zakończy swoją pracę, rezultat (czyli nasz zmodyfikowany z trudem system) pojawi się w folderze:
D:\Toolkit_v13.3\ISO
Wystarczy teraz stworzyć z niego np. bootowalnego pendrive za pomocą Rufus i zacząć testować
Jak widzicie, stworzenie zmodyfikowanej wersji Windows 11 do najprostszych nie należy, ale możecie mi wierzyć na słowo jest to szalenie satysfakcjonujące gdy tak spreparowany Windows 11 niemal niczym nie różni się od oryginału, a jago apetyt na pamięć ram spadnie o jakieś 35-40%…
Oczywiście nie jest to jedyna znana mi metoda na stworzenie “odchudzonej” wersji systemu Windows. Możecie dać znać w komentarzach, czy chcecie abym napisał więcej poradników odnośnie “wycinania” niepotrzebnych elementów z systemów z rodziny Windows.
Dziękuję za uwagę.
4 komentarze
System po tych odchudzaniach mozna normalnie aktywowac?
Prosil bym o porade na temat jak wylaczyc TPM w Windows 10 bo z aktualizacją 22H2 jest on juz implementowany (sprawdzilem)
Pozdrawiam 🙂
Witam. Po wybraniu opcji “source” pojawia mi się taki komunikat. Dlaczego nie chcę mi wczytać? MSMG ToolKit – Select Source from folder
===============================================================================
——————————————————————————-
####Selecting Source Images####################################################
——————————————————————————-
‘C:\Users\Rafał\Desktop\MSMG’ is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
Reading Image Information…
‘C:\Users\Rafał\Desktop\MSMG’ is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
Nie można odnaleźć określonego pliku.
===============================================================================
Enter the Image Index # [Range : 1,… or ‘A’ll ‘Q’uit]
Możliwe, że winna jest litera “ł” w ścieżce, ale głowy nie dam.
Problem rozwiązany. Skorzystałem z nowszej wersji, czyli Toolkit v13.6. Później był problem z ostatnią obcją, czyli Target. Całość przeniosłem na partycję gdzie nie mam systemu (dysk lokalny E), wrzuciłem do utworzonego folderu (Toolkit v13.6) i ruszyła machina. metodą prób i błędów się udało. Lepiej opisanego poradnika od tego nie znalazłem. Przydała by się mała aktualizacja. Wersja v13.6 od v13.3 trochę się różni.