PC/WindowsPoradniki

Tworzymy bootowalny pendrive z systemem operacyjnym.

Prezentowany sposób stworzenia bootowalnego pendrive jest raczej najprostszą znaną mi metodą przygotowania systemu operacyjnego do instalacji z nośnika USB cała operacja sprowadza się do kilku kliknięć myszką.

Trzy główne zalety stosowania takiego rozwiązania:

  1. Prędkość odczytu z pendrive jest zazwyczaj znacznie większa niż w DVD. Skraca to czas potrzebny na przeprowadzenie instalacji.
  2. Cisza – pendrive nie posiadają mechanicznych części, więc nic nam nie szumi.
  3. Wytrzymałość nośnika – płyty DVD łatwo porysować, co potrafi nawet uniemożliwić odczyt zapisanych na nim danych.

Co będzie nam potrzebne:

  • Obraz płyty w formacie *.iso  – przedstawiony poradnik został przetestowany na wielu dystrybucjach Linuxa oraz na kilku wersjach systemu Windows.
  • Pendrive  (to raczej oczywiste)  o pojemności  wystarczającej na skopiowanie na niego plików. Jako, że cena tych nośników sukcesywnie spada proponuję kupić nowy pendrive (8-16 GB idzie kupić w cenie ok 30 złotych), stworzyć z niego bootowalny usb i schować go do szafy 😉
  • Aplikacja Rufus, bo to właśnie za jego pomocą stworzymy bootowalny system. Proponuję pobrać wersję portable, by nie zaśmiecać naszego systemu.
  • Około 10 minut czasu i jedno piwo.

Po pobraniu aplikacji uruchamiamy ją, w pierwszej kolejności Rufus będzie chciał poszukać dostępnych aktualizacji. Jako, że przed chwilą ją pobraliśmy śmiało możemy mu na to nie pozwolić:

scr 7442312 Tworzymy bootowalny pendrive z systemem operacyjnym.

Okno programu jest bardzo proste i właściwie jedynie co musimy zrobić to wybrać obraz iso z wybranym przez nas systemem:

scr 8794000 233x300 Tworzymy bootowalny pendrive z systemem operacyjnym.

Osobiście polecam jeszcze zaznaczyć „Szukaj błędnych sektorów na urządzeniu” gdy nasz pendrive ma kilka lat na karku. Pojedynczy przebieg wystarczy, aby upewnić się  czy z naszym nośnikiem jest wszystko w porządku, jednak nieznacznie wydłuży cały proces formatowania. Schemat partycjonowania proponuję zostawić standardowy – w ten sposób żaden komputer nie powinien mieć problemów ze startem z USB.

Po naciśnięciu przycisku Start Rufus wyświetli okno informujące o utracie danych podczas formatowania, na co oczywiście się zgadzamy.

scr 12007734 Tworzymy bootowalny pendrive z systemem operacyjnym.

Rozpocznie to proces formatowania, a następnie kopiowania danych na nośnik. Po zakończeniu tych operacji powinniśmy kończyć wspomniane prze zemnie wcześniej piwo. Nasz dysk usb jest gotowy.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Restartujemy przeglądarkę Firefox z poziomu GCLI

Kabson

Poradnik Autoit – podstawowe operacje na plikach.

Kabson

Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVD

Kabson

Ustawiamy tło pulpitu w systemie Windows bez aktywacji.

Kabson

Usunięcie zbędnych wpisów z menu kontekstowego

Kabson

Poradnik Autoit – Funkcje

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej