Emulacja

Jak używać HD Packów w grach na NES (Mesen)

Większość starych gier ma swój niezapomniany klimat, dlatego też wiele osób stara się do nich co chwila wracać. Ten specyficzny powrót do przeszłości zazwyczaj zapewniają nam emulatory, których autorzy prześcigają się w dodawaniu kolejnych udogodnień, dzięki którym granie w tytuły sprzed 20 i więcej lat nadal są grywalne.

Niektóre z tych funkcjonalności ułatwiają nam rozgrywkę (np. cofanie rozgrywki, obsługa cheatow), zaś inne starają się podciągnąć grafikę w retrograch do jakiegoś akceptowalnego poziomu.

Emulatory od dawna potrafią wyostrzyć wyświetlana grafikę, stosując zaawansowane filtry graficzne. Inną metodą na poprawienie grafiki jest zastosowanie tzw. HD Packow, czyli zmodyfikowanych tekstur w wysokiej rozdzielczości. W jednym ze swoich wcześniejszych poradników pokazałem wam w jaki sposób podmienić tekstury w emulatorze Dolphin, a nawet emulator PlayStation 2 doczekał się takiej możliwości.

W tym wpisie zajmiemy się HD paczkami do gier z NES’a czyli znanego z naszego podwórka Pegasusa.

Co będzie nam potrzebne do użycia HD packa w grze na Nintendo Entertainment System ?

  • Emulator Mesen – Tak jak ostatnio wspomniałem, jest to jeden z wciąż rozwijanych emulatorów, który potrafi emulować gry z NES/SNES/GB i Pc Engine.
  • HD pack – musicie ich sami poszukać w sieci, ewentualnie skorzystać z naszej listy na forum , którą będę starał cię uaktualniać jeśli znajdę coś ciekawego, czym można będzie się z wami podzielić
  • Gry z odpowiedniego regionu. Z tą również nie powinniście mieć problemu. Przypominam, że na forum wymieniamy się linkami do sprawdzonych stron związanych z emulacją. W trakcie testów okazało się, że  użycie niewłaściwego romu często powodowało znaczne przekłamania w grafice. Na nasze szczęście autorzy tych modyfikacji zazwyczaj informują nas, z jakiej wersji rom’u korzystali. Niektórzy z nich udostępniają nawet ich sumy kontrolne, by mieć pewność poprawnego ich działania.

Jak zainstalować HD Pack w grze na Mesen ?

Zainstalowanie HD Packa jest niezwykle banalne. Po uruchomieniu gry klikamy w Tools > HD Packs > Install HD Pack po czym wskazujemy pobrane przez nas archiwum.

Bez nazwy 1

Tutaj mała uwaga. Mesen obsługuje wyłącznie archiwa *.zip, więc jeżeli pobraliście HD Pack’a spakowanym w innym formacie, to będziecie musieli go przepakować.

Jakich rezultatów możemy się spodziewać po zastosowaniu HD Pack’a ?

Tutaj musimy zdać się na wyobraźnię, oraz pomysłowość twórców. Zazwyczaj HD Packi znacznie poprawiają grafikę i dodają do gry nowe elementy, których oryginalnie w grze nie było. Może się również trafić paczka totalnie zmieniająca wygląd całej gry.

Zresztą słowa nie opiszą tego, co HD Packi robią z gier, więc przejrzyjcie galerię:

 
Jak widzicie HD Packi potrafią naprawdę wiele i warto z nich korzystać. Chociażby z czystej ciekawości.

Przypominam, że na naszym blogu umieściłem już kilka lat temu metodę na nadanie głębi grom z NES przerabiając je na tytuły trójwymiarowe, co również jest ciekawą odskocznią w emulowaniu tak starych tytułów.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 6

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

3 fajne hacki z Deadpool’em na Pegasusa !

Kabson

Kompresujemy obrazy płyt do formatu *.chd

Kabson

Emulujemy Watara Supervision na PC (Wataroo)

Kabson

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Kabson

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Kabson

Emulujemy Primal Rage 2 na PC (MAME4Rage2)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.