Emulacja

Emulujemy GamePark 32 na PC (geepee32)

GamePark 32 (bądź w skrócie GP32) to koreańska przenośna konsola stworzona przez firmę GamePark. Konsola została wydana głównie w Korei, chociaż można ją znaleźć w innych krajach, gdzie istnieją oficjalni dystrybutorzy, takich jak Hiszpania, Włochy, Portugalia, Wielka Brytania i Szwecja. GamePark 32 nigdy nie została wydana w Ameryce Północnej. 

GP32 miał aspiracje stania się konkurentem dla Game Boy Advance, który był jednym z najpopularniejszych przenośnych systemów do gier w tamtym czasie. Niestety niewielkie zainteresowanie developerów w ten system spowodowało, że GP32 ostatecznie przegrało tę nierówną walkę.

Na ten system powstało zaledwie kilkadziesiąt tytułów i większość z nich została wydana jedynie po koreańsku.

Co ciekawe ten system stał się bardzo popularny z innego powodu. Na GamePark 32 z pełną prędkością z dźwiękiem działają gry z NES, Sega Master System, Game Gear, PC Engine i wielu innych klasycznych systemów, co spowodowało wzrost jej popularności wśród fanów emulacji. Jednak my nie będziemy przecież emulować GP32, na którym będziemy odpalać inny emulator…

W naszym kraju jest to sprzęt jeszcze bardziej egzotyczny niż Game.com, bądź Watara Supervision. Jednak jako, że jestem fanem emulacji muszę o niej tutaj wspomnieć.

Specyfikacja techniczna Gamepark32

  • Procesor (CPU): Samsung S3C2400X01 (rdzeń ARM920T), od 20 do 133 MHz
  • RAM: 8 MB SDRAM
  • ROM: 512 KB
  • Dźwięk: Dźwięk stereo 16-bitowy o częstotliwości 44,1 kHz, cztery kanały, 16-głosowy syntezator MIDI
  • Pamięć masowa: SmartMedia 2-128 MB, 3,3 V
  • Wymiary: 147 mm x 88 mm x 34 mm
  • Waga: 0,163 kg

Co będzie nam potrzebne do emulacji GP32 ?

  • Emulator GeePee w wersji 0.44 – jest to jedyny znany mi emulator tej konsolki, który radzi sobie z emulacją gier. Możecie go pobrać odwiedzając nasze forum.
  • Romy gier – z tym wam nie pomogę. Przypominam, że na naszym forum istnieje post z którego możecie się naprawdę sporo dowiedzieć. Warto zaznaczyć, że emulator radzi sobie idealnie z romami w formacie *.smc i do tego typu dumpów będę się dalej odnosił.

GeePee32 – podstawowa konfiguracja:

Podstawowa konfiguracja emulatora jest również jego ostatecznym przygotowaniem do emulacji. Po prostu ten emulator jest tak prymitywny, że nie posiada nawet tak oczywistych funkcji jak zestaw filtrów poprawiających wyświetlana grafikę, bądź możliwość zapisu stanu gry !

Ale nie ma obaw, większość tytułów na GP32 jest naprawdę mało grywalna, więc emulację tego systemu i tak będziecie traktować jako ciekawostkę i szybciej zajmiecie się emulacją innej konsoli, niż faktycznie znajdziecie tutaj coś czym można się zająć na dużej niż 5 minut.

Przechodzimy zatem do Options > Configure i konfigurujemy klawisze:

emulator GamePark32

Pamiętajcie o tym, że w PL używamy klawiatury QWERTY i właśnie te ustawienie musimy zmienić jako pierwsze. Emulator umożliwia nawet konfigurację pada, jednak tak jak wspomniałem – gry na GP32 są na tyle prymitywne, że szkoda na to tracić czasu 😉

I to właściwie wszystko, co musimy ustawić w emulatorze GeePee32, co prawda emulator posiada kilka innych funkcji (wybór BIOS czy emulowanych peryferii) jednak do podstawowej emulacji tego systemu wystarczy zbindować klawisze.

Grę wczytujemy za pomocą pozycji File > Load > SmartMedia… i wybieramy nasz rom z grą. Emulację rozpoczynamy za pomocą przyciśnięcia play w oknie emulatora.

Galeria gier GeePee32

Tak jak wspomniałem oficjalnie wydanych gier na GP32 wyszło naprawdę niewiele, oto screenshoty niektórych z nich:

Dziękuję za uwagę. Poradnik naskrobany na szybko dla użytkownika JustCrash.

Pozostaw coś po sobie - oceń ten wpis ! Zmotywujesz nas tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Podoba ci się ten wpis? Możesz mnie wspomóc:

Postaw kawę za:

Każda ofiarowana mi filiżanka tego trunku sprawia, że będę w stanie częściej pisać na moim blogu 😉
Z góry dzięki!

Może cię zainteresować:

Emulujemy NeoGeo Pocket na PC (NeoPop)

Kabson

Jak wypakować pliki *.wud za pomocą VGMToolbox

Kabson

4 systemy operacyjne, które możemy uruchomić w przeglądarce.

Kabson

Kompresujemy obrazy płyt do formatu *.chd

Kabson

RetroArch – emulator do wszystkiego !

Kabson

5 najlepszych emulatorów Nintendo 64

Emumaniak

Zostaw komentarz