Emulacja

Jak używać cheatów w puNes ?

Musze wam przyznać, że emulator puNes jest dla mnie numero uno, jeżeli chodzi o emulację tak stareńkiej konsoli jak Nintendo Entertainment System. Łatwość w konfiguracji, mnogość opcji oraz niemal idealna kompatybilność sprawiły, że przestałem wykorzystywać RetroArch do emulacji tejże konsolki. Przecież nie ma sensu odpalać całego kombajnu dla jednego, małego kłosa 😉

Jakiś czas temu myślałem, że temat emulacji konsoli stworzonej niemal czterdzieści lat temu jest zamknięty i nie będę miał na ten temat do napisania jednak myliłem się. Więc na temat emulacji NES’a napiszę jeszcze nie raz, a dzisiaj zajmiemy się oszukiwaniem w grach na NES’a poprzez kody w puNes. Jak wiadomo stare gry były znacznie trudniejsze, nie raz wymagały od nas małpiej zręczności oraz chirurgicznej precyzji i teraz klasyki wydają się naprawdę trudne. Dlatego też szybko szukamy ułatwień, by przejść grę bezstresowo 😉

puNes potrafi wykorzystać kody do Game Genie, jednak jakbym wam musiał krok po kroku napisać jak je wykorzystać w emulatorze to z pewnością 90% czytelników tego nie zrozumiałoby… 

Więc szkoda na to czasu i nerwów. Przedstawiam wam sposób na tzw. „gotowca”.

Co będzie nam potrzebne do oszukiwania w grach w emulatorze puNes ?

  • Emulator puNes – wiadomo, napisałem już wcześniej jak go szybko skonfigurować.
  • Romset No-Intro NES – teoretycznie ten sposób działałby na każdym rom secie, jednak moim zdaniem lepiej odżałować te ~ 450 MB na cały set gier na tę konsolę, który po prostu będzie pozwalał na oszukiwanie. 
  • Zestaw cheatów z Cheat Archive – Najnowszy zbiór cheatów jest z 04.08.2021 i posiada gotowe ułatwienia do 820 romów.

Jak oszukiwać w grach w puNes ?

Samo oszukiwanie w grach puNes gdy posiadamy set No-Intro jest banalnie prosty. Wystarczy archiwum z Cheat Archive wypakować do folderu /cheats/ w lokalizacji w której puNes przechowuje swoje pliki konfiguracyjne. Najprościej otworzyć ten folder wykorzystując opcję File -> Open working folder z menu emulatora:

Bez nazwy 1 2
Teraz jedynie co musimy zrobić to uruchomić interesujący nas rom i liczyć na to, że ktoś już ogarnął temat oszukiwania w tej grze 😉

Aby to sprawdzić klikamy na Settings -> Cheats i wybieramy zakładkę Cheat list mode. Jeżeli jakieś kody są dostępne, będziemy mogli sobie je bez problemu włączyć:

2022 11 12 17h43 19

To już wszystko, o czym chciałem dzisiaj napisać. Jak widzicie korzystanie z gotowych cheatów w puNes jest banalnie proste. Być może kiedyś napiszę poradnik w jaki sposób wykorzystać kody Game Genie…

Dziękuję za uwagę.

Pozostaw coś po sobie - oceń ten wpis ! Zmotywujesz nas tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Podoba ci się ten wpis? Możesz mnie wspomóc:

Postaw kawę za:

Każda ofiarowana mi filiżanka tego trunku sprawia, że będę w stanie częściej pisać na moim blogu 😉
Z góry dzięki!

Może cię zainteresować:

10 najlepszych emulatorów konsoli NES (Pegasus)

Kabson

Emulujemy gry z Philips CD-i (MESSUI)

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

The Ultimate Stuntman (1990)

Kabson

Edytujemy tekstury w grach na PCSX2

Kabson

Uruchamiamy gry z Windows na telefonie z Androidem

Kabson

Zostaw komentarz