Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Zapewne każdy z nas posiada na swoim komputerze osobiste pliki którymi nie chcemy się dzielić z innymi użytkownikami. W sieci dostępnych jest wiele programów oferujących tworzenie „bezpiecznych” folderów czy też szyfrujących całe partycje.

Mało kto wie natomiast, że począwszy od systemu Windows 7 aby stworzyć zaszyfrowany wolumin wcale nie potrzebujemy do tego zewnętrznych narzędzi – wszystko, co jest nam potrzebne do stworzenia „dysku na hasło” mamy już w systemie. Ten poradnik prezentuje Wam, w jaki sposób się do tego zabrać.

1) Tworzymy obraz dysku wirtualnego (VHD/VHDX)

W pierwszej kolejności musimy stworzyć sobie obraz dysku – upraszczając tworzymy sobie plik w który system będzie widział jako dodatkową partycję. Aby to zrobić w poleceniu uruchom wpisujemy

diskmgmt.msc

Otworzy to nam aplikację zarządzania dyskami. W niej z górnej belki wybieramy Akcja > Utwórz dysk VHD

vhd 1 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Uruchomi się nam niewielki konfigurator w którym stworzymy nowy obraz VHD. Podajemy zatem lokalizację w której Windows stworzy plik, następnie wybieramy format tworzonego obrazu – jeżeli nie zamierzamy już korzystać z W7 warto zaznaczyć VHDX.

vhd 2 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Pozostaje jeszcze kwestia typu wirtualnego obrazu – proponuję wybrać opcję „Dynamicznie powiększający się”  Stracimy w ten sposób nieco na wydajności takiej partycji, jednak dopóki nie zapchamy jej po brzegi będzie ona miała mniejszy rozmiar.

Po kliknięciu OK w głównym oknie wyświetli się nam nowy dysk, w pierwszej kolejności musimy go zainicjować – klikamy zatem na nim PPM i wybieramy opcję Zainicjuj dysk.

vhd 3 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Otworzy się nam kolejny kreator, w którym właściwie musimy kliknąć na OK.

scr 18251234 300x231 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

2) Teraz musimy sformatować naszą partycję, klikamy PPM i wybieramy Nowy wolumin prosty.

Bez nazwy 3 kopia Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Otworzy się nam kreator tworzenia woluminów – jedynie co musimy wybrać to literę dysku pod którą nasz obraz VHD będzie widoczny:

scr 18389515 300x235 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie WindowsOraz sformatować go jako NTFS, w tym kroku możemy również nadać woluminowi etykietę, oraz włączyć kompresję.

scr 18403062 300x236 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

3) Szyfrujemy partycję programem Bitlocker.

Wchodzimy w Panel Sterowania>System i zabezpieczenia>Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker, z tego miejsca uruchamiamy  usługę Bitlocker dla naszego dysku.

scr 18485968 300x210 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Klikając na Włącz funkcję Bitlocker uruchomimy kolejny konfigurator w którym ustawiamy hasło, oraz zapisujemy klucz odzyskiwania.

Po zakończeniu operacji w widoku „Ten komputer” pojawi się nam dysk z kłódeczką:

scr 18797953 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie WindowsNiestety, po ponownym uruchomieniu komputera nasz „Sejf” zniknie z systemu – dzieje się to tak dlatego, że system Windows nie montuje automatycznie obrazów dysków, zatem aby dobrać się do naszych zaszyfrowanych zasobów musimy ponownie uruchomić diskmgmt.msc, następnie wybrać Akcje > Dołącz dysk VHD oraz z poziomu Panelu Sterowania odblokować dysk. Trochę to uciążliwe, ale bynajmniej nie instalujemy żadnych zbędnych aplikacji.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

3 komentarze do “Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

 • Avatar
  22 maja 2018 o 01:51
  Permalink

  moje haslo tez jest o znaczeniu symboliczny. ja to robie dal zasady jedynie ze mam hasla 500 maili i takie tam tory czy inny syf. ale doskonale zdaje sobie sprawe ze to nie ma znaczenia. jak mowie dla zasady albo zeby sie powkurwial ktos trochree w razie czego a jak nie jestes terroryta internetowym to zajebiscie bo wystarczy [pczytacv klomentarze w „internecie” do czegokolwiek i widac jaki efekt przyniesli nam terrorysci. ja nigddzie nic nie pisze id lat, mialem juz rozne klopoty i wiem kto sieje terror.

  Odpowiedz
 • Avatar
  20 maja 2018 o 14:51
  Permalink

  pyanko: Cz tworzac tego rodzaju wolumin. „W pierwszej kolejności musimy stworzyć sobie obraz dysku – upraszczając tworzymy sobie plik w który system będzie widział jako dodatkową partycję” czy dane faktycznie da sie potraktowac jako jeden plik ? czyto teoretycznie, metoda szyfrowania Windy zapewne ma wiele zalet jesli „wrazliwe” dane nie tycza sie np tresci ktore sa :opojetne” (szeroko rozummy to pojecie) dla micromieekich, nie jest wrazliwy na usuniecie wlasnie dlatego ze jest zcentraizowany, lub czy taka paczka niestanowi informacji : „przyjeb mnie do krzyza bom terrorysta internetowy” ? oczywiste jest ze deszyfracja jest umozliwiona metoda jakiegos backdoorsa

  Odpowiedz
  • Kabson
   20 maja 2018 o 15:14
   Permalink

   Ja w takich wolumenach trzymam np. archiwum swoich zdjęć (1 wolumen/rok) więc raczej nie jestem jakimś terrorystą czy coś 😉 Co do pierwszej części pytania – oczywiście,że się da. Co do złamania – nie mam pojęcia, bitlocker to dość mocny algorytm szyfrujacy więc z pewnością nie jest to takie proste. No chyba, że zaczniesz torturować właściciela takiego wolumenu aby wyjawił hasło.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.