Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Zapewne każdy z nas posiada na swoim komputerze osobiste pliki którymi nie chcemy się dzielić z innymi użytkownikami. W sieci dostępnych jest wiele programów oferujących tworzenie “bezpiecznych” folderów czy też szyfrujących całe partycje.

Mało kto wie natomiast, że począwszy od systemu Windows 7 aby stworzyć zaszyfrowany wolumin wcale nie potrzebujemy do tego zewnętrznych narzędzi – wszystko, co jest nam potrzebne do stworzenia “dysku na hasło” mamy już w systemie. Ten poradnik prezentuje Wam, w jaki sposób się do tego zabrać.

1) Tworzymy obraz dysku wirtualnego (VHD/VHDX)

W pierwszej kolejności musimy stworzyć sobie obraz dysku – upraszczając tworzymy sobie plik w który system będzie widział jako dodatkową partycję. Aby to zrobić w poleceniu uruchom wpisujemy

diskmgmt.msc

Otworzy to nam aplikację zarządzania dyskami. W niej z górnej belki wybieramy Akcja > Utwórz dysk VHD

vhd 1 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Uruchomi się nam niewielki konfigurator w którym stworzymy nowy obraz VHD. Podajemy zatem lokalizację w której Windows stworzy plik, następnie wybieramy format tworzonego obrazu – jeżeli nie zamierzamy już korzystać z W7 warto zaznaczyć VHDX.

vhd 2 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Pozostaje jeszcze kwestia typu wirtualnego obrazu – proponuję wybrać opcję “Dynamicznie powiększający się”  Stracimy w ten sposób nieco na wydajności takiej partycji, jednak dopóki nie zapchamy jej po brzegi będzie ona miała mniejszy rozmiar.

Po kliknięciu OK w głównym oknie wyświetli się nam nowy dysk, w pierwszej kolejności musimy go zainicjować – klikamy zatem na nim PPM i wybieramy opcję Zainicjuj dysk.

vhd 3 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Otworzy się nam kolejny kreator, w którym właściwie musimy kliknąć na OK.

scr 18251234 300x231 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

2) Teraz musimy sformatować naszą partycję, klikamy PPM i wybieramy Nowy wolumin prosty.

Bez nazwy 3 kopia Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Otworzy się nam kreator tworzenia woluminów – jedynie co musimy wybrać to literę dysku pod którą nasz obraz VHD będzie widoczny:

scr 18389515 300x235 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie WindowsOraz sformatować go jako NTFS, w tym kroku możemy również nadać woluminowi etykietę, oraz włączyć kompresję.

scr 18403062 300x236 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

3) Szyfrujemy partycję programem Bitlocker.

Wchodzimy w Panel Sterowania>System i zabezpieczenia>Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker, z tego miejsca uruchamiamy  usługę Bitlocker dla naszego dysku.

scr 18485968 300x210 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Klikając na Włącz funkcję Bitlocker uruchomimy kolejny konfigurator w którym ustawiamy hasło, oraz zapisujemy klucz odzyskiwania.

Po zakończeniu operacji w widoku “Ten komputer” pojawi się nam dysk z kłódeczką:

scr 18797953 Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie WindowsNiestety, po ponownym uruchomieniu komputera nasz “Sejf” zniknie z systemu – dzieje się to tak dlatego, że system Windows nie montuje automatycznie obrazów dysków, zatem aby dobrać się do naszych zaszyfrowanych zasobów musimy ponownie uruchomić diskmgmt.msc, następnie wybrać Akcje > Dołącz dysk VHD oraz z poziomu Panelu Sterowania odblokować dysk. Trochę to uciążliwe, ale bynajmniej nie instalujemy żadnych zbędnych aplikacji.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

3

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
andrzej.marian666Kabsonabdrzej Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
andrzej.marian666
Gość
andrzej.marian666

moje haslo tez jest o znaczeniu symboliczny. ja to robie dal zasady jedynie ze mam hasla 500 maili i takie tam tory czy inny syf. ale doskonale zdaje sobie sprawe ze to nie ma znaczenia. jak mowie dla zasady albo zeby sie powkurwial ktos trochree w razie czego a jak nie jestes terroryta internetowym to zajebiscie bo wystarczy [pczytacv klomentarze w “internecie” do czegokolwiek i widac jaki efekt przyniesli nam terrorysci. ja nigddzie nic nie pisze id lat, mialem juz rozne klopoty i wiem kto sieje terror.

wedupie666
Użytkownik
wedupie666

pyanko: Cz tworzac tego rodzaju wolumin. „W pierwszej kolejności musimy stworzyć sobie obraz dysku – upraszczając tworzymy sobie plik w który system będzie widział jako dodatkową partycję” czy dane faktycznie da sie potraktowac jako jeden plik ? czyto teoretycznie, metoda szyfrowania Windy zapewne ma wiele zalet jesli „wrazliwe” dane nie tycza sie np tresci ktore sa :opojetne” (szeroko rozummy to pojecie) dla micromieekich, nie jest wrazliwy na usuniecie wlasnie dlatego ze jest zcentraizowany, lub czy taka paczka niestanowi informacji : „przyjeb mnie do krzyza bom terrorysta internetowy” ? oczywiste jest ze deszyfracja jest umozliwiona metoda jakiegos backdoorsa