Windows

Naprawiamy Facebook Messenger w Windows

Windows Messenger to jedna z najbardziej popularnych aplikacji służących się do komunikowania ze światem. Niestety wersja dostępna na Windows 10/11 czasami potrafi sprawić niemałe problemy.

W moim przypadku Messenger uruchamiał się bez problemu, kłopoty pojawiały się dopiero wtedy, gdy chciałem wysłać wiadomość. Po prostu aplikacja nie reagowała na wpisywane litery i nijak nie byłem jej do tego zmusić. 

Rozwiązanie tego problemu nie było aż tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Próbowałem przeinstalować Messengera, szukałem jego wpisów w rejestrze, pozostawionych plików etc. i nic, po ponownej instalacji Messenger dalej nie pozwalał mi na komunikację ze światem. Za pomocą różnorodnych poradników na YT przeinstalowałem również cały sklep Microsoft Store, wiadomo z jakim rezultatem.

Oczywiście, w tym momencie dobrym pomysłem było po prostu olanie klienta desktopowego i wykorzystanie webowej wersji, ale jak z pewnością wiecie nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. A jeszcze lepszym wydawałoby się olanie całego FB bo “szpiegujo” i przesiadka na Telegram

Niestety na FB mam wiele osób, których nie przekonam do innego komunikatora niż ten “jedyny słuszny”, więc dla swojej wygody musiałem po prostu jakoś naprawić desktopowego klienta.

A rozwiązanie problemu z brakiem możliwości pisania w Messengerze w Windows 10/11 jest naprawdę banalne, i idzie go naprawić w dosłownie minutę. O ile oczywiście, wiemy gdzie leży błąd.

W moim przypadku winowajcą była usługa Human Interface Device Service, czyli po naszemu dostęp do urzadzeń interfejsu HID. 

Interfejs HID to tak w skrócie to standard stworzony w celu uproszczenia procesu instalacji urządzeń wejściowych takich jak myszki, klawiatury, touchpady i inne. Przed HID niemal każde urządzenie wejściowe oferowało swój standard, przez co podczas instalacji urządzeń musieliśmy “karmić” nasz sprzęt kolejnymi sterownikami.

No tak, ale co HID ma wspólnego z Facebook Messenger ? 

Szczerze powiedziawszy, nie mam zielonego pojęcia. Ale to właśnie ta usługa spowodowała wyżej opisywane problemy, gdyż z jakiegoś powodu usługa hidserv była po prostu wyłączona w moim systemie.

Aby ją włączyć wystarczy uruchomić Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i wklepać:

sc config hidserv start= demand

2022 02 23 09h38 27
Po czym uruchamiamy komputer ponownie. Problem z brakiem możliwości wprowadzania tekstu powinien zniknąć.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Przenosimy cache Chrome do ramdysku

Kabson

KiSS, czyli ubieramy wirtualne lalki ;-)

Kabson

Bezpiecznie wymazujemy dane z dysku.

Kabson

Przywracamy klasyczny monit kontroli konta użytkownika (UAC) w Windows 10

Kabson

Tworzymy folder w systemie Windows, którego nie jesteśmy w stanie usunąć

Kabson

Aktualizujemy system Windows za pomocą WSUS Offline Updater

Kabson

2 komentarze

Avatar
Asterisk 2022-03-08 at 14:08

Dzięki za poradnik, dwa miesiące się z tym męczyłem !

Odpowiedz
Avatar
Agata 2023-01-14 at 10:13

Pomogło, dziękuję.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.