PC/Windows Poradniki

Zmniejszamy rozmiar pliku hiberfil.sys

Systemy z rodziny Windows standardowo po instalacji tworzą plik hibernacji – i nie jest ważne to czy będziemy korzystać z tej (moim zdaniem) bardzo przydatnej funkcji czy też nie. W tym poradniku nie nauczę was przeniesienia tego pliku na inną partycję (bo się po prostu nie da 😉 ) jednak zaprezentuję Wam, w jaki sposób go zmniejszyć bądź kompletnie usunąć.

Mało kto wie, że nasz system (testowane na W10) posiada dwa rozmiary pliku hibernacji:

Pełny (Full) – jest on tworzony podczas instalacji w tym trybie mamy możliwość hibernowania systemu. W skrócie działa to tak, że Windows zrzuca całą zawartość pamięci ram do tego pliku i zamyka system, natomiast przy ponownym uruchomieniu zawartość ram zostaje przywrócona i mamy możliwość kontynuowania naszej dokładnie od miejsca w którym ją zakończyliśmy. Niestety, nie ma róży bez kolców – w tym trybie  hiberfill.sys potrafi rozrosnąć się do 75% dostępnej pamięci. W moim przypadku jest to aż 6,27 GB (posiadam 16 GB pamięci Ram).

Zredukowany (Reduced) – w tym trybie dostępne jest jedynie szybkie uruchamianie systemu. Polega ono na tym, że podczas wyłączania system zrzuca kernel oraz sterowniki do pliku wymiany znacząco przyśpieszając ponowne uruchomienie komputera, jednak te przyśpieszenie zauważą jedynie właściciele standardowych talerzowców – na SDD działanie funkcji Fast Boot jest praktycznie niezauważalna.  W moim przypadku plik hiberfill.sys zostaje zmniejszony do 3,13 GB.

Aby nie przedłużać tego poradnika (bo nikt ich nie czyta;p) uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, a następnie wklepujemy jedno z poleceń:

Zredukowany hiberfill.sys:

powercfg /h /type reduced

Pełny:

powercfg /h /type full

scr 88384593 Zmniejszamy rozmiar pliku hiberfil.sys

Wydanie jednego z tych powyższych poleceń zaowocuje chwilowym „mieleniem” dysku, jednak nie jest to nic groźnego – Windows po prostu tworzy na nowo plik hibernacji.

Posiadacze SDD mogą pokusić się o kompletne wyłączenie tej funkcji – jak wspomniałem dyski półprzewodnikowe są na tyle szybkie, że fastboot jest niemal nieodczuwalny. Aby wyłączyć hibernację w wiersz poleceń wpisujemy:

powercfg -hibernate off

Jak się łatwo domyślić, aby ponownie włączyć tę funkcję wydajemy polecenie

powercfg -hibernate on

To by było na tyle, dziękuję za dotrwanie do końca 😉

Ps. sorry za obrazek wyróżniający, nie miałem na niego pomysłu 🙂

Czytaj także:  Jak zapisać loginy i hasła do pliku w Google Chrome

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Wiedźmin – droga do platyny (poradnik).

Kabson

Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVD

Kabson

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Linki symboliczne w systemie Windows

Kabson

Ukrywamy informację „Google Chrome wkrótce przestanie się aktualizować…” w Windows XP/Vista

Kabson

Najprostszy sposób na udostępnienie pulpitu Windowsa na telefonie z Androidem

Kabson

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej