PC/WindowsPoradniki

Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM przez płytę główną

Pewien dzisiaj bardzo bogaty pan powiedział kiedyś, że  “640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć”. I chociaż sam Bill Gates nie pamięta by kiedykolwiek wypowiedział te słowa i ciężko znaleźć jakiekolwiek źródło potwierdzające ten cytat w dzisiejszych czasach już wiemy, że autor tych słów bardzo się przeliczył…

W dzisiejszych czasach, gdy pod strzechami naszych komputerów często gości 8 GB pamięci RAM często myślimy o upgradzie sprzętu do 16, czy nawet 32 GB pamięci RAM ( chociaż ta ostatnia opcja to overkill, zwłaszcza w systemie Linux…)

Dzisiaj pokażę wam bardzo prostą metodą na sprawdzenie maksymalnej ilości obsługiwanej pamięci RAM przez waszą płytę główną.

Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM przez płytę główną za pomocą wmic ?

Windows Management Instrumentation Command-Line, czyli w skrócie wmic to całkiem ciekawe narzędzie dostępne jedynie z poziomu wiersza poleceń. Pozwala ono na uzyskanie wielu ciekawych informacji o naszym systemie. Na potrzeby tego poradnika “wyciągniemy” jedynie informacje o naszej pamięci, chociaż to jest wierzchołek góry lodowej co te narzędzie potrafi.

Aby sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci wciskamy kombinację klawiszy WIN+R i wpisujemy cmd. Uruchomi to nam wiersz polecenia w którym wklepujemy formułkę: 

wmic memphysical get MaxCapacity, MemoryDevices

Bez nazwy 1

Na przykładzie mojego laptopa widzicie, że maksymalna ilość pamięci RAM w jaką mogę go wyposażyć to 32 gigabajty. Wmic wyświetla maksymalną ilość w kilobajtach, więc musicie sobie ją przeliczyć np. za pomocą tej strony.

A skoro mam dwa sloty pamięci musiałbym kupić dwie 16 gigabajtowe kości. 

Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM przez Powershell ?

Drugą metodą jest wykorzystania PowerShell’a a mianowicie wklepanie w nim:

Get-WmiObject Win32_PhysicalMemoryArray | Where {$_.Use -eq 3} | Foreach {($_.MaxCapacity*1KB)/1GB}

Bez nazwy 2
Powinno to wyświetlić nam maksymalną ilość obsługiwanej pamięci przez naszą płytę główną w gigabajtach.

Pamiętajcie również, że maksymalna ilość pamięci jaką możecie “wepchnąć” do swojego PC nie zawsze musi być równoznaczna z ilością pamięci jaką może obsłużyć wasz system operacyjny. 32 bitowe systemy operacyjne (ktoś z nich jeszcze korzysta?) mają limit 4 GB i wsadzanie kości większych na niewiele się zda. Lepiej pod tym względem wypadają systemy 64 bitowe.

Aby sprawdzić jaką maksymalną ilość pamięci obsłuży nasz system Windows, zapraszam do oficjalnej dokumentacji Microsoftu (dostępnej jedynie w j. angielskim).

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 16

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Ustawiamy tło pulpitu w systemie Windows bez aktywacji.

Kabson

Testujemy pamięć RAM w 3 prostych krokach.

Kabson

Przywracamy gadżety pulpitu w systemach Windows 8 i 10

Kabson

Przywracamy klasyczny wygląd w eksploratorze plików.

Kabson

Edytujemy ilość wyświetlanych pozycji na liście szybkiego dostępu (jump list)

Kabson

Dobra alternatywa dla zalukaj.tv – Popcorn Time

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej