PC/EmulacjaPoradniki

Gramy w gry Arcade na PC (FinalBurn Neo)

Emulator FinalBurn Neo to imponujące narzędzie dla miłośników gier arcade. Jego najważniejszą zaletą jest poprawna i płynna emulacja  klasycznych systemów Neo Geo i Capcom CPS. Program cechuje się znakomitą kompatybilnością, co pozwala na płynne uruchamianie wielu tytułów.

FinalBurn Neo vs. MAME

FinalBurn Neo jest często uważany za bardziej przyjazny w konfiguracji w porównaniu z MAME (Multiple Arcade Machine Emulator). Istnieją co najmniej dwa czynniki, które się do tego przyczyniają.

Po pierwsze, FinalBurn Neo skupia się na specyficznym zestawie kabinetów arcade, takich jak Neo Geo i Capcom CPS, podczas gdy MAME jest bardziej wszechstronny i obsługuje wiele różnych systemów arcade. Dzięki temu FinalBurn Neo oferuje bardziej zoptymalizowane i dostosowane do tych konkretnych platform możliwości emulacji, co wpływa na prostszą konfigurację całego emulatora.

Po drugie, interfejs użytkownika w FinalBurn Neo jest bardziej przejrzysty i prostszy w obsłudze niż w MAME. Emulator ten stawia na prostotę, co pozwala użytkownikom szybko rozpocząć grę bez konieczności zagłębiania się w zawiłości konfiguracyjne.

Jeśli zatem poszukujesz prostego w obsłudze emulatora skupionego na klasycznych tytułach arcade, FinalBurn Neo może być znakomitą opcją. Natomiast MAME pozostaje idealnym wyborem dla tych, którzy potrzebują wszechstronnego emulatora obsługującego wiele różnych (właściwie wszystkie) systemy arcade.

Obsługiwane boardy przez FB Neo:

 • Neo Geo – popularna konsola do gier firmy SNK, znana z takich klasyków jak “Metal Slug”, “The King of Fighters” i “Samurai Shodown”.
 • Capcom CPS-1 – pierwsza generacja konsol do gier firmy Capcom, w tym takie hity jak “Street Fighter II” i “Final Fight”.
 • Capcom CPS-2 – druga generacja konsol do gier Capcom, oferująca tytuły takie jak “Marvel vs. Capcom” i “Street Fighter Alpha”.
 • Capcom CPS-3 – trzecia generacja konsol do gier Capcom, znana głównie z gry “Street Fighter III: Third Strike”.
 • Data East DEC-0, DEC-8, DECO IC16 – platformy z grami takimi jak “BurgerTime” i “Joe & Mac”.
 • Irem M62, M63, M72, M90, M92, M107 – platformy z grami takimi jak “R-Type” i “In the Hunt”.
 • Konami – systemy obsługujące gry takie jak “Teenage Mutant Ninja Turtles”, “Contra” i “Gyruss”.
 • Taito – platforma z takimi tytułami jak “Bubble Bobble” i “Rainbow Islands”.
 • Toaplan – platforma znana z gier takich jak “Tiger-Heli” i “Zero Wing”.
 • Seibu – platforma z grami takimi jak “Raiden” i “Dynamite Duke”.

Skąd pobrać FinalBurn Neo ?

Najlepiej pobrać emulator FinalBurn Neo ze strony głównej projektu, aby mieć pewność, że oficjalnego źródła, romy możecie poszukać na jednej z proponowanych przez nas stron.

FinalBurn Neo – podstawowa konfiguracja.

Tak jak wspomniałem wcześniej FinalBurn Neo wyróżnia się prostotą w konfiguracji. Dzięki dobrze zaprojektowanemu interfejsowi użytkownika i intuicyjnym opcjom, jest to emulator, który nawet początkujący użytkownicy powinni bez trudu zrozumieć.

Po uruchomieniu emulatora, wystarczy wskazać ścieżkę do ROM-ów gier, a FinalBurn Neo wyszuka wszystkie kompatybilne z nim gry. Robimy to z menu MISC > Configure ROM paths…

2023 08 05 18h18 19 kopia
Przeskanowanie katalogu może mu zająć chwilę. 

Grę wczytujemy za pomocą klawisza F6, bądź wybierając z menu Game > Load game…

Warto w tym podmenu zaznaczyć Show avaliable, aby emulator wyświetlał nam tylko dostępne gry:

Gramy w gry Arcade na PC (FinalBurn Neo)

Kolejną rzeczą jaką warto zaznaczyć znajduje się w Misc > Options > Show Game List at start-up… W ten sposób FinalBurn Neo będzie wyświetlał nam listę gier zaraz po uruchomieniu. 

Po uruchomieniu gry musimy jeszcze skonfigurować kontroler. Robi się to poprzez wybranie Input > Map game inputs…

2023 08 05 18h56 44 kopia
I to właściwie tyle, po ustawieniu sterowania możemy już grać w gry.

Oczywiście emulator posiada więcej ciekawych opcji, jednak przedstawiłem te najważniejsze. 

Jedną z najfajniejszych funkcji w FinalBurn Neo jest możliwość poprawy grafiki poprzez zastosowanie zaawansowanych filtrów graficznych. Dzięki nim, użytkownicy mogą znacząco zwiększyć jakość wizualną klasycznych gier, zachowując przy tym autentyczny wygląd tych tytułów.

Filtry wybieramy z menu Video > Blitter options > SoftFX Algorithm… i tutaj musicie sami potestować, gdyż każdy z nas ma inne preferencje dot. grafiki. 

FinalBurn Neo – galeria gier:

Na zakończenie:

Lista gier, które koniecznie trzeba sprawdzić na FinalBurn Neo:

 • Metal Slug X – Znana zręcznościowa strzelanka akcji, która oferuje ekscytującą rozgrywkę i piękną grafikę.
 • Street Fighter III: Third Strike – Legendarna bijatyka 2D od Capcom, znana z głębokiego systemu walki i różnorodnych postaci.
 • The King of Fighters 2002 – Klasyczna gra bijatyk 2D, która pozwala na tworzenie drużyn z różnych postaci i walczanie w emocjonujących turniejach.
 • Samurai Shodown IV: Amakusa’s Revenge – Wciągająca bijatyka, w której gracze walczą przy użyciu broni białej w okresie samurajów.
 • Marvel vs. Capcom – Epicka bijatyka 2D, w której można zestawić postacie z uniwersum Marvela i Capcoma w spektakularnych pojedynkach.
 • Puzzle Bobble – Klasyczna gra zręcznościowa, w której zadaniem jest zestrzelenie kolorowych baniek.
 • Street Fighter II Turbo – Ikoniczna bijatyka, która wprowadziła wiele postaci i mechanik rozgrywki, stając się jednym z klasycznych tytułów gatunku.
 • Metal Slug 3 – Kontynuacja kultowej serii strzelanek akcji, oferująca mnóstwo akcji, humoru i wyzwań.
 • Garou: Mark of the Wolves – Bijatyka 2D, która zachwyca świetnymi animacjami, ciekawymi postaciami i intensywnymi pojedynkami.
 • DonPachi – Klasyczna strzelanka typu bullet hell, w której gracze muszą unikać masowej ilości pocisków, atakujących z każdej strony ekranu.

Oczywiście, FinalBurn Neo obsługuje znacznie więcej wspaniałych gier, ale te wymienione wyżej stanowią prawdziwe perełki i cieszą się uznaniem wśród retro maniaków.

W komentarzach możecie podawać swoje topki, być może kiedyś stworzymy jakąś listę 50 najlepszych gier z autmoatów.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulujemy Nintendo 64 na PC (M64Py)

Kabson

Emulujemy Commodore 64 na PC (Denise)

Kabson

Emulujemy Nintendo Switch na PC (yuzu)

Kabson

Kompresujemy obrazy płyt do formatu *.chd

Kabson

Mortal Kombat I (1992) – lista ciosów

Kabson

Uruchamiamy aplikacje z Androida na naszym PC (MEmu Play)

Kabson

2 komentarze

Emumaniak
Emumaniak 9 sierpnia 2023 at 20:03

Ważne dodatki do FB Neo umieściłem na forum:
https://variatkowo.pl/forum/temat/dodatki-do-finalburn-neo/#postid-27785

Odpowiedz
Emumaniak
Emumaniak 7 sierpnia 2023 at 19:28

Moim zdaniem warto spróbować FinalBurn Neo, ponieważ jest to zaawansowany emulator arkadowy, który oferuje wiele funkcji i dobrą kompatybilność z grami. Dzięki temu możemy cieszyć się szerokim wyborem tytułów retro i przenieść się do złotych lat gier arcade.

Jednak uważam, że nauczenie się emulatora MAME może być również korzystne. MAME jest wszechstronnym narzędziem, które pozwala emulować wiele różnych systemów arcade, a także komputery i konsole. A tego FB nie potrafi 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.