Jak zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox do pliku

Jeżeli tak jak ja używasz Firefox’a od jakiegoś czasu, z pewnością chciałbyś wykonać kopię zapasową zapisanych haseł bądź po prostu wyeksportować ich listę do pliku.  Standardowo przeglądarka nie posiada takiej funkcji, no ale od czego są rozszerzenia 😉

Aby mieć możliwość importowania oraz eksportowania haseł w przeglądarce Firefox wystarczy pobrać i zainstalować rozszerzenie Password Exporter:

2017 03 28 17h23 11 Jak zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox do pliku

Jest to dość prosta, jednak w pełni funkcjonalna wtyczka która dodaje nowy przycisk w ustawieniach bezpieczeństwa naszej przeglądarki:

import Jak zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox do pliku

Wtyczka zapisuje informacje w pliku z rozszerzeniem *.xml. Jest to uniwersalny format znaczników i możemy podejrzeć zawartość naszego pliku np. notatnikiem.

Autorzy wtyczki pomyśleli o tym, że ktoś niepowołany może zdobyć nasz plik z zapisanymi hasłami, więc zaimplementowali możliwość prostego zaszyfrowania informacji. Warto to zrobić dla naszego bezpieczeństwa – oczywiście wątpię, byśmy trafili na hakera pragnącego wykraść nasze dane ale prócz niebezpieczeństw czyhających w sieci zawsze istnieje szansa, że ktoś niepowołany może po prostu przechwycić wyeksportowane hasła.

Jak widzicie zapis haseł do pliku w przeglądarce Mozilla Firefox jest bardzo prostym procesem i nawet niedoświadczonemu użytkownikowi nie powinien przysporzyć nawet najmniejszych kłopotów.

Osobiście jednak nie polecam korzystania z wbudowanego menadżera haseł w przeglądarce. Po pierwsze jak już wiecie eksport danych pod naszą nieobecność jest banalny, a po drugie… dla naszej ukochanej przeglądarki istnieje znacznie lepszy i polecany przeze mnie menadżer haseł a mianowicie LastPass – wtyczka, o której rozpisałem się tutaj.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

2 komentarze do “Jak zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox do pliku

  • Kabson
   4 maja 2018 o 11:51
   Permalink

   Zgadza się, prezentowana wtyczka jest niezgodna z Firefox Quantum – jak znajdę nowe rozwiązanie to umieszczę na blogu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.