Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Jeżeli jeszcze pamiętasz speluny dumnie nazywane „Salonami Gier” to z pewnością kojarzysz klimat tamtych czasów kiedy tekst „daj kredyta albo [email protected]#$” słyszało się częściej niż powinno… Niestety, czasy arcade w Polsce bezpowrotnie minęły jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy emulowali gry z tamtej epoki w domowym zaciszu. A do tego wystarczy nam nawet starszy, zakurzony Pecet 😉

Moim zadaniem najlepszym emulatorem Arcade dostępnym na PC jest MAMEUI. Oprócz niego istnieje wiele innych aplikacji zajmujących się „powrotem do przeszłości” m.in. FB Alpha, WinKawaks etc. jednak to właśnie on pretenduje do prawdziwego „kombajnu” którym bezproblemowo da się uruchomić wiele gier ze starych systemów. Zatem do dzieła !

Ze strony www.mameui.info pobieramy najnowszą wersję emulatora. W chwili pisania tego poradnika była ona oznaczona numerkiem 0.167. Jeżeli dysponujemy procesorem opartym o architekturę 64 bitową, śmiało pobieramy wersję x64 – jest ona odrobinę szybsza od swojego 32 odpowiednika.

Przy pierwszym uruchomieniu okno programu jest szarawe i nijakie – jednak spokojnie, zmienimy to w dalszej części poradnika 😉

mame first run Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

W pierwszej kolejności proponuję wejść w Options > Default Game Options i zmienić standardowe ustawienia gier:

Zakładka Controlles

Tutaj stawiamy „ptaszka” przy Enable Mouse Input. Umożliwi to nam skorzystanie z myszki w grach typowo „celowniczkowych”

Zakładka Miscellaneous

Tutaj „ptaszkujemy” Enable Cheats (jeżeli będziemy chcieli trochę pooszukiwać w grach), koniecznie zaznaczamy Skip Game Info dzięki czemu przyśpieszymy nieco wczytywanie gier, oraz opcjonalnie Save game state on exit – jak sama nazwa wskazuje opcja ta automatycznie zapisuje stan gry podczas jej wyłączania. Opcja bardzo przydatna, gdyż umożliwia bezproblemowe przechodzenie gier „na raty”.

W chwili obecnej mamy już skonfigurowany emulator i jesteśmy w stanie emulować większość  gier z automatów w domowym zaciszu, nie narażając się plebsowi 😉

Gramy w gry.

Teraz musimy odnaleźć ROM swojej ulubionej gry. W chwili obecnej fullset MAME to ponad 10 tysięcy plików zajmujących 32,5 GB. Dodatkowo MAME do niektórych gier potrzebuje obrazów CHD. CHD (Compressed Hunks of Data) to nic innego jak obraz HDD/CD wykorzystywany przez niektóre automaty. Z pewnością spowoduję u Was „opad szczeny” pisząc, że Fullset CHD to „tylko” 360 GB do zassania jednak proponuję nawet tego nie szukać – jakieś 2/3 gier korzystających z CHD posiada status „not working” czyli po prostu emulator w chwili obecnej nie radzi sobie z z ich prawidłową emulacją.

Na nasze szczęście gry z boardów CPS1/CPS2 – czyli te, które znamy najbardziej są w 99% działają prawidłowo i nie potrzebują opasłych CHD do działania.

Jeżeli posiadacie wolne łącze, prezentuję Wam sposób na szybkie znalezienie ulubionej gry – pod warunkiem, że pamiętacie jej nazwę:

Po lewej stronie wybieramy „All Games”, następnie w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł którym jesteśmy zainteresowani. Osobiście mam ochotę pograć w „Cadillacs and Dinosaurs” zatem tę frazę wpisałem w okienku wyszukiwania:

mame Cadillacs Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)Romy to w skrócie archiwum *.zip bądź *.7z w którym umieszczono zrzut pamięci z płyty głównej automatu. Jak widzicie, gra doczekała się kilku bootlegów które wyświetlane są poniżej oryginalnego tytułu.  Zaznaczone „directory” to właśnie nazwa tego archiwum, zatem wyszukujemy dino.zip download w wujaszku Google:

dino.zip mame 300x200 Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)Po czym pobieramy archiwum i kopiujemy je do folderu MAME/Roms/

Z powodu dość dużej ilości przetwarzanych danych MAME automatycznie nie odświeża list gier (chociaż możecie to ustawić w opcjach, czego jednak nie polecam), zatem naciskamy F5 i cierpliwie czekamy aż emulator znajdzie naszą grę. Po dwukrotnym kliknięciu gra uruchomi się.

Zależnie od wersji gry, po odpaleniu gry może wyskoczyć nam takie okienko:

scr 16277359 Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Jest to informacja, że emulacja nie jest 100% prawidłowa jednak możemy sobie śmiało w grę zagrać wpisując z klawiatury OK.

Pora na skonfigurowanie klawiatury, naciskamy TAB i strzałkami wybieramy Input (General). Przeniesie to nas do globalnej konfiguracji sterowania.mame ingame menu Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)Jeżeli chcemy zmienić sterowanie tylko w tej jednej grze wybieramy Input (this Machine). Polecam wpierw skonfigurować sobie  globalne klawisze, a następnie jeżeli gra będzie tego wymagać – dostosować sterowanie do poszczególnych tytułów.

Sama konfiguracja jest banalna, wystarczy wybrać interesującą nas pozycję, wcisnąć Enter a następnie wdusić przycisk odpowiedzialny za kierunek/przycisk z automatu.

mame copnfa 300x231 Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

MAME obsługuje wiele padów, więc każdy z pewnością skonfiguruje emu „pod siebie”. W Menu „Other Controls” znajdują się ustawienia typowo „automatowe” jednak nie sądzę, że będzie potrzebna ich zmiana. Ważne by pamiętać, że F5 dodaje nam „kredyty” natomiast klawisz 1 odpowiada za wciśnięcie Start na automacie.  Jest jeszcze F2 który odpowiada za wejście do ustawień gier w których możemy np. zmienić poziom trudności w Mortal Kombat.

I to właściwie wszystko, czego potrzebujemy do grania – jednak to jeszcze nie koniec tego poradnika 😉

Pimp my MAME! – czyli szmery i inne bajery do emulatora.

Grzebiąc w opcjach jesteśmy w stanie zmienić font który używany jest w emulatorze oraz zmienić tło listy gier. Jeżeli jednak naprawdę chcemy przywrócić ducha tamtych czasów proponuję poszukać tak zwanych „MAME Extras” jest to olbrzymia (w chwili obecnej kolejne 29 GB do pobrania) ikon, screenshotów, artworków i innych grafik które emulator jest w stanie wyświetlić w okienku informacyjnym znajdującym się po prawej stronie aplikacji.

Jeże znajdą się osoby zainteresowane taką paczką jestem w stanie wrzucić ją na jakiś szybki hosting – proście o nią w komentarzach.

history.dat niewielki plik odpowiadający za wyświetlanie wielu ciekawych informacji o grach. Niestety, tylko w języku angielskim. Ten plik kopiuje się do głównego folderu MAME.

cheat.zip archiwum zawierające gotowe cheaty do wielu gier. Skoro i tak posiadamy nielimitowane kredyty używanie kodów w grach to sprawa dyskusyjna. Zawartość archiwum rozpakowujemy do folderu \cheats\

Mój emulator wygląda następująco:

mame pimp Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

To by było na tyle gdyż kwestię „w co grać” pozostawiam Wam, starzy wyjadacze. Jeżeli jednak macie problemy z odnalezieniem jakiejś gry opiszcie ją szczegółowo w sekcji komentarzy – postaram się pomóc ją namierzyć.

56 komentarzy do “Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

 • Avatar
  7 grudnia 2018 o 12:43
  Permalink

  Cześć i jak tam z tym asterixem? Sprawdzałeś coś?

  Odpowiedz
  • Kabson
   7 grudnia 2018 o 22:05
   Permalink

   Sprawdzałem i u mnie też jakieś błędy wywala, pobiram fullset z pewniejszego źródła i zobaczę z nim. Cierpliwości – torrent ma prawie 63 GB 😉

   Odpowiedz
  • Kabson
   9 grudnia 2018 o 11:58
   Permalink

   Z torrenta MAME 0.204 ROMs (merged) działa świetnie, ale nie mogę zrozumieć zależności tego roma 😐

   Odpowiedz
 • Avatar
  6 grudnia 2018 o 15:04
  Permalink

  Siema chodzi mi o Rom gry Asterix zadna wersja mi nie działa EAD EAA EAC wersja EAD juz sie włącza pokazuje ze sprawdz romy iwszystkie są ok tylko ostatni pokazuje BAD wiesz o co chodzi? sciągalem z roznych stron i za kazdym razem jest tak samo

  Odpowiedz
  • Kabson
   6 grudnia 2018 o 15:57
   Permalink

   Za kilka godzin będę miał fullset, zobaczę o co chodzi z tym romem i dam znać 🙂 Z tego co pamiętam grałem w to na mame jakiś czas temu.

   Odpowiedz
 • Avatar
  4 grudnia 2018 o 09:34
  Permalink

  Nie chodzi o zapamiętanie stanu gry po wyjściu z niej tylko o pamiętaniu wyników najlepszych graczy tak zwane high score

  Odpowiedz
  • Kabson
   5 grudnia 2018 o 11:24
   Permalink

   Na jedno by wyszło. Pobierz plik Hiscore.dat. Jednak nie wiem czy będzie współpracował z mameui.

   Odpowiedz
 • Avatar
  3 grudnia 2018 o 18:14
  Permalink

  sorry ale który poradnik?
  Bo tu nic nie widzę

  Odpowiedz
  • iPOD
   4 grudnia 2018 o 04:49
   Permalink

   Zakładka Miscellaneous, pozycja Save game state on exit

   Odpowiedz
 • Avatar
  2 grudnia 2018 o 16:21
  Permalink

  Witam
  Mam pytanko co trzeba zrobić żeby mi pamiętało rekordy bo teraz po wyjściu z gry mi się
  kasują
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • iPOD
   3 grudnia 2018 o 05:28
   Permalink

   Przeczytać ten poradnik 😉 A mianowicie o pozycji Save game state on exit.

   Odpowiedz
 • Avatar
  9 września 2018 o 17:19
  Permalink

  Witam ja pobrałem emulator ale nie mam katalogu AllGames.

  Odpowiedz
 • Avatar
  26 stycznia 2018 o 16:53
  Permalink

  witam, jest problem ze zgraniem tego programu z daemona, a na poprzednie wersji nie mam buforowania co mnie bardzo drażni,..proszę o pomoc bo mam bardzo duzo rom-ow a nie mam jak ich odpalić.pozdrawiam

  Odpowiedz
   • Avatar
    26 stycznia 2018 o 23:48
    Permalink

    U mnie tez się pobiera, ale później nie mogę zgrać całości bo parę plików nie rusza,..pobieralem z oficjalnej strony i mam wersję która nie widzi mi sporo Rom -ów zato wczesniejsza wersja mame 32 nie 64 sprawia że mam grafikę jak w linie czy łuski nie buferuje grafiki i tam mam problem z ustawieniem grafiki. Mam chyba już ze 4 wersja mamę i każda jedna otwiera inne Romsy. Mój email proszę o rady [email protected] najchętniej to bym przez tel wytłumaczył co mnie boli do końca jak by była taka możliwość. Miałbym też prośbę o linki gdzie można jeszcze pobrać Romy albo cały zastaw na gotowe.Pozdrawiam

   • Kabson
    27 stycznia 2018 o 13:51
    Permalink

    Co do romów polecam pleasuredome.org jednak aby tam cokolwiek pobrać musisz nabić sobie odpowiednie ratio – polecam ten poradnik 😉 z w/w serwisu za jednym zamachem pobierzesz cały aktualny fullset 😉 ma ok. 60 GB (polecam wersję split) + CHD które ważą jakieś 400 GB (opcja, większość gier wykorzystujących CHD nie działa)
    Co do problemów z wyświetlaniem grafiki – ta grafa w linie ewidentnie świadczy o tym, że nałożyłeś (raczej nieświadomie) jakiś filtr na obraz – poszperaj w ustawieniach i to wyłącz.
    Namiarów na mój tel. nigdy nie podaję – sorry ale Kabson żyje tylko w necie, w realu to zupełnie inna osoba 😉

   • Avatar
    28 stycznia 2018 o 13:50
    Permalink

    Kabson a może chciałbyś odsprzedać swój fullset, nie wiem gdzie napisać do ciebie na prywatnie.

   • Kabson
    28 stycznia 2018 o 14:46
    Permalink

    Podałem najlepsze źródło do pobierania tego typu rzeczy, romami się nie handluje bo to sprawa dość dyskusyjna 😉

   • Avatar
    29 stycznia 2018 o 17:42
    Permalink

    Ok zalogowałem się i wpisałem kod do tego już pobieram Mamę 0.193 Roms ( split) 60,5 GB, moje pytanie czy tam są same Romy czy też program startowy mame będzie w komplecie? Pozdrawiam

   • Kabson
    29 stycznia 2018 o 17:54
    Permalink

    Nie. Tam są tylko romy, upewnij się że używasz greedy torrent bo jak pobierasz a nie nabijasz ratio to zaraz tam banują 😉

   • Avatar
    29 stycznia 2018 o 18:20
    Permalink

    Jak działa ten greedyTorent? Nie widać go przy zapisywaniu plików wskazując na program który otworzy, on ma po prostu działać w kle?

   • Kabson
    29 stycznia 2018 o 18:23
    Permalink

    Greddy działa na zasadzie proxy, modyfikuje informacje wysyłane do trackera dzięki czemu tracker „widzi” fałszywe upload/download ratio.

   • Avatar
    29 stycznia 2018 o 20:58
    Permalink

    Kabson jeszcze jak byś dał namiar na jakiś pewny emulator do tego by wszystkie romy chodziły i by z grafiką problemu nie było 😉 Ten twój plik już pare razy pobieram i po wypakowaniu nie chce się do końca skopiować 🙁

   • Kabson
    30 stycznia 2018 o 12:59
    Permalink

    Z czystej ciekawości pobiorę nowy set + CHD i zrobię audit (dam znać za jakieś 2-3 h 😉 )

   • Avatar
    30 stycznia 2018 o 14:06
    Permalink

    Było by piknie;) trzeba będzie Ci jaką flache za to wysłać;)

   • Kabson
    31 stycznia 2018 o 14:15
    Permalink

    Wszystko działa jak ta lala na najnowszym MAME, jak się uwinę to później walnę poradnik jak z wersji split zrobić wersję merged z komrpresją 7z – wtedy fullset zajmuje prawie 2 razy mniej na dysku 😉

   • Avatar
    1 lutego 2018 o 20:54
    Permalink

    Kabson to gdzie szukamy tego źródła?

   • Kabson
    2 lutego 2018 o 13:25
    Permalink

    Tutaj Trochę się przestrzeliłem, jak ostatnio updatowałem swój set to wersja merged/7ZIP ważyła 36 GB a CHD miały 400 a nie ponad terabajt…

   • Avatar
    4 lutego 2018 o 20:47
    Permalink

    Kabson,pytanko o tą wersje co w niej wiecej i czym sie różni od poprzedniej [FREE] HBMAME 0.193 ROMs (non-merged)???, opłaca się pobierać?,….ktory Byś jeszcze polecił co by więcej brakujących rom-ow było. I ost. pytanko o te wersje z CHDs czy to pojdzie normalnie i czy ten seed [FREE] MAME 0.194 Software List CHDs (merged) zawiera wszystko i jest do polecienia? Z góry dzięki i pozdrawiam.

   • Kabson
    4 lutego 2018 o 21:00
    Permalink

    IMO się nie opłaca, HBMAME to tylko wariacja na temat seryjnego MAME, są jakieś hacki, do gier ale generalnie szkoda miejsca na HDD. Z CHD jest ten problem, że do czasu aż nie zdecydujesz się na postawienie automatu w pokoju bazującego na MAME (na ebayu ok 3 kafle…) to się po prostu nie opłaca. Większość gier bazujących na chunkach jest idealnie emulowana na emulatorach innych systemów więc a mame sobie nie radzi… resztę sobie dopowiedz.
    Co do multi-emu to polecam Retro Arch, ale zakup dysków HDD pod wszystko co to emuluje to… jakieś 20 gigabajtów 😀

   • Avatar
    4 lutego 2018 o 21:27
    Permalink

    Kabson a gdzie znajdę „MAME Extras” do pobrania tak abym widział nie tylko tytuły,ale i zdjęcia gry z prawej strony.Są w sprzedaży „Bar topy” w cenie 850zł całkiem nieźle wykonane i z grafiką do wyboru do nadruku.
    Aha Kabson chcesz powiedzieć, że do Retro Arch trzeba by poszukać starego rodzaju dysków nie przekraczających 20 GB???

   • Kabson
    4 lutego 2018 o 22:00
    Permalink

    extrasy pobierzesz również z pleasuredome, w chwili obecnej 42 GB.

   • Kabson
    4 lutego 2018 o 22:02
    Permalink

    Nie pamiętam jego nazwy, ale to jest multi emu (obsługuje wszystko) jak retro arch. Kurczę po piwku jestem i mi się miesza 😀 Chodziło mi o 20 TB sam fullset do PSX’a ma ok 1 TB

   • Avatar
    5 lutego 2018 o 10:07
    Permalink

    Kabson a czy ten multi emu jest gdzieś do pobrania? Na tym pierwszym linku ma chyba wszystko ale graficznie extra wygląda na drugim linku. Aha mam już 42 GB tego extra i pytanie bo zawartość tego ma wiele folderów więc pytanie gdzie to wrzucamy? 😉

   • Kabson
    5 lutego 2018 o 11:42
    Permalink

    Wszystkie archiwa należy wypakować np artwork.rar do folderu artwork itd. A ten frontend (bo to nie mulitemulator) to Hyperspin

   • Avatar
    5 lutego 2018 o 12:29
    Permalink

    Ok a co z folderami których nie ma w org mame tj np :folders, bosses, howto itp których nie ma w mame. Rozumiem, że mam je tam porostu dograć?

   • Kabson
    5 lutego 2018 o 12:42
    Permalink

    zgadza się ;]

   • Avatar
    3 marca 2018 o 14:33
    Permalink

    Witaj, Kabson mam jeszcze takie pytanko pobrałem z pleasuredome Mame 0.194 Multimedia i mam tam 3 foldery czy te foldery dogrywa sie do bazowego MAME? I drugie pytanko tak samo z tej strony pobrane Hyperspin Ready – Future Pinball pytanie czym to odpalić gdzie jest do tego emulator. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp;-)

   • Kabson
    3 marca 2018 o 21:02
    Permalink

    Z tymi multimedia to sam nie mam pojęcia gdzie to idzie :/ ale zgaduję, że do głównego folderu emu. Hyperspin Ready – Future Pinball to paczka pod Hyperspin.

 • Avatar
  5 lutego 2017 o 17:26
  Permalink

  Witam. Po ściągnięciu programu mame i gry cadillac and dinosaur widze ją w programie ale nie mogę odpalić ponieważ pojawia mi się błąd The selected machine is missing one ore more reqiured ROM or CHD images Please select a difrent machines. Proszę o pomoc

  Odpowiedz
 • Avatar
  28 stycznia 2017 o 12:12
  Permalink

  Witam,poszukuję takiej oto gry:Ogólnie kosmiczna strzelanka. Na dole ekranu poruszało się rakietą w lewo i prawo,można też był podnieść się do góry jakby o jeden stopień,pomagało to w uniknięciu bomb ,które wyglądały jak jajka i odbijały się po planszy.W niektórych levelach z nieba spadał meteoryt (większy lub mniejszy,dalej nawet dwa,które można było zestrzelić)Gra była dostępna w tzw. „budach”.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Avatar
  23 grudnia 2016 o 10:06
  Permalink

  tak zrobiłem i niestety nic nie widzę nadal. Czy mogę poprosić o maila lub inny kontakt żebyśmy mogli pogadać poza forum?

  Odpowiedz
 • Avatar
  23 grudnia 2016 o 00:03
  Permalink

  Witam ponownie. Ściągnąłem i wypakowałem plik „Dino” i skopiowałem wypakowaną zawartość i wkleiłem do folderu Roms po czym wszedłem ponownie do aplikacji mameui i wcisnąłem f5 i program odświeżył listę gier ale nie pokazała się gra. Nie jestem zbyt dobry w temacie komputerów ale naprawdę świetnie wspominam tą grę z czasów salonów gier i byłbym mega wdzięczny za pomoc w odpaleniu tej gry.

  Odpowiedz
  • Kabson
   23 grudnia 2016 o 05:11
   Permalink

   Romów się nie wypakowuje, wrzucasz je w zipach do folderu /roms/

   Odpowiedz
 • Avatar
  19 grudnia 2016 o 23:15
  Permalink

  Witam. Mam problem ze skopiowaniem pliku dino do folderu roms. Czy mógłbym poprosić o pomoc jak to zrobić?

  Odpowiedz
  • Kabson
   20 grudnia 2016 o 05:09
   Permalink

   A w czym dokładnie masz problem ? Pobierasz rom, kopiujesz do katalogu i dajesz F5 by odświeżyć listę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.