Przyśpieszanie Firefoxa na 2 sposoby :)

Już dawno miałem to napisać, ale wiosenna aura strasznie mnie rozleniwiła 😉

1) Cache w pamięci RAM

Ta metoda pozwala na przeniesienie całego cache do pamięci ram co spowoduje znaczne przyśpieszenie wczytywania stron.
Minusem tej metody jest to, że po zamknięciu Firefox’a zebrane cache zostaje usuwane i po ponownym uruchomieniu FF musimy je zbierać na nowo.

 1. Otwórz nową kartę/okno w przeglądarce i wejdź na adres “about:config”.
 2. Zignoruj wszelkie ostrzeżenia.
 3. Aby ułatwić sobie pracę, wpisz w pole tekstowe na górze “browser.cache.” – wszystkie potrzebne wpisy są teraz pod ręką.
 4. Ustaw wpisowi “browser.cache.disk.enable” wartość “false“. (kliknij 2 razy lewym przyciskiem myszy).
 5. Ustaw wpisowi “browser.cache.memory.enable” wartość “true”
 6. Utwórz wpis “browser.cache.memory.capacity” (jeżeli go nie ma w rejestrze). Kliknij gdzieś w oknie prawym przyciskiem myszy i wybierz kolejno: Dodaj ustawienie typu > Liczba całkowita (integer). W pierwszym oknie, które się pojawi, wpisz “browser.cache.memory.capacity”, a w następnym “-1″.
 7. Uruchom ponownie przeglądarkę. Nic nie musisz zapisywać, ani potwierdzać.

2) Cache w pamięci dysku RAM

Tę metodę polecam dla osób posiadających co najmniej 6 GB pamięci RAM gdyż w miarę rozsądna wielkość cache to 512 MB i dokładnie tę ilość pamięci będziemy mieć stale zajętą przez Ramdysk.
Plusem tego rozwiązania jest fakt, że cache pozostaje ciągle w pamięci i nie jest usuwane podczas zamykania FF, a stosując moje rozwiązanie cache pozostaje również po ponownym uruchomieniu komputera.
Te rozwiązanie ma jednak swoje wady – jak wspomniałem ramdysk stale zajmuje trochę ramu, ponadto system startuje trochę wolniej (w moim przypadku jest to około 4-6 sekundy więcej) – tyle czasu zajmuje ramdyskowi odtworzenie swojej zawartości podczas startu sytemu.

 • Pobieramy SoftPperfect RAM Disk i instalujemy aplikację.
 • Uruchamiamy zainstalowaną aplikację, w zakładce obraz klikamy na utwórz obraz

scr 6509968 300x189 Przyśpieszanie Firefoxa na 2 sposoby :)Otworzy się nam nowe okno, w którym musimy wskazać miejsce w którym program będzie zapisywał zrzut ramdysku podczas zamykania systemu. Ustawiamy rozmiar naszego dysku (w moim przypadku to 512 MB), system plików oraz etykietę dysku. Klikamy OK, i czekamy aż program stworzy obraz.

Teraz, w głównym oknie klikamy na Dysk -> Dodaj wyskoczy nam nowe okno, w którym wybieramy wcześniej stworzony obraz, literę montowanego dysku oraz stawiamy ‘ptaszka’ przy zapisz zawartość obrazu. Po kliknięciu na OK w eksploratorze powinien pojawić się nam nowy dysk.

Pozostało nam ustawić Firefox’a tak, by korzystał z tego ramdysku do przechowywania swojego cache:

 1. Otwórz nową kartę/okno w przeglądarce i wejdź na adres “about:config”.
 2. Zignoruj wszelkie ostrzeżenia.
 3. Aby ułatwić sobie pracę, wpisz w pole tekstowe na górze “browser.cache.” – wszystkie potrzebne wpisy są teraz pod ręką.
 4. Ustaw wpisowi “browser.cache.memory.enable” wartość “false” – dzięki temu krokowi, Firefox nie będzie wcale używał Ram do przechowywania cache, przenosząc je od razu do ramdysku.
 5. Utwórz wpis “browser.cache.memory.capacity” (jeżeli go nie ma w rejestrze). Kliknij gdzieś w oknie prawym przyciskiem myszy i wybierz kolejno: Dodaj ustawienie typu > Liczba całkowita (integer). W pierwszym oknie, które się pojawi, wpisz “browser.cache.memory.capacity”, a w następnym “-1″
 6. Utwórz wpis “browser.cache.disk.parent_directory” a w następnym polu podaj ścieżkę do ramdysku.
 7. Uruchom ponownie przeglądarkę. Nic nie musisz zapisywać, ani potwierdzać.

W moim przypadku oba rozwiązania się sprawdzają -aktualnie mam tylko 4GB ram i ustawiony ramdysk na 512 MB – przyśpieszenie widoczne jest jak np. kopiuję dane na HDD – Firefox nigdy nie zastanawia się podczas doczytywania cache.

Na koniec, polecam wtyczkę Minimize On Start and Close, dzięki niej FF jest ciągle uruchomiony co owocuje jego szybkim otwieraniem jak zachodzi taka potrzeba.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

3

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Paweł GreckiKabsonPaweł Grecki Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Paweł Grecki
Gość
Paweł Grecki

Metoda działa, przeglądarka jest znacznie szybsza, dzięki

Paweł Grecki
Gość
Paweł Grecki

Ta metoda jeszcze działa ?