Windows

Cheat Engine – podstawy

Czasem zdarza się, że gra jest po prostu za trudna i szukamy jakichś ułatwień, które pomogą przebrnąć przez trudny etap, dodadzą nam trochę amunicji, przedmiotów czy też po prostu sprawią, że będziemy nieśmiertelni…

Zazwyczaj w takim wypadku szukamy trainerów bądź kodów w sieci jednak te pierwsze potrafią być zawirusowane, bądź po prostu niekompatybilne z naszą wersją gry a kody do gier to już właściwie relikt przeszłości (kto pamięta wklepywanie słynnego IDKFA bądź DNSTUFF ?) 

Dzisiaj pokażę wam w jaki sposób grzebać w pamięci za pomocą Cheat Engine.

Cheat Engine jest aplikacją, która umożliwia wyszukiwanie oraz edycję danych zapisanych w pamięci. Pozwala to zatem na dodanie nielimitowanej ilości apteczek, finansów zasobów i właściwie wszystkiego czego tylko dusza zapragnie. Wystarczy po prostu wyszukać odpowiedni adres i wprowadzić w nim swoją wartość.

Na pierwszy ogień idą podstawy użytkowania Cheat Engine, czyli jak wyszukiwać potrzebne nam adresy i modyfikować ich wartości. 

Na potrzeby tego poradnika pograłem sobie trochę w Call of Duty: World at War na której przedstawię wam całą “magiczną sztuczkę”. Poniższe metody będą działać w każdej grze, jednak nie polecam tego stosować w przypadku gier sieciowych. Po pierwsze, ich mechanizmy wykrywają Cheat Engine, a po drugie narażamy się na zbanowanie konta. Na szczęście w trybie single player możemy oszukiwać do woli jednak ostrzegam, gra na cheatach bardzo szybko się nudzi 😉

Pobieramy zatem aplikację Cheat Engine  i zaczynamy działać 🙂

Uruchamiamy grę a następnie otwieramy jej proces w CE klikając w pierwszą ikonkę od lewej:

Bez nazwy 1 3

Teraz musimy sobie wybrać wartość, której będziemy szukać i modyfikować. Jako, że gram w strzelaninę bardzo dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie nielimitowanej amunicji prawda ?

Pukawka mojego żołdaka posiada aktualnie 119 sztuk “pestek”, zatem dokładnie tą wartość wpisujemy w Cheat Engine i naciskamy First Scan:

Bez nazwy 3

Następnie musimy sprawić, że ubędzie nam amunicji (poszukiwana wartość się zmieni). Oddajemy zatem (jak nasza policja) kilkanaście strzałów ostrzegawczych w powietrze, a następnie szukamy zmienionej wartości klikając tym razem na Next Scan:

Bez nazwy 4
Ten krok powtarzamy do czasu aż na naszej liście znajdzie się od kilku do kilkudziesięciu adresów. Teraz wybieramy jeden z nich, klikamy na niego i edytujemy go wartość:
Bez nazwy 5
Jeżeli “trafiliśmy” z adresem to po jego modyfikacji w naszym magazynku przybędzie naprawdę sporo pocisków:

Bez nazwy 6

Znaleźliśmy zatem adres odpowiadający za ilość posiadanej przez nas amunicji. Po chwili strzelania/podnoszenia oraz opuszczania innych broni okaże się, że znaleźliśmy adres w którym gra przechowuje informacje o ilości amunicji wyłącznie do karabinu BAR. Ale znalezienie adresów odpowiadającym innym “klamkom” to już czysta formalność 😉 Swoją drogą, zamiast szukać aktualnej ilości dostępnej amunicji polecam wyszukać ilość nabojów w magazynku. Zamrażając tą wartość (postawcie ptaszek przy Active) od razu dostajemy magazynek bez dna 😉

De facto, znając wartość którą znamy i możemy zmodyfikować jesteśmy w stanie dodać dowolną ilość “gratów” do naszej postaci. I to nie ma znaczenia, czy gramy w FPS czy w symulator rolnika – wszystkie gry przechowują te dane tak samo.

Schody pojawiają się natomiast wtedy, gdy nie znamy początkowej wartości np. energię naszego bohatera. Tutaj jest trochę trudniej, musimy rozpocząć od wyszukiwania Unknown initial value:

Bez nazwy 7

Następnie muszą nas postrzelić (tak aby energia spadła) i szukamy Decrased Value. Ważne, jest to, by Decrased Value szukać na zapauzowanej grze. Call of Duty: World at War tak jak większość dzisiejszych strzelanek FPS regeneruje żywotność bohatera “w locie”, zatem ta wartość zmienia się niemal co sekundę.

Gdy już wyszukamy Decrased Value, czekamy w grze aż nasz bohater odzyska całe zdrowie i szukamy Incrased Value. Powtarzając te dwa kroki z pewnością odnajdziemy potrzebny nam adres.

Wyszukiwanie Incrased/Decrased Value jest również przydatne w trakcie wyszukiwania adresu związanego z odrzutem broni. Po prostu zaczynamy wyszukiwanie od Unknown initial value, a następnie szukamy zmieniającej się wartości przy przystawianiu broni do twarzy/strzale z biodra.

Oczywiście, to tylko podstawy zabawy z Cheat Engine. Szybko możecie sprawdzić, że przy ponownym uruchomieniu gry ( a czasami nawet po restarcie poziomu) wasze zapisane adresy przestaną działać. Dzieje się to z tego powodu, że gra nie przechowuje tych danych “na twardo” w jednym miejscu i potrafi je przemieszczać.

W nastęnym poradniku przedstawię wam sposób, jak się z tym uporać czyli – jak wyszukiwać pointery w grach 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.1 / 5. Głosów: 7

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak hackować gry Flash za pomocą Cheat Engine.

Kabson

TempAR czyli cheat engine dla Playstation Portable

Kabson

Nier: Automata: jak odblokować kostium Revealing Outfit bez stresu.

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.