Dla większości osób (w tym również i mnie) system Windows 10 z aktualizacji na aktualizację to coraz większa reklama. Sugestie i polecane aplikacje pojawiają się wszędzie jakbyśmy mieli do czynienia z jakąś darmową aplikacją na Androida, a nie systemem operacyjnym za który zapłaciliśmy grube pieniądze. Dość tego ! 😉
Na nasze szczęście nie musimy przenosić się od razu na Linuxa (chociaż to kusząca opcja) a po prostu możemy dokonać kilku prostych edycji rejestru, aby ograniczyć systemowi te zachowanie. Naprawdę nie wiem, co programiści mieli na myśli implementując takie funkcje do systemu, który de facto ma służyć do pracy. Bombardowanie nas propozycjami typu “kup”, “zainstaluj”, “sprawdź” jak dla mnie jest uciążliwe i nie raz chciałem przesiąść się nawet na Windows 7, aby uniknąć rozpraszania mnie w trakcie robienia czegoś ważnego.
Zatem dość już polecania aplikacji, instalowania niechcianych śmieci w tle i tego typu zachowań jedynego “słusznego” systemu!
Aby usunąć polecane aplikacje, sugestie z menu start i innych miejsc systemu Windows 10 należy:
Uruchomić edytor rejestru. Naciskamy zatem +R i wpisujemy regedit:
Przechodzimy pod klucz:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ContentDeliveryManager
Klucze po prawej są sprawcami całego reklamowego zamieszania w systemie. Aby pozbyć się tych śmieci wystarczy zmienić wartość kluczy:
- ContentDeliveryAllowed
- FeatureManagementEnabled
- OemPreInstalledAppsEnabled
- PreInstalledAppsEnabled
- PreInstalledAppsEverEnabled
- RotatingLockScreenEnabled
- RotatingLockScreenOverlayEnabled
- SilentInstalledAppsEnabled
- SoftLandingEnabled
- SystemPaneSuggestionsEnabled
Na 0 (zero).
Pozostało jeszcze przyjrzeć się wartościom kluczy SubscribedContent-******Enabled. Te klucze również odpowiadają za zaśmiecanie systemu. W zależności od wersji naszego systemu może być ich kilka, a nawet kilkanaście. Im również zmieniamy wartość na 0.
Tak wygląda rejestr po edycji w Windows 1903 (kompilacja 18362.900):
Po ponownym uruchomieniu komputera wspomniany “śmietnik” w systemie powinien już zniknąć.
Może się zdarzyć, że po aktualizacji Windows sam pozmienia wyżej edytowane wartości rejestru. Warto więc od czasu do czasu zerknąć pod ten klucz, czy “przypadkiem” aktualizacja czegoś nie włączyła ponownie.
Dla bardziej dociekliwych przypominam, że na naszym blogu znajdziecie również kilka innych poradników wyjaśniających jak usunąć bloatware z systemu Windows 10.
Jednak moim zdaniem, jest to walka z wiatrakami…