Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7

Wraz ze swoją osdłoną Windows 10 zaprezentował zupełnie nowy styl graficzny “wtapiając” Metro UI  z menu start. Oczywiście jak przy każdej premierze również w przypadku dziesiątki znaleźli się malkontenci narzekający, że “kiedyś było lepiej”. W tym poradniku zaprezentuję Wam kilka prostych sztuczek po których nowy system zacznie przypominać niedościgniony wzór – W7.

Menu start

scr 2271484 Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7

Menu start zaprezentowane w W10 jest połączeniem pełnoekranowego menu znanego z Windows 8 z rozwiązaniem znanym ze starszych wersji systemu. Moim zdaniem jest to chybiony pomysł gdyż aby zobaczyć informacje na “kafelkach” musimy kliknąć menu Start, co z pewnością nie jest wygodne na komputerze stacjonarnym. Do podobnego wniosku doszli autorzy aplikacji Classic Shell, która zaraz po instalacji przywraca nam najbardziej funkcjonalne menu start jakie możne było zaprojektować:

classic shell1 241x300 Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7

Efekt Aero/ Windows Glass

scr 3057078 Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7

Kolejnym gadżetem z jakiego został wykastrowany system W10 to półprzezroczyste belki okien, w tym poradniku napisałem w jaki sposób je przywrócić.

Przywracamy Gadżety Pulpitu

scr 5751546 Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7Jak wspomniałem w tym poradniku przywrócenie gadżetów pulpitu to kwestia doinstalowania jednego programu.

Przełączamy się na konto lokalne

konto lokalne Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7Aby zrezygnować z konta Microsoft wystarczy wejść w Ustawienia > Konta > Twoje Konto > Zamiast tego zaloguj się za pomocą konta lokalnego. Stracimy w ten sposób możliwość korzystania z usług M$.

Pozbywamy się ekranu blokady, OneDrive oraz usuwamy “Foldery” z widoku Ten Komputer.

logon scrn 300x169 Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7Trzy proste tricki dzięki którymi pozbywamy się ekranu blokady, OneDrive oraz Folderów z widoku eksploratora plików były już tutaj opisywane, więc wystarczy zastosować się do wskazówek w nich zawartych.

Przywracamy klasyczny kalendarz oraz kontrolę głośności z poprzednich wersji Windows.

stare 300x172 Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7Pobieramy i rozpakowujemy plik dodany na dole tego wpisu. Są to gotowe wpisy do rejestru włączające klasyczny wygląd tych elementów. Jako gratis dodałem pliki *.reg  dezaktywujące centrum powiadomień. Jak już jesteśmy na tym poziomie modyfikacji naszego systemu warto rozważyć możliwość przywrócenia klasycznej przeglądarki zdjęć.

Wyżej wymienione próby przywrócenia klasycznego interfejsu w systemie Windows 10  z pewnością przypadną do gustu konserwatystom, jednak nijak się mają do prostoty użytkowania “siódemki”.

Ale no cóż, co kto lubi…

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Załączniki

4 komentarze do “Zmieniamy wygląd Windows 10 aby przypominał Windows 7

 • Avatar
  20 grudnia 2016 o 23:40
  Permalink

  I przy okazji skutecznie spowolni nasz komputer

  Odpowiedz
  • Kabson
   21 grudnia 2016 o 14:47
   Permalink

   Która z wymienionych opcji spowolni komputer ? To że Classic Shell oraz widgety zaczną zjadać trochę ramu i czasu procesora przy obecnych konfiguracjach jest raczej nieodczuwalne.

   Odpowiedz
 • Avatar
  5 listopada 2016 o 19:26
  Permalink

  Niestety nie można przywrócić starego kalendarza i kontroli głośności. Dalej jest też ekran blokady.

  Odpowiedz
  • Kabson
   6 listopada 2016 o 10:54
   Permalink

   Testowałem to przed chwilą i wpis do rejestru dalej przywraca klasyczną kontrolę głośności, jednak masz rację w stosunku do kalendarza – prawdopodobnie ta opcja zniknęła z Anniversary Update. W przypadku w/w aktualizacji również nie zadziała usunięcie ekranu blokady w przedstawiony tutaj sposób. Na pozbycie się ekranu blokady w AU jest trochę inna metoda którą opisałem tutaj

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.