Emulacja

Rosyjskie “spolszczenia” gier na PlayStation

W latach dziewięćdziesiątych piractwo komputerowe i medialne było powszechnym zjawiskiem, które miało ogromny wpływ na rynek oprogramowania, gier komputerowych oraz filmów. W tamtym okresie wiele osób korzystało z nielegalnych kopii, ponieważ były one łatwiej dostępne i znacznie tańsze niż oryginalne produkty.

Internet, choć jeszcze w fazie rozwoju, umożliwiał szybkie i masowe rozprzestrzenianie się pirackiego oprogramowania. Na popularności zyskiwały różnego rodzaju giełdy komputerowe oraz tzw. “pirackie bazary”, gdzie można było nabyć kopie gier, programów i filmów za ułamek ceny oryginału. Często zdarzało się, że sprzedawcy na takich bazarach mieli bogatszą ofertę niż oficjalne sklepy.

Pamiętam, że wiele serwisów zajmujących się naprawą elektroniki zarabiało duże pieniądze na przeróbkach konsol, które umożliwiały uruchomienie nieoryginalnych gier. Była to popularna praktyka, dzięki której gracze mogli korzystać z pirackich kopii gier, co znacznie obniżało koszty rozrywki w porównaniu do zakupu oryginalnych tytułów.

W tamtych czasach na bazarach można było wyrwać prawdziwe perełki od naszych wschodnich sąsiadów, mam na myśli rosyjskie “spolszczenia” gier. W tym wpisie chciałbym się z wami podzielić kilkoma takimi nieoficjalnymi spolszczeniami, które w tamtych latach były prawdziwymi skarbami dla polskich graczy. 

Prezentowane poniżej spolszczenia mają dwie główne cechy wspólne. Po pierwsze, w każdym z nich aż roi się od błędów językowych i literówek. Po drugie, audio zostało nagrane za pomocą naprawdę kiepskiego sprzętu, co często skutkowało niską jakością dźwięku i trudnościami w zrozumieniu dialogów. Mimo tych mankamentów, te spolszczenia miały swój niepowtarzalny urok i przyczyniły się do tego, że wielu polskich graczy mogło cieszyć się swoimi ulubionymi tytułami w rodzimym języku.

Przykład takiego “spolszczenia””

Jako, że nie mogę tutaj linkować gotowych obrazów *.iso z tymi domowymi spolszczeniami, postanowiłem za pomocą Xdelta Patcher przygotować Wam patche do zastosowania na obrazach płyt, które posiadacie.

Przypominam, że korzystając właśnie z tego programy przygotowałem wam również niemałą ciekawostkę- GTA:V Legacy, czyli… GTA V w wersji na PlayStation 2 😉

Żeby ułatwić wam zadanie, w każdym z przypadków podaję sumy kontrolne oryginalnego obrazu który został zastosowany do “zrusyfikowania” gry.

A oto patche, które dla Was przygotowałem:

Niestety, nie są to wszystkie gry, które posiadam w tym języku. Podczas pisania tego wpisu na forum rozwaliłem dysk twardy, przez co utraciłem naprawdę sporo materiałów, nad którymi pracowałem. Zatem dzisiejszy wpis z pewnością jeszcze będę musiał kiedyś uzupełnić.

Jeżeli nie posiadacie “szaraczka” nic nie szkodzi, te gry bez problemów uruchomicie na DuckStation, czyli najlepszym emulatorze PSX’a na PC.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Jeżeli w życiu spotkaliście się z tego typu garażowymi spolszczeniami gier, proszę podać na nie namiar w komentarzach. Może i ja się do nich dokopię 😉

Pozostaw coś po sobie - oceń ten wpis ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Trofea i osiągnięcia: SIFU

Kabson

Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kabson

Przegląd serii: Twisted Metal

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Syphon Filter: Dark Mirror

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Apex Legends (PlayStation 5)

iPOD

6 powodów, dla których nie warto kupić PlayStation 5 w 2023 roku

Kabson

Zostaw komentarz