Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1

Czas napisać kolejny poradnik. Tym razem zajmujemy się edycją oraz podmianą ikon dysków oraz rozszerzeń w systemie Windows 8.1

Nie wiem z jakiego powodu, ale M$ zablokował edycję ikon w systemie Windows 8.x zatem aby to zrobić w prosty sposób (omijając edycję rejestru) potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Na rynku istnieje wiele płatnych programów np. pakiet AVG PC TuneUP albo WindowsBlinds jednak ja zaprezentuję Wam, w jaki sposób zrobić to kilkoma kliknięciami zupełnie za darmo 😉
Potrzebna będzie nam aplikacja Files TypesMan (link do pobrania niezbędnych programów umieściłem na końcu artykułu)
%name Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1

Po jej uruchomieniu (Files TypesMan nie wymaga instalacji) przywita nas bardzo prymitywne okno,  jednak w myśl zasady „Nie GUI zdobi aplikację”  nie zrażajmy się jej prostotą.

Aby podmienić ikonkę wystarczy ją odnaleźć na liście, zaznaczyć ją i nacisnąć klawisz F2, w ten sposób wyskoczy nam okno umożliwiające m.in podmianę ikonki:

%name Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1

Jak już pewnie zauważyliście, Files TypesMan nie jest prostym edytorem służącym tylko do podmiany wyglądu ikonek w naszym systemie – umożliwia również bardziej zaawansowaną edycję rozszerzeń, ale na potrzeby tego poradnika skupimy się tylko na tym aspekcie.

Jedynie co musimy zrobić w oknie powyżej to wskazać ścieżkę do naszej nowej, zapewne ładniejszej ikonki i nacisnąć OK.

Poniżej zamieszczam kilka linków do serwisów z ikonami:

Wypadałoby wspomnieć jeszcze, o możliwości dodania własnego rozszerzenia. W tym celu wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+T. Otworzy się nam okno podobne do tego prezentowanego wcześniej, w którym podajemy skrót rozszerzenia (w formacie .xxx) i wybieramy jego ikonę.

Aby zmienić ikonę dysku/napędu w eksploratorze posłużymy się programem My Drive Icon:

%name Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1

Jak widzicie, aplikacja jest prosta jak konstrukcja cepa – wystarczy wskazać nową ikonkę, wybrać literę dysku i kliknąć na Apply Changes. Tak to wygląda u mnie:

%name Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1

Pobierz programy (564 kb.)

 users 32 Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1 box 32 Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1 dropbox 32 Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1 mediafire 32 Podmiana ikon dysków i rozszerzeń w Windows 8.1

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.