Emulacja konsoli NES/Pegasus

Konsola NES, znana u nas jako Pegasus ma już ponad 30 lat. W obecnych czasach jej prymmitywną,  8 bitową architekturę jesteśmy w stanie emulować nawet na pokrywce od prodziża więc moim zdaniem nie ma sensu faworyzowanie jednego emulatora tejże konsoli.

Dlatego też przyjrzymy się dwóm aplikacjom – Yanese oraz FCEUX

Yanese – prosto, bez wodotrysków.

yanese 300x276 Emulacja konsoli NES/Pegasus

To chyba najprostszy emulator konsoli jaki kiedykolwiek widziałem ( a widziałem ich naprawdę wiele…) Niewiele opcji konfiguracyjnych nie pozwala abyśmy się ‚pogubili’ w ustawieniach. Konfiguracja emu sprowadza się właściwie do wyboru rescalowania ekranu  – pozostałe opcje typu wyłączenie dźwięku dodane zostały tutaj chyba na siłę. Ciekawostką jest możliwość zgrywania filmików w formacie AVI. Emulator występuje w dwóch wersjach – 32 i 64 bitowej, jednak testując obie nie zauważyłem żadnych różnic w prędkości ich działania.

Yanese poprawnie rozpoznaje podłączone pady i umożliwia ich konfigurację. Minusem emulatora jest brak obsługi skompresowanych archiwów *.zip więc każdy rom który chcemy uruchomić w tym programie musimy wcześniej rozpakować.

Podsumowując, jeżeli jesteśmy kompletnymi laikami a chwielibyśmy trochę pograć na „Pegasusuie”  to polecam do tego celu Yanese.

FCEUX – kombajn, to mało powiedziane.

FCEUX main 300x269 Emulacja konsoli NES/Pegasus

W przeciwieństwie do Yanese, FCEUX to prawdziwy kombajn jeżeli chodzi o emulację konsoli NES. Nie licząc oczywistych opcji program umożliwia również bardziej rozbudowaną emulację – wymienię tylko te najważniejsze:

  • Mamy możliwość zastosowania filtrów graficznych (5 do wyboru) które wygładzają spritey dzięki czemu nie są aż tak pikselowate. Ma to szczególnie znaczenie gdy chcemy grać na pełnym ekranie ( Nintendo Entertainment System wyświetlało grafikę o maksymalnej rozdzielczości 256X224 NTSC oraz 256×240 dla PALowskich telewizorów) więc  na naszych nowoczesnych monitorach grafika bez nałożonych filtrów wygląda naprawdę tragicznie. No ale jak to mówią w grze liczy się grywalność, nie grafika a tej tytułom z tejże konsoli zazwyczaj nie brakuje.
  • Zaawansowana edycja emulowanej pamięci – tę możliwość docenią raczej tylko geekowcy. FCEUX umożliwia nam grzebanie w adresach i zmienianie ich wartości dzięki czemu np. możliwa jest edycja posiadanych przez nas przedmiotów w grze.
  • Emulacja Game Genie – ta funkcja niejako ułatwia nam wyżej wymienione zadanie. Potrzebujemy jedynie pliku gg.rom który kopiujemy do głównego folderu emu oraz odpowiedniego kodu Game Genie (całkiem sporą listę możemy znaleźć tutaj.).
  • Granie przez sieć – tej możliwości nie sprawdziłem osobiście z powodu problemów z podłączeniem się do serwera FCEU (ma być to naprawione w niedalekiej przyszłości) jednak jak można się domyślać emulator w końcu będzie nam umożliwiał znalezienie podobnych napaleńców co my i wspólnie grać w staro szkolne tytuły.

Osobiście jako maniak emulacji korzystam z FCEUX, z którym zazwyczaj nie mam problemów.

Na zakończenie przedstawię Wam jeszcze jeden sposób na emulację konsoli NES, tym razem w przeglądarce:

logo 300x88 Emulacja konsoli NES/Pegasus

8bbit.com to portal, na którym pogramy w większość  gier z tej konsoli. Strona posiada rozbudowaną wyszukiwarkę oraz galerię tytułów dzięki czemu szybko odszukamy zapomnianą przez nas grę.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.